Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Luksusowe wille i pałace EP.4 – Domy Wiktora Janukowicza 2z3 + LIVE

Oczywiście nie wiem, czy to wszystkie nieruchomości prezydenta. Osoby polityczne mają tendencję do nabywania wszelkiej maści nieruchomości w każdym miejscu w którym nadarza się ku temu okazja.

Tak, jak wczoraj pisałam o nowym założeniu pałacowo-ogrodowym Wiktora Janukowicza tak dziś opowiem o jego starym domu. Ukraińska autorka poprzedniego artykułu twierdzi, że Janukowcz miał zostawić go synowi. Miły prezent od ojca. Myślę, że żadne z Was nie narzekałoby dostawszy taki spadek.

Luksusowe wille i pałace Wiktora Janukowicza.

Od ruin klasztoru, przez posiadłość Sowiecką do pałacu Janukowicza.

Jego pierwsza willa to budynek drewniany. Jakiś czas temu pokazywałam Wam drewniane pałace budowane współcześnie. Widzieliście zapewne wielokrotnie przebywając choćby w naszych górach, że pewne budynki drewniane, choć wznoszone w technologii tradycyjnej na oko wyglądają na bardzo bardzo kosztowne. Skomplikowana więźba, wyposażenie z litego drewna etc.

Dlaczego ludzie decydują się na drewno? Moim zdaniem z dwóch powodów. Pierwszy to przywołanie naszej pięknej tradycji, drugi .. zapach ;] Drewniany dom nowy czy stary ma niepowtarzalny zapach – nic nie jest w stanie go podrobić.

Wracając do willi ukraińskiego prezydenta Janukowicza: Historia tej zaczyna się w latach reżimu Sowieckiego. Powstała na ruinach XIVw. klasztoru niszczonego przez Bolszewików. Sowieccy działacze wraz ze wzrostem swoich osiągnięć politycznych otrzymywali nagrody w postaci posiadłości „daczy”. To zaczyna się wyłaniać rola Janukowicza, ale pominę ją koncentrując się na architekturze.

Lokalizacja: Stara willa WIktora Janukowicza położona w Meżhirya.
OD GÓRY – Debarkader – Pałac na wodzie Janukowicza.
Zdjęcia z wnętrza pochodzą właśnie z tego miejsca.
Posiadłość zajmuje 137 ha terenu nad brzegami rzeki Dniepr.
(To nieco mniej od Księstwa Monaco – 195ha)
Sowiecka budowla która postała na ruinach czternastowiecznego klasztoru została kompletnie przebudowana w 5cio kondygnacyjny obiekt z drewna i kamienia.

Troszkę niewyraźna, ale widoczna – lokalizacja pałacu na wodzie.

Kilka zdjęć wodnych obiektów wraz z pływającym galeonem.

Zbliżenie na posiadłość – biały napis: [Budynek Janukowycza „Honka”]

Drewnianą budowlę pokrywa dach z miedzi. Fiński wykonawca – firma Honka – po ukończeniu budowy chciała dodać obiekt do księgi rekordów Guinessa jako największy obiekt o konstrukcji drewnianej na świecie ale właściciel odmówił podobnego honoru.
Ciekawostką jest, że kotłownia i system ogrzewania obiektu nie wytrzymał zimy stulecia sprzed 6ściu lat i tak, prezydent Janukowicz musiał spędzić zimę w swoim gabinecie w temperaturze 16 stopni Celsjusza.

Salon (sala konferencyjna/balowa) Pałacu na wodzie.
Kilka plotek dotyczących kosztów budowy:
– $64,000 – drzwi z Libańskiego drewna
– $200,000 – drewniane kasetony i panele ścienne
– $328,000 – ściany ogrodu zimowego
– $430,000 – neoklasycystyczne kolumnady i pokrycie schodów
SUMA kosztów włożonych w przebudowę willi w skali 1,5 roku: $9,416,000

Dla tych, którzy chcieliby zafundować sobie podobny kandelabr – cennik ;]

Gazeta „Ukrainska Pravda” twierdzi, że w sali balowej jest sprzęt do karaoke którego prezydent podobno jest fanem ;] Ponadto posiadłość ma swoje prywatne ZOO w którym hodowane są oprócz rodzimej ukraińskiej fauny również sprowadzane kangury i strusie. Kangurów podobno nie ma już z zoo Janukowicza – jeden uciekł, jeden zdechł. Temperatura na Ukrainie nie służy zdrowiu kangurów.

Na terenie założenia znajdziemy 18sto dołkowe pole golfowe zaprojektowane przez specjalistów z Francji w kwocie opiewającej na 2-3 mln. $ (na zdjęciu satelitarnym widoczne w budowie).

Prezydent Janukowicz lubił również konie. Niedaleko willi znajduje się stajnia u kryta ujeżdżalnia gdzie można zażywać przyjemności jazdy konnej o każdej porze roku.

Dodatkowe „atrakcje” posiadłości to hangar dla helikopterów, budynek administracji, basen:

Wnętrza pałacu na wodzie:

 

W artykule w którego pisałam tego posta jest mnóstwo innych szczegółów związanych z pieniędzmi, własnościami, alpejskimi kombinacjami etc. Jeśli macie ochotę na więcej – przeczytajcie TU.

Pod względem architektury godny uwagi jest jeszcze filmik: (Tak, jest po Ukraińsku ale przecież zrozumiecie co najważniejsze;] )

Tak jak i wczoraj, dziękuję architekt krajobrazu Olenie Zapolskiej za tłumaczenie i cierpliwość ;]

—> Tu RELACJA NA ŻYWO ze „zwiedzania” posiadłości przez Rewolucjonistów:

http://www.ustream.tv/channel/aronets
Nie wiem jak długo wytrzyma ich serwer, ale co Wasze to oglądajcie ;]

PD Architekt.

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Exit mobile version