Minimalistyczny dom marzeń w Niemczech – Wille Marzeń Ep. 49

To już 49. część Waszej ulubionej serii „Wille marzeń”! (Już niedługo dojdziemy do pierwszej pięćdziesiątki – jak to zleciało!) Tym razem mam dla Was kawał nietypowej konstrukcji – co powiecie na minimalistyczny dom marzeń w Niemczech? :P

minimalistyczny dom

MINIMALISTYCZNY DOM MARZEŃ:

 • typ domu: jednorodzinny + biuro;
 • lokalizacja: Waldstetten-Wißgoldingen, Niemcy;
 • projekt budynku: C18 Architekten;
 • wybudowany w 2008 roku;
 • powierzchnia: 615 m2;
 • ilość kondygnacji: 2;
 • układ pomieszczeń: otwarty.

 

Czysty, minimalistyczny i jednocześnie luksusowy kawałek architektury. Właśnie takim czynią go głównie materiały, z jakiego powstał oraz nowoczesne, innowacyjne technologie wykorzystane w konstrukcji. Istotną rolę odgrywa tutaj typ budynku – ze względu na to, iż jest to biuro połączone z przestrzenią mieszkalną, wprowadzono wiele zmian nietypowych dla standardów mieszkaniowych.

minimalistyczny dom

Nietypowy kształt budynku przy równoczesnym zachowaniu geometrycznej formy to złoty środek architektoniczny.

Konstrukcja przybiera bardziej zamkniętą formę od strony ulic; wszystko po to, by zapewnić komfort pracy oraz prywatność domowników. Choć salon i biuro projektanta biżuterii usytuowane na parterze są niemal zawsze otwarte, to pokoje mieszkalne na piętrze są lepiej chronione i prywatne.

 

Otoczenie willi jest bogate w inspiracje, co skłoniło projektantów do przeróżnych eksperymentów architektonicznych. Budynki jednak idealnie pasują do krajobrazu i oddają hołd panoramie miasteczka. Jednak minimalistyczny dom nie jest do końca spójny z ogólną architekturą tego miejsca – wszędzie widać zamknięty układ budynków w lekko skandynawskim stylu. Do tego wzrok przyciąga ciekawa elewacja złożona z białych kwadratowych płytek ceramicznych.

minimalistyczny dom

Tylko spójrzcie na ten cudowny krajobraz!

minimalistyczny dom

Swego rodzaju „ogródek z kamieni” to coś niespotykanego, szczególnie w okolicy, gdzie dominuje przyroda.

Plan budynku jest prostokątny, zaś bryła przypomina sześcienną. Brak wyraźnego ogrodzenia przyciąga klientów i ułatwia im wejście do pomieszczeń biura. Dodatkowo budynek zaprojektowano tak, by w łatwy sposób można było wyeliminować wszelkie bariery pomiędzy przestrzenią zewnętrzną i wewnętrzną. 

minimalistyczny dom

Przez ogromne okna (a właściwie już przeszklone ściany) podziwiać można cudowny okoliczny krajobraz i piękno natury.

minimalistyczny dom

Otwarta przestrzeń zachęca gości do odwiedzenia słynnego projektanta biżuterii.

Wnętrze z białymi poliuretanowymi podłogami kontrastuję z zewnętrzną elewacją wykonaną ze szkła oraz ceramiki. W całym wystroju wnętrz barwy pojawiają się naprawdę sporadycznie; ich obecność przypomina przypadkowo zrobioną plamę i tworzy wielki akcent kolorystyczny.

Chociaż większość powierzchni jest biała, to znajdują się tu niektóre barwne akcenty – są one zazwyczaj w jasnej, żywej tonacji.

Całość domu niektórzy mogą określić jako zbyt „sterylny” – wtedy wystarczy wprowadzić trochę więcej barw do wystroju wnętrza, a przy tym też do naszego życia ;] Moim zdaniem, cały ten projekt to idealna równowaga pomiędzy prostotą a ekstrawagancją. Zastosowano tutaj mnóstwo niekonwencjonalnych rozwiązań, jednak sama forma pozostała minimalistyczna, przez to nie ma tutaj żadnych „zgrzytów”.

PD Architekt pozdrawia Was ulubionego miasta Rzeszowa :D

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

 1. Dom wygląda jak z bajki, ale czy to możliwe, żeby utrzymać w nim porządek? :D Strach pomyśleć, co by się stało, jakby weszła tam moja wesoła gromadka z flamastrami i plasteliną :D

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl