Niskobudżetowa? Willa pustelnika - Wille Marzeń Ep. 50

  • 2

To już 50. część cyklu pt. "Wille Marzeń"! Na tę okazję przygotowałam dla Was coś specjalnego - cudowna, rajska willa pustelnika w Argentynie.

willa pustelnika

[box type="info" ]MR House - WILLA PUSTELNIKA

    • typ budynku: dom jednorodzinny;
    • lokalizacja: Costa Esmeralda, Buenos Aires, Argentyna;
    • projekt budynku: Luciano Kruk Arquitectos;
    • wybudowany w 2014 roku;
    • powierzchnia: 150 m2;
    • ilość kondygnacji: 2;
    • materiał dominujący: beton, drewno, szkło.
[/box] [dropcap]Dom[/dropcap] usytuowany jest na bardzo trudnym terenie (wydmy stanowią typowe środowisko Buenos Aires) - dlatego też posiada tak osobliwą formę. Otóż dwie proste konstrukcje domu przechodzą jedna nad drugą pod kątem prostym. Dolna część - wydłużona - umieszczona jest bezpośrednio na podłożu, natomiast górna jest wsparta o dolną, a jej końcowy fragment "wisi". W ten sposób zyskuje się miejsce na dole, mieszkańcy mają prywatny zakątek i cień ochronny popołudniami.

willa pustelnika

Głównym materiałem konstrukcji jest beton, natomiast charakteru dodają mu drewniane żaluzje.

[dropcap]W założeniu[/dropcap] miał do być prosty dom wakacyjny przy minimalnym budżecie. Zaprojektowano go w taki sposób, aby nie zagrażał unikalnym warunkom naturalnym otoczenia - jednocześnie willa pustelnika zawiera wszystkie udogodnienia funkcjonalne. Przy zastosowaniu takiej formy konstrukcyjnej zminimalizowano kontakt z terenem - jest tu nawet "latające" patio!

willa pustelnika

Budynek umieszczony jest na delikatnym wzniesieniu - pod skos, dlatego przy jednej stronie konstrukcji zastosowano specjalne wsporniki.

willa pustelnika

Willa pustelnika perfekcyjnie harmonizuje się z otoczeniem. Część pod "wiszącym" piętrem stała się naturalnym tarasem, przez co mieszkańcy domu będą mogli poczuć jeszcze silniejszy związek z przyrodą.

[dropcap]Warto także[/dropcap] zwrócić uwagę na materiały wykorzystane przy budowaniu domku. Od razu widać, że główny materiał - beton - jest zbyt ciężki i toporny jak na środowisko pełne naturalnych elementów. Jednak kontrastujące z nim elementy elewacyjne (drewno quebracho, ciemne aluminium i szkło) sprawiają, że willa staje się spójna z dzikim otoczeniem.

willa pustelnika

Pomimo nieregularnego terenu, konstrukcja jest bardzo stabilna dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości betonu. Przestrzeń górnego piętra ciągle pozostaje otwarta - wystarczy wejść tam bezpośrednio po schodkach!

willa pustelnika

Dzięki drewnianym żaluzjom, które można zasuwać, kontroluje się wygląd elewacji całego domu przy równoczesnym zapewnieniu prywatności. W każdej chwili można zacienić budynek bez rezygnacji z otwartej przestrzeni.

[dropcap]Elewacja[/dropcap] willi pustelnika została wykonana z betonu (jako rdzenia konstrukcji) oraz elementów szklanych i drewnianych. Jednak główna jej część składa się z ogromnych szklanych ścian, które zapewniają widoki na otwartą przestrzeń oraz bliskość z naturą. Cały budynek otacza bujna roślinność, a mieszkańcy mogą cieszyć się słońcem.

Wnętrze domu zaprojektowano w podobnym stylu, co jego zewnętrzną część. Rustykalny charakter ożywiają sporadyczne kolorowe elementy designu.

willa pustelnika

Po dodaniu klimatycznego oświetlenia całość konstrukcji sprawia niesamowity efekt nawet nocą!

PD pozdrawia Was i ma nadzieję, ze czujecie się bardzo zainspirowani! 

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
Mniej znaczy więcej – urządzam wnętrza: MINIMALIZM #5 (2023)
Prev Post Mniej znaczy więcej – urządzam wnętrza: MINIMALIZM #5 (2023)
Minimalistyczny dom marzeń w Niemczech - Wille Marzeń Ep. 49
Next Post Minimalistyczny dom marzeń w Niemczech - Wille Marzeń Ep. 49
Comments 2
  • Joanna

    Mam pytanie, na które żadne ze zdjęć nie odpowiada. Czy ten domek znajduje się gdzieś nad wodą? Na plaży? Tak to trochę wygląda :)

    Odpowiedz
    24 września 2017

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *