Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Amerykańskie wnętrza, styl amerykański – przytulne i rodzinne wnętrze Ep.1

WnętrzaDzisiaj u Pani Dyrektor temat popularny i lubiany ;] Dość sporo ostatnio było o nowoczesnych domach, dlatego teraz wracamy znów do domów amerykańskich i będziemy omawiać ich… amerykańskie wnętrza!

W tym wydaniu zobaczycie tradycyjne amerykańskie wnętrza, a już w kolejnych epizodach szukajcie również wersji współczesnej! :]

Dlaczego tak bardzo podobają nam się amerykańskie domy? Widzimy je w filmach, serialach – oglądając nie tylko perypetie bohaterów, ale zawsze kątem oka skupiamy się również na ogromnej garderobie, przestronnej i dużej kuchni albo przytulnym kominku w otwartym salonie z pięknymi oknami na werandę.

Amerykańskie wnętrza są bardzo przytulne i przestronne. Na początek zobaczcie plan takiego domu (z  reguły piętrowego) – wtedy pewnie zrozumiecie, skąd bierze się tam tyle miejsca… Może dlatego coraz częściej sięgacie po plany domów amerykańskich i sami marzycie o takim? ;)

Projekt: C. L. Bowes

Pamiętajcie, mówiąc o domach amerykańskich, mamy na myśli te dla „upper middle class” z Ameryki!

RZUT DOMU W  STYLU AMERYKAŃSKIM: Przy takim metrażu można pozwolić sobie na przestronny salon połączony z jadalnią i kuchnią. Ba, przy takim metrażu możesz zaplanować nawet osobno „breakfast area” – stolik śniadaniowy, a jadalnię zrobić w osobnym pomieszczeniu! Plan takiego domu zapewnia oddzielenie stref mieszkalnych – dzienną na parterze, nocną na piętrze – co zapewnia maksymalny komfort i funkcjonalność mieszkania. Zobaczcie sami!

Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o DOMACH AMERYKAŃSKICH – historycznych i dzisiejszych – zajrzyjcie do poprzednich wpisów:

Jeśli szukacie czegoś innego, nietypowego, ale nadal amerykańskiego – oto temat dla Was:

Amerykańskie wnętrza – JAKIE SĄ?

  • przestronne – metraż pozwala na swobodne projektowanie i rozmieszczenie mebli (np. kuchnia wraz ze stołem śniadaniowym i salonem);
  • przytulne – mamy tu wiele elementów, bibelotów, dekoracji, które nadają przytulność wnętrzom: tkaniny, poduszki, figurki, kwiaty;
  • eleganckie  dzięki elementom wykończeniowym, różnego rodzaju detalom;
  • jasne i dobrze oświetlone;
  • mają ozdobniki – może to nie barok, ale sztukaterie i gzymsy wieńczące meble oraz sufity to podstawa tego stylu;
  • wszelkiego rodzaju lapmerie, boazerie i… sztukaterie – jeszcze raz ;]
  • kominki – są praktycznie zawsze, do tego zdobione (portale kominkowe);
  • wokół kominków (a nie TV :P) wygodne i komfortowe kanapy, sofy i fotele;
  • sztukaterie pojawiają się też jako obramowania okien, drzwi oraz przejść;
  • kolumny;
  • okna – duże, ze szprosami, często zwieńczone łukiem;
  • motyw okien ze szprosem często pojawia się w meblach – witrynki, gablotki, szafki kuchenne;
  • sufit – na sufitach montowane są listwy i profile dekoracyjne, dzieląc płaszczyzny sufitu na fragmenty – nie ma nudy ;]
  • jeśli nie występują płaskie sufity, to na pewno pojawią się sklepienia dachu i odkryta więźba dachowa! Zazwyczaj w części dziennej, salonie, jadalni… a czasem i w sypialni;
  • parapety – nisko osadzone. Dzięki temu można zaaranżować tam BAY WINDOW – siedzisko, legowisko, które wygląda niesamowicie;
  • kuchnia otwarta, zazwyczaj z wyspą

Skoro już wiemy jakie są amerykańskie wnętrza, czas na długo wyczekiwane INSPIRACJE!

Kuchnia jest, mówi się, sercem domu, więc inspiracji znalazłam mnóstwo – do wyboru, do koloru ;] Wszystkie oczywiście w stylu amerykańskim!

 

Jadalnia Ustaliliśmy już, że jadalnia w stylu amerykańskim prawie zawsze usytuowana jest w strefie wejściowej, a bardzo często funkcjonuje jako kontynuacja kuchni. Tutaj, w domach wyższej klasy średniej, połączenie funkcjonalne z kuchnią musi się odbyć w miarę bezkolizyjnie.

Kiedy natomiast analizujemy domy klasy wyższej, kuchnia jest częścią „strefy brudnej” domu, gdyż opiekuje się nią służba. Kuchnia taka posiada osobne wejścia „service entrance”. Gdybyśmy chcieli zastosować takie rozwiązanie w domach średniej wielkości, należałoby pomyśleć o dodatkowym wejściu w okolicach hallu łączącego pomieszczenia mieszkalne i garaże. To rozwiązanie bardzo praktyczne, ale pamiętajmy, że kuchnia powinna mieć wtedy min. 20m2 – tak, by zawrzeć w niej wszystkie funkcje oraz strefę komunikacji.

Projekt: MB Wilson Interior Design / Zdjęcie: Beth Singer

Projekt: Martha O’Hara Interiors / Zdjęcie: Troy Thies

Łazienka w stylu amerykańskim to jasne kolory, drewno, zabudowy i oczywiście wszechobecne detale.
WykuszCharakterystyczne BAY WINDOW dla stylu amerykańskiego po polsku zwane wykuszem.

Bardzo chciałabym, abyście nie mylili bay window z popularnym jakieś 10 lat temu domem jednorodzinnym z „wieżyczką”.

 

Jeśli chcecie kiedyś mieć amerykański dom – zobaczcie, jak projektujemy je dla Was w zakładce współpraca projektowa – domy amerykańskie.

PD Architekt pozdrawia Was z kapryśnego Rzeszowa, w którym dziś ani to upalnie jest, ani zimno ;] Zainspirujcie się poniedziałeczkowo!

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.5/10 (10 votes cast)
Exit mobile version