Piękny Amsterdam – Miasto – Ludzie – Architektura Ep. 3z4

Dzisiaj, na dobry początek tygodnia, porozmawiamy o dwóch moich ulubionych tematach i jednym .. przy okazji :P Pisałam Wam już o Amsterdamie w kontekście romantycznego miasta na wodzie w którym mój wewnętrzny kompas oszalał. Pisałam również o tym, że architektura sakralna może zmienić swoje przeznaczenie i ma to miejsce na całym świecie a w Amsterdamie osobiście oglądałam przykład takiego działania. Nie jest to bezeceństwem, a naturalną koleją rzeczy, która czeka obiekty zabytkowe które nie są w stanie na siebie zarobić.

MiastoCzym jest miasto? Czy to tylko miejsce w którym zabudowa jest skondensowana, rolnictwa niewiele a ludzi bardzo dużo? Co sprawia, że jedne miasta przyciągają i chce się do nich wracać, inne  po jednorazowym „zobaczeniu” zapominamy, nie mówiąc już o wracaniu do nich?

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-3

Mroźny Amsterdam. Całe miasto wypełnione jest po brzegi … pojazdami dwukołowymi – rowerami w każdej postaci (o tak – rodzajów rowerów poznałam tam co nie miara)

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-7

A tutaj architektoniczny mini chaos. Nie rzuca się w oczy ale po wnikliwej analizie zaczyna razić.

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-6

Smętny Amsterdamski poranek wśród ulic ciasnych a wieczorami tłocznych.

LudzieNie mogę powiedzieć wiele na temat ludzi w Amsterdamie. Z opowiadań wiem, że kobiety są bardzo wyzwolone. Nawet „za bardzo”, czyli w moim słowniku tak męskie, że mężczyzna się przestrasza i … odchodzi nim przyjdzie :P Co ma do tego architektura? Albo nic albo wiele. Powiem Wam, jak styl życia ludzi – mieszkańców – wpływa na projektowanie.

Z mieszkanka Amsterdamu – rodowitą Holenderką nie umówisz się „ot tak”. Ona ma swój grafik i sprawdzi, czy Wasza randka pasuje pomiedzy zajęcia z jogi a kawę z koleżanką. Podobno mężczyźni z Ams zmuszeni są szukać kobiet ze wschodu. Poszukują u nich ciepła, oddania i rodzinnych wartości. (Mnie aż podnosi się na te słowa, ale cóż – jest jak jest i wiecie o tym).

Mieszkaniec Amsterdamu nie lubi nic ukrywać. Zasłonięte okna to znak, że chce coś ukryć albo nie coś niedobrego dzieje się, Najdroższe mieszkania to te, których parter jest w przyziemiu czyli takie, do których bez przeszkód zaglądać można idąc ulicą. Salony sytuowane są więc od frontu kamienicy i tak, wieczorami mamy przegląd aktywności mieszkańców tegoż miasta. „Straż sąsiedzka” działa doskonale wobec tego. Podobno wszystko wiedzą a ten, który z dumą odsuwa wieczorem zasłony i prezentuje się świetnie na kanapie z gazetą światu naokoło jest odbierany jako nie mający nic do ukrycia, wiarygodny sąsiad ;]

SCHODY. Czasem wiele małych drzwiczek koło siebie prowadzi drabinowymi schodami ku mieszkankom w wąskich na 2 okna kamienicach. Dlaczego nie ma klatki? Bo Każdy mieszkaniec Amsterdamu chce mieć swoje osobne wyjście na ulicę ;] Ciekawe – prawda?

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-11

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-12 Zróżnicowanie jest wiec jest również „malowniczość” do XP. Nic, co powtarzalne, jednakowe, bardzo podobne czy porównywalne nie spełnia warunku malowniczości. A malowniczość to to, co czyni genius loci miasta (ducha jego miejsca).

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-10

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-9

Kanały zamarznięte a rowery w Amsterdamie – używane na okrągło. Żadna pogoda im nie straszna ;]

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-13

Wiatraki. Właśnie z tymi obiektami Holandia kojarzy się nawet małym dzieciom.

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-6

Mieszkająca w Ams koleżanka twierdziła, że ta okolica, jest bardzo brzydka. Ja podziwiałam tam .. mini-żurawia. Lubię je w każdej postaci ;]

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-7

Czy bylibyście skłonni powiedzieć, że ta okolica jest brzydka? A może nudna? A może to architektura pierzei zbyt regularna i powtarzalna?

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-4

W Amsterdamie architektura powstaje w zgodzie z duchem każdej epoki. Dlatego w mieście panuje taka różnorodność i nie jest to złe. Nie powinno się na siłę zawiązywać do epoki, której już nie ma, bo każda epoka ma swoisty wyraz i projektując należy wpisać się w kanon współczesny. W przeciwnym razie grozi nam poważne kłamstwo a w końcu zacofanie i kicz.

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-10

Historyzujące i lekko historyzujące razem. Bez wnikania i omawiania akurat tego przykładu, ale za 20 lat ta różnica nie będzie już taka wyraźna w kontekście tamtej współczesności.

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-5

PD Architekt pozdrawia Was tym razem z Sanoka i … od 2 dni bezskutecznie szuka komerchy. Nie ma tutaj aż tylu dekoracji ;/ Życzyłabym sobie więcej i więcej a tutaj nic. Chyba budżet się uszczuplił .. ja już chcę tych wszystkich świecidełek!

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Piękny Amsterdam - Miasto - Ludzie - Architektura Ep. 3z4, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl