Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Projektowanie indywidualne domu – główne wytyczne – Q&A

Co trzeba zrobić, aby usprawnić współpracę z architektem? Projektowanie indywidualne domu – co zrobić, aby możliwie szybko ukończyć wymarzony projekt? Jeśli zadajesz sobie te pytania ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Projektowanie indywidualne domów – cenne wskazówki

Po pierwsze – określ metraż.

Po drugie – określ stylistykę.

To jest Twój dom i Ty powinieneś powiedzieć architektowi co Ci się podoba! Nie czekaj aż zaskoczy Cię, ponieważ wierz mi, słowo „nowoczesny” dla architekta oznacza zupełnie co innego niż dla Ciebie.

Po trzecie – zainspiruj siebie i architekta!

Pokaż jak najwięcej inspiracji i opisz je. Pomimo iż jeden obrazek powie mu więcej niż 1000 słów, to każdy z Was na obrazku może zobaczyć coś innego! Jeśli w danym domu podoba Ci się wykusz, powiedz to, bo może architekt zwrócił tam uwagę na schody czy okapy!

Gdzie szukać inspiracji? Jeśli jeszcze tam nie byłeś to koniecznie od odwiedź Pinterest!

Projektując bryłę pokazuj również wnętrza. Są rzeczy, których nie możesz mieć w bryle nie kształtując ich od środka albo odwrotnie.

Np. parapet do siedzenia skutkuje obniżeniem wysokości parapetu okna i czasem, aby dobrze wyglądał trzeba obniżyć poziom innych okien a to może skutkować koniecznością przeniesienia kuchni albo całkowitą zmianą jej układu! Architekt codziennie ma do czynienia z takimi konsekwencjami, więc na pewno poinformuje Cię o nich.

Wnętrza trzeba pokazać również dlatego, że pewnych rzeczy nie da się we wnętrzu osiągnąć bez wpływu na konstrukcję!
Jeśli chcesz mieć na poddaszu wannę zagłębioną w podłodze na równo z posadzką, należy zaprojektować uskok w płycie stropowej i przeznaczyć dolne pomieszczenie na raczej nieużytkowe lub tylko gospodarcze w zależności od głębokości tej wanny.

Główne wytyczne do projektowania indywidualnego domów!

Po czwarte – określ się maksymalnie konkretnie.

Jeśli masz możliwość ustawienia domu na dużej działce w dowolnej konfiguracji wiedz, że każdy obrót budynku poskutkuje zmianami w ciągu pomieszczeń na rzutach. Architekt widzi również związek funkcji ze stronami świata. Zmiana głównego wjazdu do budynku przekręca projekt do góry nogami. Jeśli Twoim celem jest skończyć projekt i iść dalej po pozwolenie, ogranicz do minimum warianty zanim zlecisz je do realizacji. Każda zmiana w biurze trwa, nie mówiąc już o tym że dziesiąta zmiana tego samego obniża motywację do zakończenia tematu również u osoby która rysuje.

Po piąte i ostatnie: Nie ukrywaj.

Im dokładniejsze wytyczne dasz mu do projektowania tym bliżej 100% będzie Twoja pierwsza koncepcja!

Drodzy Inspiracjusze zapraszam Was również na kanał na YT Urban Project, gdzie dzielimy się dla Was naszym doświadczeniem!

Śledźcie uważnie bloga już niedługo kolejna dawka przydatnej wiedzy dla Was! Pamiętajcie również, że jestem dla Was też na Instagramie i Facebooku. Pani Dyrektor pozdrawia Was ze swojego biura! Życzę Wam inspirującego tygodnia!

Zobacz także:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Exit mobile version