Black Desert House- dom na pustyni

Black Desert House – nowoczesność na pustyni Wille Marzeń Ep. 55

Kolejna część z cyklu WILLE MARZEŃ – czyli najbardziej wyjątkowe i piękne domy, wobec których nie można przejść obojętnie. Dzisiaj przedstawiam Wam rezydencję Black Desert House – czarny dom na pustyni. Wszystko jest w nim niezwykłe: lokalizacja, kontrastowa bryła, eklektyczne wnętrza. Przenieśmy się więc w okolice Palm Springs w Kalifornii i przyjrzyjmy bliżej tej niecodziennej architekturze. Zapraszam!

Głównym inwestorem jest dyrektor kreatywny Marc Atlana, który od dawna nosił się z zamiarem zbudowania swojej własnej wyjątkowej twierdzy. Do współpracy zaprosił architektów z Oller & Pejic Architecture, mających doświadczenie w projektowaniu domów w nietypowych lokalizacjach. Po znalezieniu działki idealnej pozostało jedynie (albo raczej aż!) ukształtować budynek w taki sposób, aby uchwycić każdy aspekt otaczającego piękna.

Black Desert House - dom na pustyni
Dom zlokalizowany jest na szczycie pustynnego wzgórza, dzięki czemu z każdej strony rozpościera się przepiękny widok.
BLACK DESERT HOUSE- DOM NA PUSTYNI

  • projekt budynku: Marc Atlan, Oller & Pejic Architecture
  • 3 sypialnie
  • 2 łazienki
  • pralnia
  • kuchnia
  • salon
  • jadalnia
  • układ pomieszczeń: otwarty.
Black Desert House - dom na pustyni
Pustynny krajobraz mimo, że sprawia wrażenie martwego. to pozostaje w ciągłym ruchu dzięki wyjątkowej grze światła i cienia.

Inspiracją do stworzenia projektu był… cień! W pustynnym krajobrazie cień jest często jedynym możliwym miejscem odpoczynku. Ten zamysł został oddany zarówno w bryle budynku jak też w jego ciemnej kolorystyce.

Black Desert House - dom na pustyni
Ciemne ściany miały być też opozycją do popularnych w okolicy budynków w stylu śródziemnomorskim z typową piaskowo-beżową kolorystką.
Całości dopełnia 30 metrowy basen wyłożony czarnymi kafelkami. Eleganckie podesty stanowią idealne miejsce do opalania i odpoczynku. Jednak pierwsze skrzypce gra tu natura, bez niej cały projekt nie byłyby tak spektakularny.

Black Desert House - dom na pustyni
Basen jest bezpośrednio związany z częścią sypialną – to prywatna oaza domowników.

Pomimo, że Black Desert House znajduje się zaledwie pół godziny drogi od 50 tysięcznego miasta, nic nie zaburza tu mistycznego wręcz wrażenia spokoju. Osadzony na skale budynek wraz z naturalnym otoczeniem tworzą swoistą samotnię, pustelnię dla zmęczonego gwarem wędrowca.

Black Desert House - dom na pustyni
Szkło i beton doskonale harmonizują ze spokojną taflą wody.
Kolory kwarcu, antracytu oraz stal o wysokim połysku a także ciemne meble w połączeniu z dodatkami w żywych kolorach tworzą harmonijne i pełne charakteru miejsce.

Black Desert House - dom na pustyni
Widok z sypialni na basen i naturalny krajobraz.
Najpiękniejszy widok rozpościera się z salonu. Pomieszczenie zostało „wbite” w pustynne zbocze, a ogromne przeszklenia pozwalają oglądać krajobraz niczym spektakl.

Black Desert House - dom na pustyni
Wnętrze domu zaprojektowano w podobnym stylu, co jego zewnętrzną część. Surowy charakter ożywiają sporadyczne kolorowe elementy designu.
Styl wnętrz jest mocno eklektyczny, jednak zaprojektowany ze smakiem. Większość mebli to prywatne pamiątki inwestora, znajdziemy tu też dużo sztuki nowoczesnej i dodatków od najznamienitszych designerów.

Black Desert House - dom na pustyni
Stylizowane fotele w ciekawy sposób kontrastują z surowym wnętrzem i jeszcze surowszym klimatem za oknem. :)

Wpasować się w otoczenie nie zawsze znaczy naśladować je barwą lub fakturą. Jak widać na omawianym przykładzie, czasem dużo lepszy efekt można osiągnąć kontrastując ze stanem istniejącym. Mimo wszystko pamiętajmy o szacunku do tego co nas otacza.

Black Desert House - dom na pustyni
Pomieszczenia zlokalizowane są na różnych wysokościach, maksymalnie dopasowując się do istniejącego terenu.
Wielu z Was boi się czerni we wnętrzu. Mamy mylne wrażenie, że ciemne kolory „przytłoczą” pomieszczenie i sprawią, że będziemy odbierać je jako ciasne i ponure. Mimo wszystko, jak sami widzicie, ciemne wnętrze potrafi być też przestronne! Sekretem są tu duże okna od podłogi do samego sufitu. Z takim doświetleniem, wnętrzom nie zaszkodzi nawet najczarniejsza czerń. ;)

Black Desert House - dom na pustyni
Stylowe dodatki we wnętrzu „oswajają” surowy charakter wnętrza.
Gorący klimat uformował nie tylko krajobraz wokół, wpłynął także na sposób kształtowania budynku. Wiele pomieszczeń „wbito” w skałę, aby oddawać do niej ciepło. A czy czarna fasada nie była w tej lokalizacji błędem? Beton pokryto specjalną warstwą farby odbijającą promieniowanie UV. Co więcej, niewidoczny z poziomu człowieka płaski dach pomalowano… na biało! A jeśli przyjrzymy się oknom zobaczymy, że zastosowano szkło na zasadzie lustra weneckiego – wszystko po to, aby jak najbardziej ograniczyć nagrzewanie budynku.

Black Desert House - dom na pustyni
Chociaż specjalne szyby odbijające otoczenie zastosowano tu ze względów praktycznych, trzeba przyznać, że dodatkowo ubogaciły bryłę budynku i jeszcze bardziej wtopiły ją w krajobraz.

Black Desert House – dom na pustyni to przykład na to jak maksymalnie wykorzystać potencjał danego miejsca, jednocześnie nie zakłócając harmonii naturalnego krajobrazu.

Black Desert House - dom na pustyni
Wyjątkowy dom z wyjątkowym widokiem.
Black Desert House - dom na pustyni
A wy? Chcielibyście mieszkać na pustyni?
Największą zaletą tego projektu (oczywiście moim zdaniem) jest sposób w jaki potraktowano zastane na miejscu prehistoryczne kamienie i głazy. Nie są one jedynie dodatkiem, ale nieodzownym elementem budynku. W całości projektu widać z jak wielkim szacunkiem potraktowano otoczenie i jak maksymalnie wykorzystano jego walory. Tego niestety brakuje mi w wielu współczesnych realizacjach.

Black Desert House - dom na pustyni
Architekci nazywali budynek „obsydianowym odłamkiem ukrytym wśród skał” lub żartobliwie „przyczajonym bombowcem gotowym do startu.”
Black Desert House - dom na pustyni
.

I jak Wam się podoba dom na pustyni? Chcielibyście tak mieszkać?

Pozdrawiam z biura w Rzeszowie! Zachęcam aby śledzić bloga Pani Dyrektor na bieżąco!

ZOBACZ TAKŻE:

MINIMALISTYCZNY DOM MARZEŃ- NIEMCY

ARTYSTYCZNA WIZJA BIURA- BIURA WIELKICH KORPORACJI

PROJEKT NOWOCZESNEGO DOMU- BUNKER HOUSE

JAK WYGLĄDA NOWOCZESNY DOM? ZAINSPIRUJ SIĘ!

Mamy dla ciebie coś innego. zapraszamy do oglądnięcia naszych filmików na YouTube.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Black Desert House - nowoczesność na pustyni Wille Marzeń Ep. 55, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl