kamienny dom

Kamienny dom marzeń we Włoszech – Wille Marzeń Ep. 48

Kolejne nowości! W 48. odsłonie cyklu “Wille Marzeń” przedstawiam Wam niesamowity projekt willi o dwóch obliczach ;] Jeśli myślicie, że zestawienie dwóch tak zupełnie odmiennych materiałów jak kamień i drewno nie jest najlepszym pomysłem – ten kamienny dom zmieni Wasze przekonania o 180 stopni!

kamienny dom

kamienny dom

A.P. HOUSE – KAMIENNY DOM MARZEŃ 

    • typ budynku: dom jednorodzinny;
    • lokalizacja: Valtellina, Włochy;
    • projekt budynku: Rocco Borromini Architects;
    • wybudowany w 2015 roku;
    • powierzchnia: 150 m2 + piwnica 100 m2;
    • materiał dominujący: kamień, drewno.
Inspiracją do tego unikalnego projektu była sama tradycja, do której wprowadzono kilka nietypowych rozwiązań. Można tutaj wspomnieć na przykład o kształcie budynku (jest podobny do litery “L”) czy o nowoczesnym, minimalistycznym wystroju wnętrz. Najbardziej zaskakujące jest tutaj niezrozumiałe połączenie drewna i kamienia na elewacji, ale wiecie co? Mnie się podoba :P

kamienny dom

Od tej strony rezydencja wygląda prawie jak pilnie strzeżona twierdza :P

Elewacja jest jednym z najistotniejszych elementów tego budynku i to ona najbardziej tutaj zaskakuje. Jej zewnętrzna część wykonana jest z naturalnego, lokalnie pozyskanego kamienia (specjalnie do tego projektu!), natomiast część willi okalająca patio posiada elewację z drewnianych desek. Sprawia to dość dziwaczne wrażenie – czujemy się, jakbyśmy oglądali dwa zupełnie różne domy! Jednak zdecydowanie dominuje tutaj kamień; z tego materiału wykonano również podłoże tarasu (z zupełnie innego rodzaju kamienia niż elewacja), a całość dopełniają jeszcze malutkie szczeliny wypełnione drobnymi czarnymi kamyczkami.

Zewnętrzna elewacja domu jest bardzo mało przepuszczalna, dzięki czemu budynek stanowi doskonałą ochronę przed silnymi wiatrami z zachodu, a do tego zapewnia prywatność jego mieszkańcom.

kamienny dom

Do jednej ściany domu przymocowano malutkie światełka skierowane ku górze – promienie rozchodzą się po fasadzie domu, tworząc przytulny klimat.

kamienny dom

Kamienne podłogi wewnątrz budynku idealnie współgrają z przestrzenią zewnętrzną.

Unikalna mieszanka drewna z kamieniem ma swoje odzwierciedlenie również w wystroju wnętrz. Kombinacyjne połączenie kamiennych podłóg z drewnianym umeblowaniem tworzy coraz bardziej popularny rustykalny design.

Zobaczcie, jak to wygląda od środka ;]

We wnętrzach dominują elementy typowe dla nowoczesnego stylu minimalistycznego. Przy dodatkowym uwzględnieniu mariażu drewna z kamieniem wygląda to niesamowicie!

kamienny dom

Centralną część projektu stanowi basen o prostym, geometrycznym kształcie, wbudowany w kamienny taras. Okrągły podjazd prowadzi też do podziemnego garażu, do którego dodano kilka ukrytych pomieszczeń. Wszystko zdaje się perfekcyjnie ze sobą harmonizować dzięki właśnie tej prostocie i naturalności. Przestrzeń mieszkalna przylega bezpośrednio do zewnętrznej części domu dzięki przesuwanym szklanym drzwiom – w ten sposób mieszkańcy mogą liczyć na ciągły kontakt z naturą.

kamienny dom

Ogromne okna zapewniają piękne widoki okolicznej przyrody i znacznie dodają wnętrzom przestrzeni.

Priorytetem projektantów było stworzenie solidnej konstrukcji przy bardzo praktycznym wykorzystaniu materiałów. Myślę, że cel został osiągnięty – i to przy jakim efekcie! Wszystko dopełnia naturalnie strzeżona przestrzeń dziedzińca i piękne, stylowe wykończenie wnętrz.

PD Architekt pozdrawia Was, klikając do Was ciepłym wieczorem z biura w Rzeszowie :D

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

  1. W takim miejscu czułbym się super… Kurcze jeszcze we Włoszech… Ech :P
    Tylko gdzie do diaska są drzewa? Nawet jeżeli to świeże dzieło, to dlaczego nie widzę małych drzewek, które dadzą nadzieję na cień w przyszłości? Co Pani na to Pani Dyrektor? Czy nie widziałaby tam Pani trochę więcej zieleni? :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

.: PaniDyrektor.pl