Betonowa z willa z basenem – kwintesencja luksusu…

Kilka zdjęć dalej zobaczycie elewację frontową tego domu. Zapewne wielu z Was, widząc ją, nie przypuszczałoby, co może kryć się dalej ;] No cóż – prawdziwe pieniądze lubią ciszę.

Bardzo lubię zabieg „rozpędzania przestrzeni” elementami równoległymi. Sprawia, iż mniejsza przestrzeń staje się obszerniejsza, większa.
-
- lokalizacja: Lizbona, Portugalia;
- projekt budynku: Guedes Cruz Arquitectos;
- wybudowany w 2011 roku;
- powierzchnia: 1100 m2;
- ilość kondygnacji: 2;
- układ pomieszczeń: otwarty;
- materiał dominujący: beton, drewno, szkło.
W ogóle roślinność jest tu niezwykle zadbana i w żaden sposób nie przytłacza konstrukcji, a tylko wzbogaca końcowy efekt.

Myślę, że sam wystrój strefy wejściowej jest najlepszym zaproszeniem do środka ;] Bardzo podoba mi się zabieg „ukrycia” bramy wejściowej po prawej, nie na frocie. Dzięki temu brama nie jest dominantą na pierwszym planie tak pięknego obrazu jakim jest elewacja wejściowa.

Idealnie rozmieszczono tu roślinność – wydaje się być nieco surowa, lecz przez to perfekcyjnie dobrana do bryły rezydencji. „Zmiękcza” tym samym jego ciężkie, toporne materiały. Wszystko razem tworzy doskonałą równowagę.
Tylko spójrzcie!
Dwa baseny na obu piętrach – równolegle do siebie – tworzą razem coś niesamowitego! Basen naziemny zachodzi na siebie z drugim powyżej, który ma szklane dno. Dzięki temu wygląda, jakby unosił się w powietrzu, a osobie pływającej przybywa wrażeń :P

W nocy konstrukcja wygląda jeszcze bardziej imponująco! Wszystko za sprawą poziomych pasów lamp LED-owych.
Po prostu widać, jak ta nowoczesna rezydencja łączy w sobie naturalne żywioły – powietrze (ogromna przestrzeń), wodę i dużą ilość roślinności.

Przestrzeń to chyba drugie imię tego domu :P Wszystko to dzięki ogromnej ilości szklanych elementów oraz innym trickom architektonicznym.

Elementy konstrukcji z różnych materiałów w ogóle nie sprawiają wrażenia dysharmonii. Przeciwnie – wszystko tu do siebie pasuje.
Wyłapałam jeszcze kilka ciekawych smaczków wykorzystanych w projekcie. Czy to nie tak właśnie wygląda nowoczesna rezydencja?
- Bajkowa kładka z drewna (przypomina trochę most zwodzony :P), która łączy obie przestrzenie rezydencji.
- To idealny przykład detalu architektonicznego – wystarczy spojrzeć na misterne wykonanie kładki.

Charakterystycznego klimatu nadaje żywa roślinność pokrywająca niektóre ściany domu. Myślę, że zdjęcie tego basenu pod rónym kątem wielu z Was widziało już w przestrzeni internetu.
- Czy nie poczuliście się jak w baśni? ;]
Po więcej zdjęć domu (i lepszą jakość :P) zapraszam Was na internetowe portfolio fotografa: www.ricardooliveiraalves.com/portfolio/housing/the-wall-house/.
P.D. Architekt pozdrawia Was z biura w Rzeszowie i jest zachwycona prostotą tego domu – pewnie tak samo jak i Wy ;]