Zobaczcie, co działo się w Strefie Porad Architekta na Targach Rzeszowskich EXPO DOM 2015:
[dropcap]Porady[/dropcap]Jak sami widzicie na zdjęciach - szukających architektoniczno - projektowych porad były TŁUMY. Cała nasza dwunastka miała ręce pełne roboty od 10tej do 18stej. Osobiście poznałam przeszło trzydziestu "poradowidczów". Podobnie miał każdy z nas! Podczas targów obsłużyliśmy ok. 200 osób. Śmiało mogę powiedzieć również, że odpowiedzieliśmy na TYSIĄCE PYTAŃ ;] [dropcap]Porady[/dropcap]Udzielaliśmy porad na dosłownie każde Wasze pytanie. O co pytaliście? Podsumować mogę to jedynie krótko - każdy pytał o coś innego ale krążąc wokół dziedziny projektowej. Aby przybliżyć Wam istotę naszej strefy porad napiszę jakie pytania pojawiały się w naszej strefie SPA najczęściej:Najczęściej zadawane pytania z gatunku Architektury i Projektowania Budowlanego:
- Chcę wybudować dom. Od czego mam zacząć?
- Mam bardzo wąską działkę, czy uda mi się wybudować na niej dom?
- Jaką kolorystykę, detale elewacji dobrać do budynku, który jest teraz w stanie surowym zamkniętym?
- Jak usytuować budynek na działce?
- Jakich zmian dokonać można na budowie bez konieczności zmiany pozwolenia na budowę?
- Ile kosztuje projekt indywidualny domu albo przebudowy?
- Ile kosztuje adaptacja projektu typowego?
- Czym różni się projekt typowy od indywidualnego?
Najczęściej zadawane pytania z gatunku Projektowania Wnętrz:
- Pomóc przy rozwiązaniu funkcji - na rzucie - co gdzie i jak ustawić
- Jak dobierać materiały?
- Jakie panują obecnie trendy we wnętrzach?
- Inne sposoby zabudowy - nietypowe rozwiązania półek, schowków, wnęk, mebli etc.
- Ergonomia wnętrza.
- Jak zaprojektować kuchnię lub aneks kuchenny?
- Zmiana funkcji - aranżacja gotowego wnętrza w stanie deweloperskim.
- Kolory. Jak stosować kolory we wnętrzu?
Najczęściej zadawane pytania z gatunku Architektury Krajobrazu - tutaj muszę zaznaczyć, że najbardziej przygotowani
- Jak umiejscowić rośliny i jakie gatunki są najlepsze do tego by zasłonić działkę przed sąsiadami?
- Jak wygląda proces przygotowanie projektu i później proces jego realizacji?
- Czy do projektu ogrodu dołączony jest kosztorys?
- Od czego zaczyna się proces projektowania ogrodu?
- Nasłonecznienie poszczególnych części ogrodu i jak dobrać rośliny do stron świata?
- Realizacja. Czy można udzielić gwarancji jeśli ogród się "nie przyjmie"?
- Ogrody dla leniwych. Ludzie poszukują ogrodu nie wymagającego dużego nakładu pracy.
- Ile kosztuje projekt z realizacją i pielęgnacją?
Niektórzy z Was przychodzili bardzo dobrze przygotowani - mając ze sobą mapy, wypisy, wyrysy, warunki zabudowy a nawet całe projekty.
A jak Wam podobała się Strefa Porad Architektów?;]
Biuro Targów MTR pomagało nam zapraszając do SPA przez Targowy radio węzeł.
Odwiedziła nas TVP Rzeszów i Radio VIA. Opowiedzieliśmy im co robimy, dlaczego tu jesteśmy i czego można się o nas dowiedzieć w dziedzinie architektury i budownictwa, projektowania wnętrz oraz ogrodów.
[dropcap]Targi[/dropcap]Jutro napiszę Wam króciutki reportaż z Targów widzianych oczyma zwiedzającego. Na zwiedzenie ich sama miałam jedynie 45 minut i to w ostatni dzień targowy ;[ ALE przecież przyszłam na nie by w SPA udzielać porad WAM, nie zwiedzać Targi sama ;] [dropcap]Podziękowania[/dropcap]Oczywiście Strefa Porad Architekta nie powstałoby gdyby nie cztery kluczowe składniki. Dzięki ich połączeniu mogliśmy ugotować naszą architektoniczną zupę. Dlaczego używam takiego kulinarnego porównania? Hmm... Na targach działo się 1 000 000 rzeczy za raz i wszystko mieszało się w jednym garnku. (Widać, ze nie gotuję, prawda?).Jeśli jeszcze nie wiecie kim byliśmy, zaglądnijcie do posta o nas ;]
- Po pierwsze i najważniejsze dziękujemy Dyrektorowi i V-ce Dyrektor MTR za wspieranie pomysłu, zorganizowanie przestrzeni wystawienniczej! Bez Was nie byłoby NIC ;]
- Po drugie dziękujemy firmie BoConcept Kraków dzięki której meblom nasze SPA było komfortowe, przytulne, miłe i jednocześnie w bardzo wysokim standardzie - aż miło było do nas zaglądnąć - czuło się tam JAK W DOMU! Panu Prezesowi Adrianowi Rabskiemu i p. dziękujemy za przemiłe towarzystwo, uśmiech, doradę i bezproblemowość ;] Paniom : Agnieszce Machalik i Iwonie Stachura dziękuję za "pierwszy kontakt". Jak to wszystko zawsze fajnie się układa!
- Po trzecie dziękujemy firmie SAWE z Niechobrza za zbudowanie, zmontowanie, dostarczenie oraz rozbiórkę konstrukcji drewnianej. Koncepcja konstrukcji powstała na mojej zabazgranej notatce w 3 minuty a WY pracowaliście dzielnie niejedną godzinę aby ujrzała rzeczywisty kształt i POJAWIŁA się na naszym kochanym stanowisku.
- Po czwarte - dziękujemy p. inż. Wysockiemu, mężowi arch. Aldony Wysockiej (współpomysłodawczyni przedsięwzięcia) za prace elektryczne dzięki którym nasze stoisko nabrało ciepła i życia. (Rysowało mi się te żarówki również 3 minuty - montaż instalacji i jej demontaż trwał godziny!)
PD Architekt pozdrawia Was z kompletnie zamarzniętego biura w Rzeszowie.
Joanna
Super! Dziekujemy za spotkanie i wielką pomoc z budynkiem od Pana Macieja. Do zobaczenia niedlugo u Państwa w biurze. Będziemy wspólnie budować. :)
Pani Dyrektor
Bardzo cieszę się, że p. Maciej mógł państwu pomóc ;] Po to właśnie byliśmy tam - aby pokazać, że porada u architekta dobrze wpływa na cały proces ;] Do zobaczenia na Zamkowej!