Betonowa z willa z basenem – kwintesencja luksusu…
- lokalizacja: Lizbona, Portugalia;
- projekt budynku: Guedes Cruz Arquitectos;
- wybudowany w 2011 roku;
- powierzchnia: 1100 m2;
- ilość kondygnacji: 2;
- układ pomieszczeń: otwarty;
- materiał dominujący: beton, drewno, szkło.
W ogóle roślinność jest tu niezwykle zadbana i w żaden sposób nie przytłacza konstrukcji, a tylko wzbogaca końcowy efekt. Otoczenie willi aż zapiera dech w piersiach! Znajduje się ona wśród naturalnych wydm piaskowych i sosen w Parku Narodowym Sintra Cascais. Myślę, że zapach wieczorem po upalnym dniu jest nieziemski! Dlatego też starano się skonstruować obiekt, który będzie tworzył harmonię z naturą, a nie z nią konkurował. Skupmy się jednak na samym budynku, bo jest naprawdę imponujący! Projektanci luksusowej willi inspirowali się ponadczasowym pięknem jej otoczenia. Odważny design i eleganckie, przestrzenne wnętrza pozwalają skupić się przede wszystkim na otaczającej naturze. Dodatkowo ważne było też zapewnienie prywatności wśród sąsiadów oraz ochrony przed silnymi wiatrami nadchodzące z Atlantyku. The Wall House to z pewnością nowoczesna forma współczesnej architektury. Możemy tutaj znaleźć mnóstwo interesujących rozwiązań zaprojektowanych w nietypowy sposób. Duża ściana ze szkła służy jako olbrzymie okno – “otwiera” dom na pole golfowe i jego okolicę. Jednocześnie zewnętrzne ściany domu z desek mogą go zamknąć, gdy istnieje potrzeba prywatności. Jednak najbardziej imponującym elementem są dwa nachodzące na siebie baseny.
Tylko spójrzcie!
Dwa baseny na obu piętrach – równolegle do siebie – tworzą razem coś niesamowitego! Basen naziemny zachodzi na siebie z drugim powyżej, który ma szklane dno. Dzięki temu wygląda, jakby unosił się w powietrzu, a osobie pływającej przybywa wrażeń :P
Efekty wizualne nie byłyby tak oszałamiające, gdyby nie dobrze przemyślana konstrukcja. Na budynek składają się przede wszystkim elementy z betonu, drewna i szkła, a jego układ jest otwarty – przestrzeń zewnętrzna i wewnętrzna w perfekcyjny sposób na siebie współoddziałują. Przykłady? Do zewnętrznych ścian betonowych dodano otwarte dachówki.Po prostu widać, jak ta nowoczesna rezydencja łączy w sobie naturalne żywioły – powietrze (ogromna przestrzeń), wodę i dużą ilość roślinności.
Wyłapałam jeszcze kilka ciekawych smaczków wykorzystanych w projekcie. Czy to nie tak właśnie wygląda nowoczesna rezydencja?
Po więcej zdjęć domu (i lepszą jakość :P) zapraszam Was na internetowe portfolio fotografa: www.ricardooliveiraalves.com/portfolio/housing/the-wall-house/.
P.D. Architekt pozdrawia Was z biura w Rzeszowie i jest zachwycona prostotą tego domu – pewnie tak samo jak i Wy ;]