Oczywiście nie wiem, czy to wszystkie nieruchomości prezydenta. Osoby polityczne mają tendencję do nabywania wszelkiej maści nieruchomości w każdym miejscu w którym nadarza się ku temu okazja.
Tak, jak wczoraj pisałam o nowym założeniu pałacowo-ogrodowym Wiktora Janukowicza tak dziś opowiem o jego starym domu. Ukraińska autorka poprzedniego artykułu twierdzi, że Janukowcz miał zostawić go synowi. Miły prezent od ojca. Myślę, że żadne z Was nie narzekałoby dostawszy taki spadek.
Luksusowe wille i pałace Wiktora Janukowicza.
Jego pierwsza willa to budynek drewniany. Jakiś czas temu pokazywałam Wam drewniane pałace budowane współcześnie. Widzieliście zapewne wielokrotnie przebywając choćby w naszych górach, że pewne budynki drewniane, choć wznoszone w technologii tradycyjnej na oko wyglądają na bardzo bardzo kosztowne. Skomplikowana więźba, wyposażenie z litego drewna etc.
Dlaczego ludzie decydują się na drewno? Moim zdaniem z dwóch powodów. Pierwszy to przywołanie naszej pięknej tradycji, drugi .. zapach ;] Drewniany dom nowy czy stary ma niepowtarzalny zapach – nic nie jest w stanie go podrobić.
Wracając do willi ukraińskiego prezydenta Janukowicza: Historia tej zaczyna się w latach reżimu Sowieckiego. Powstała na ruinach XIVw. klasztoru niszczonego przez Bolszewików. Sowieccy działacze wraz ze wzrostem swoich osiągnięć politycznych otrzymywali nagrody w postaci posiadłości „daczy”. To zaczyna się wyłaniać rola Janukowicza, ale pominę ją koncentrując się na architekturze.

Lokalizacja: Stara willa WIktora Janukowicza położona w Meżhirya.
OD GÓRY – Debarkader – Pałac na wodzie Janukowicza.
Zdjęcia z wnętrza pochodzą właśnie z tego miejsca.
Posiadłość zajmuje 137 ha terenu nad brzegami rzeki Dniepr.
(To nieco mniej od Księstwa Monaco – 195ha)
Sowiecka budowla która postała na ruinach czternastowiecznego klasztoru została kompletnie przebudowana w 5cio kondygnacyjny obiekt z drewna i kamienia.
Kilka zdjęć wodnych obiektów wraz z pływającym galeonem.
Zbliżenie na posiadłość – biały napis: [Budynek Janukowycza „Honka”]

Drewnianą budowlę pokrywa dach z miedzi. Fiński wykonawca – firma Honka – po ukończeniu budowy chciała dodać obiekt do księgi rekordów Guinessa jako największy obiekt o konstrukcji drewnianej na świecie ale właściciel odmówił podobnego honoru.
Ciekawostką jest, że kotłownia i system ogrzewania obiektu nie wytrzymał zimy stulecia sprzed 6ściu lat i tak, prezydent Janukowicz musiał spędzić zimę w swoim gabinecie w temperaturze 16 stopni Celsjusza.

Salon (sala konferencyjna/balowa) Pałacu na wodzie.
Kilka plotek dotyczących kosztów budowy:
– $64,000 – drzwi z Libańskiego drewna
– $200,000 – drewniane kasetony i panele ścienne
– $328,000 – ściany ogrodu zimowego
– $430,000 – neoklasycystyczne kolumnady i pokrycie schodów
SUMA kosztów włożonych w przebudowę willi w skali 1,5 roku: $9,416,000
Gazeta „Ukrainska Pravda” twierdzi, że w sali balowej jest sprzęt do karaoke którego prezydent podobno jest fanem ;] Ponadto posiadłość ma swoje prywatne ZOO w którym hodowane są oprócz rodzimej ukraińskiej fauny również sprowadzane kangury i strusie. Kangurów podobno nie ma już z zoo Janukowicza – jeden uciekł, jeden zdechł. Temperatura na Ukrainie nie służy zdrowiu kangurów.
- Kojarzycie takie coś? Ja widziałam to w St. Petersburgu. A może to było Carskie Sioło? W każdym razie – źródło inspiracji jest bardzo bardzo wyraźne.
- Założenie parkowo-ogrodowe Janukowicza
- Świątynka Wenus ;] – to moja fantazja oczywiście.
Na terenie założenia znajdziemy 18sto dołkowe pole golfowe zaprojektowane przez specjalistów z Francji w kwocie opiewającej na 2-3 mln. $ (na zdjęciu satelitarnym widoczne w budowie).
Prezydent Janukowicz lubił również konie. Niedaleko willi znajduje się stajnia u kryta ujeżdżalnia gdzie można zażywać przyjemności jazdy konnej o każdej porze roku.
Dodatkowe „atrakcje” posiadłości to hangar dla helikopterów, budynek administracji, basen:
- Po lewej – budynek Janukowicza, po lewej basen pod gołym niebem.
- Hangar dla helikopterów.
- Budynek Janukowicza.
Wnętrza pałacu na wodzie:
W artykule w którego pisałam tego posta jest mnóstwo innych szczegółów związanych z pieniędzmi, własnościami, alpejskimi kombinacjami etc. Jeśli macie ochotę na więcej – przeczytajcie TU.
Pod względem architektury godny uwagi jest jeszcze filmik: (Tak, jest po Ukraińsku ale przecież zrozumiecie co najważniejsze;] )
Tak jak i wczoraj, dziękuję architekt krajobrazu Olenie Zapolskiej za tłumaczenie i cierpliwość ;]
—> Tu RELACJA NA ŻYWO ze „zwiedzania” posiadłości przez Rewolucjonistów:
http://www.ustream.tv/channel/aronets
Nie wiem jak długo wytrzyma ich serwer, ale co Wasze to oglądajcie ;]
PD Architekt.