Niskobudżetowa? Willa pustelnika – Wille Marzeń Ep. 50

To już 50. część cyklu pt. „Wille Marzeń”! Na tę okazję przygotowałam dla Was coś specjalnego – cudowna, rajska willa pustelnika w Argentynie.

willa pustelnika

MR House – WILLA PUSTELNIKA

  • typ budynku: dom jednorodzinny;
  • lokalizacja: Costa Esmeralda, Buenos Aires, Argentyna;
  • projekt budynku: Luciano Kruk Arquitectos;
  • wybudowany w 2014 roku;
  • powierzchnia: 150 m2;
  • ilość kondygnacji: 2;
  • materiał dominujący: beton, drewno, szkło.
Dom usytuowany jest na bardzo trudnym terenie (wydmy stanowią typowe środowisko Buenos Aires) – dlatego też posiada tak osobliwą formę. Otóż dwie proste konstrukcje domu przechodzą jedna nad drugą pod kątem prostym. Dolna część – wydłużona – umieszczona jest bezpośrednio na podłożu, natomiast górna jest wsparta o dolną, a jej końcowy fragment „wisi”. W ten sposób zyskuje się miejsce na dole, mieszkańcy mają prywatny zakątek i cień ochronny popołudniami.

willa pustelnika

Głównym materiałem konstrukcji jest beton, natomiast charakteru dodają mu drewniane żaluzje.

W założeniu miał do być prosty dom wakacyjny przy minimalnym budżecie. Zaprojektowano go w taki sposób, aby nie zagrażał unikalnym warunkom naturalnym otoczenia – jednocześnie willa pustelnika zawiera wszystkie udogodnienia funkcjonalne. Przy zastosowaniu takiej formy konstrukcyjnej zminimalizowano kontakt z terenem – jest tu nawet „latające” patio!

willa pustelnika

Budynek umieszczony jest na delikatnym wzniesieniu – pod skos, dlatego przy jednej stronie konstrukcji zastosowano specjalne wsporniki.

willa pustelnika

Willa pustelnika perfekcyjnie harmonizuje się z otoczeniem. Część pod „wiszącym” piętrem stała się naturalnym tarasem, przez co mieszkańcy domu będą mogli poczuć jeszcze silniejszy związek z przyrodą.

Warto także zwrócić uwagę na materiały wykorzystane przy budowaniu domku. Od razu widać, że główny materiał – beton – jest zbyt ciężki i toporny jak na środowisko pełne naturalnych elementów. Jednak kontrastujące z nim elementy elewacyjne (drewno quebracho, ciemne aluminium i szkło) sprawiają, że willa staje się spójna z dzikim otoczeniem.

willa pustelnika

Pomimo nieregularnego terenu, konstrukcja jest bardzo stabilna dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości betonu. Przestrzeń górnego piętra ciągle pozostaje otwarta – wystarczy wejść tam bezpośrednio po schodkach!

willa pustelnika

Dzięki drewnianym żaluzjom, które można zasuwać, kontroluje się wygląd elewacji całego domu przy równoczesnym zapewnieniu prywatności. W każdej chwili można zacienić budynek bez rezygnacji z otwartej przestrzeni.

Elewacja willi pustelnika została wykonana z betonu (jako rdzenia konstrukcji) oraz elementów szklanych i drewnianych. Jednak główna jej część składa się z ogromnych szklanych ścian, które zapewniają widoki na otwartą przestrzeń oraz bliskość z naturą. Cały budynek otacza bujna roślinność, a mieszkańcy mogą cieszyć się słońcem.

Wnętrze domu zaprojektowano w podobnym stylu, co jego zewnętrzną część. Rustykalny charakter ożywiają sporadyczne kolorowe elementy designu.

willa pustelnika

Po dodaniu klimatycznego oświetlenia całość konstrukcji sprawia niesamowity efekt nawet nocą!

PD pozdrawia Was i ma nadzieję, ze czujecie się bardzo zainspirowani! 

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Mam pytanie, na które żadne ze zdjęć nie odpowiada. Czy ten domek znajduje się gdzieś nad wodą? Na plaży? Tak to trochę wygląda :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl