Luksusowe wille i pałace EP. 3 – Domy Wiktora Janukowicza 1z3

Miałam pisać dla Was dziś o reklamie w mieście bo temat ten we środę był mi bardzo bliski, jednak postanowiłam zmienić kolejność…

W ramach mojej serii o willach i pałacach i w czasie, który wydaje mi się na to słuszny chciałam pokazać Wam pałace prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowicza.

BEZ POLITYKI, architektonicznie z lekką nutką smutku na koniec, bo i moi przyjaciele i ich rodziny boją się o swoje jutro..

Przy okazji – zauważyliście, że obłędnie bogaci ludzie rzadko budują wille hiper-nowoczesne? Zastanawiacie się dlaczego? Czy w naszej kulturze tak głęboko zakorzenione są zabytki i ich „wartość na oko”, że dysponując niebagatelnymi sumami pieniędzy decydujemy się na budowanie w stylu historyzującym? Jest to jakieś wytłumaczenie. Bogaci podają również jako argument „ponadczasowość” dizajnu budowli wznoszonych w duchu minionych epok.
Inwestor z „takim” portfelem mógłby mieć willę nieograniczenie nowoczesną – inwestuje jednak w klasykę.

W ramach Panio-Dyrektorskich ciekawostek powiem Wam, że całe kompletne założenie jest samowolą budowlaną. Jak myślicie, jaka kara za taką inwestycję byłaby do uiszczenia w przypadku gdyby obiekt był w Polsce a kara wg. polskiego cennika? Sprawy własnościowe nie są również do końca uregulowane – jak to zawsze bywa przy podobnych inwestycjach – nie wiadomo co i kto i o co chodzi i dlaczego ;]

A teraz wille i pałace Wiktora Janukowicza.

wille-i-pałace-domy-jak-wygladaja-nieruchomosci-wiktora-janukowicza-prezydenta-ukrainy-3

Na początek najnowsza inwestycja ukraińskiego prezydenta: Założenie pałacowe w stylu neobarokowym z rozplanowanymi ogrodami, stawami, obiektem pałacu, budynkiem administracji, banią.

wille-i-pałace-domy-jak-wygladaja-nieruchomosci-wiktora-janukowicza-prezydenta-ukrainy-40

Rzut założenia pałacowego prezydenta Janukowicza – widzicie na nim Pałac, bud. administracji a na przeciw pałacu – oranżerię.
Długość pałacu to ok 200m.
Powierzchnia ok 10 000 metrów kwadratowych.
Budynek ma 2 kondygnacje i piwnicę o podniesionym poziomie sufitu mająca pełnić rolę schronu.
Pod Nr 14 – kort tenisowy
Poza tym – niedokładnie opisane, ale ta dłuższa część pałacu zakończona jest galerią z obrazami.

Nad okrągłym placem wznosi się jeszcze Budynek Przyjęć (tłum. przyjmowania wizyt), za nim znajduje się lądowisko helikoptera. Jak widzicie na rzucie założenia teren ukształtowany jest tam zgodnie z projektem, równocześnie z budową prowadzone są nasadzenia roślin – architekt krajobrazu miał pole do popisu. Kompleksowa inwestycja.

Wg. rozmów z budowlańcami po lewej od budynku Nr 1 buduje się zimowy ogród i galeria obrazów.

wille-i-pałace-domy-jak-wygladaja-nieruchomosci-wiktora-janukowicza-prezydenta-ukrainy-2

Za osobnym ogrodzeniem, znajduje się administracyjno-biurowe centrum

Gdzie znajduje się założenie ogrodowo-pałacowe Janukowicza? Prowadzi tam specjalnie wybudowana droga szybkiego ruchu prowadząca z Kijowa, przez most na jeziorze do miejscowości, którą nazywają „Nowe Meżhirya” – faktyczna nazwa to Koncza-Zaspa.

Niedaleko w Meżhirya znajduje się jego stara rezydencja, którą prezydent Janukowicz „być może zostawi dla syna”. Jako, że jest już dawno wykończona mam dla Was na jutro całą porcję zdjęć z wnętrza i filmik prosto z wnętrza o jego wyposażeniu oraz googlową lokalizację obiektu

wille-i-pałace-domy-jak-wygladaja-nieruchomosci-wiktora-janukowicza-prezydenta-ukrainy-14

Droga prowadząca do rezydencji i most nad jeziorem na trzecim planie.

Kilka innych zdjęć z budowy założenia w galerii poniżej.

wille-i-pałace-domy-jak-wygladaja-nieruchomosci-wiktora-janukowicza-prezydenta-ukrainy-12

Bania – kompleks rosyjskiej sauny – usytuowany nad jeziorem Koncza. Prosto z sauny delikwent wchodzi do chłodnego jeziora i tak hartuje swoje ciało i ducha.
Sauna jest już gotowa. Budowlańcy opowiedzieli, że w ciągu ostatniego roku odwiedzają ją już gospodarze. (Nie wiedzą z kim – przyjeżdżają w dużych grupach z ochroną, budowlańcy przenoszą się wtedy wgłąb)

Artykuł napisany jest na podstawie tekstu Tetiany Chornovol, zdjęcia są również autorstwa tej Pani a oryginał najdziecie TU. Napisanie tego artykułu jego pierwotną autorkę kosztowało wiele nieprzyjemności – utratę zdrowia a prawie życia. Jak widzicie – raz dodane do internetu rzeczy nie giną a rozprzestrzeniają się szybko.

To, co dzieje się u naszych sąsiadów porusza całą Europę. Już od 2 lat serce kraje mi się, bo moi Syryjscy przyjaciele, których poznałam na warsztatach i dzięki którym zwiedziłam Syrię z północy na południe musieli opuścić kraj z powodu zdarzeń tam… Teraz źle dzieje się jeszcze bliżej – a ukraińskich przyjaciół ma przecież każdy z nas …

Dziękuję serdecznie architekt krajobrazu Olenie Zapolskiej za pomoc w tłumaczeniu tekstu ukraińskiego, za zaangażowanie i odpowiedzi na moje dziesiątki pytań ;]

PD Architekt pozdrawia i zaprasza na oglądanie drugiej willi – jutro ;]

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.0/10 (19 votes cast)
Luksusowe wille i pałace EP. 3 – Domy Wiktora Janukowicza 1z3, 9.0 out of 10 based on 19 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. bardzo fajny pomysł :) ja też za

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Olena Zapolska

  Czy ja wiem… ostatnie propozycje były takie, by powstał tu dom dziecka. Jestem za :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. SPŁONIE PEWNIE

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl