Analiza nasłonecznienia, zacienienia, przesłaniania – DOM JEDNORODZINNY.

AnalizyNiedawno opisywałam, na czym polega i po co się wykonuje analizę zacieniania, nasłoneczniania i przesłaniania w przypadku budynków usługowych, biurowych, domów wielorodzinnych, budynków użyteczności publicznej.

Dzisiaj opiszę i pokażę jak wyglądają takie analizy w przypadku projektu DOMU JEDNORODZINNEGO kilku prowadzonych przez moje biuro inwestycji.
analiza nasłonecznienia zacienienia badania słońca oddziaływania inwestycji 3.docx

W skrócie o analizach nasłonecznienia:

Rodzaje analiz:

 • analiza przesłaniania,
 • analiza oddziaływania, na którą składają się:
  • analiza nasłonecznienia,
  • analiza zacieniania.
  • oraz wpływu projektowanego budynku na działki sąsiednie.

W przypadku domu jednorodzinnego potrzebna będzie głównie analiza oddziaływania czyli analiza nasłonecznienia i zacieniania, w sumie dwa rysunki. Jednak w celu wykonania dokładnej analizy i tak potrzebne będzie wykonanie modelu 3D analizowanego obiektu i obiektu zacienianego wraz z terenem i otaczającą zabudową.

Analiza nasłonecznienia przyda się Wam kiedy:

 1. Sąsiad planuje wybudować za wysoki budynek na działce obok i boisz się że ten zasłoni cały Twój budynek.
 2. Ty chcesz wybudować budynek wyższy niż sąsiedztwo (często w mieście) i chcesz mieć absolutną pewność, że nie będziesz miał kłopotów z sąsiadami.

Analiza nasłonecznienia – po co ją wykonujemy?

 1. Kiedy chcemy udowodnić, że budynek który budujemy nie będzie zacieniał sąsiednich.
 2. Kiedy chcemy udowodnić, że nasz budynek będzie zacieniany przez sąsiedni.
 3. Kiedy chcemy sprawdzić prewencyjnie, czy nie zacieniamy sąsiednich budynków.
 4. Kiedy chcemy sprawdzić czy kompleks zabudowy który projektujemy najlepiej z możliwych wykorzystuje światło dzienne we wnętrzach – np. przy budynkach użyteczności publicznej.

ANALIZA ODDZIAŁYWANIA NOWO PROJEKTOWANEGO BUDYNKU

Analiza Nasłonecznienia

Prawo wymaga, aby tego typu analizy były sporządzane tak, aby jak najlepiej zobrazować faktyczne kłady cienia i związany z nimi wpływ na istniejący dom – nowo projektowanej inwestycji / nowego budynku. Podstawa, to takie przedstawienie wyników analizy, aby były one czytelne zarówno dla inwestora, urzędników jak i sądu gdzie wiele spraw trafia i kontynuuje swoje drugie życie szczególnie w przypadku konfliktów sąsiedzkich. Monochromatyczne analizy nie dawały pełnego obrazu, wykonywane zostawały w odstępach godzinowych w taki sposób, że wyniki były niezwykle trudne do interpretacji. Dzisiaj badania wykonujemy w postaci wielobarwnych map cyfrowych na modelach trójwymiarowych. Uwzględniamy ukształtowanie bryły budynku i terenu, czego zwykłe płaskie analizy nasłonecznienia wykonywane np. za pomocą linijki słońca nie były w stanie reprezentować. Setki tak wygenerowanych co minutę obrazów  pozwalają stworzyć barwne podsumowanie i za pomocą kolorowych plam wyznaczyć jak długo w danym terenie słońce faktycznie operuje, a im ciemniejszy tym mniej korzystne warunki do życia panujące w danej strefie.analiza nasłonecznienia zacienienia badania słońca oddziaływania inwestycji.docx

analiza nasłonecznienia zacienienia badania słońca oddziaływania inwestycji 5

W zabudowie śródmiejskiej, niezwykłe ważny jest ponadto wpływ zabudowy sąsiedniej już istniejącej, a nie tylko planowanej inwestycji. Takie badania potrafią dać całkowicie odmienne rezultaty i budynek, gdzie wpływ był nieznaczny po wzięciu pod uwagę pozostałych cech zmienia się zasadniczo.

analiza przesłaniania nasłonecznienia zacienienia badania słońca wpływu obszar oddziaływania 08

analiza_nasłonecznienia_przesłaniania_zacieniania_dom_jednorodzinny_analiza_wspólpraca_projektowa_07

Analiza Zacieniania

W celu dokładnego zbadania jak będzie wyglądać zacienianie na konkretnej elewacji robimy analizę pomiarów zacienienia o konkretnych godzinach w stałych odstępach np. co 2 godziny.

analiza nasłonecznienia zacienienia badania słońca oddziaływania inwestycji 2.docx

analiza_nasłonecznienia_przesłaniania_zacieniania_dom_jednorodzinny_analiza_wspólpraca_projektowa_02

analiza_nasłonecznienia_przesłaniania_zacieniania_dom_jednorodzinny_analiza_wspólpraca_projektowa_03

analiza przesłaniania nasłonecznienia zacienienia badania słońca wpływu obszar oddziaływania 02

Analiza faktycznego czasu insolacji – model po rozbudowie budynku sąsiedniego. Sporządzany model otoczenia budynku w zwartej zabudowie miejskiej pozwala monitorować dokładny / co do minuty/ czas penetracji słońca w mieszkaniu.

Analiza przesłaniania

Możliwe jest również wykonanie analizy nasłonecznienia i zacieniania pod kątem wpływu np. projektowanej rozbudowy na już istniejącą część budynku. Tak jak na rysunkach poniżej.

ANALIZA NASŁONECZNIENIA

analiza_nasłonecznienia_przesłaniania_zacieniania_dom_jednorodzinny_analiza_wspólpraca_projektowa_05

analiza_nasłonecznienia_przesłaniania_zacieniania_dom_jednorodzinny_analiza_wspólpraca_projektowa_07

ANALIZA ZACIENIANIA

analiza_nasłonecznienia_przesłaniania_zacieniania_dom_jednorodzinny_analiza_wspólpraca_projektowa_02

Analiza zacienienia budynku i pokazanie zacienienia ewentualnej rozbudowy tegoż budynku o wysokość 1 kondygnacji.

analiza_nasłonecznienia_przesłaniania_zacieniania_dom_jednorodzinny_analiza_wspólpraca_projektowa_01

Analiza zacienienia budynku i pokazanie zacienienia ewentualnej rozbudowy tegoż budynku o wysokość 2 kondygnacji.

Jeżeli macie jeszcze jakiekolwiek pytania odnośnie analiz nasłonecznienia, zacieniania czy przysłaniania, zapraszam do kontaktu. Każdy przypadek jest indywidualny, a przedstawione przeze mnie przykłady stanowią tylko zalążek tego, wydawałoby się, prostego tematu. Mimo wszystko, mam nadzieję, że temat analiz Wam trochę rozjaśniłam ;]

PD Architekt:

analiza nasłonecznienia zacienienia badania słońca oddziaływania inwestycji 01

Masz jakiekolwiek pytania? Potrzebujesz porady architekta? Szukasz projektu innego niż wszystkie? Napisz, już dziś :

lub zadzwoń tutaj:  +48 17 77 88 662
chyba, że wolisz tutaj:  +48 12 112 16 16

Zapraszamy do kontaktu i współpracy, budynki użyteczności i wszelkie duże inwestycje komercyjne również analizujemy

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.3/10 (22 votes cast)
Analiza nasłonecznienia, zacienienia, przesłaniania - DOM JEDNORODZINNY., 8.3 out of 10 based on 22 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

28 komentarzy

 1. Po pierwsze, nie ma czegoś takiego w przepisach prawa budowlanego, jak zacienianie. Apeluję o nieużywanie tego słowa. Po drugie puszczane w obieg :analizy zacieniania: powodują, że zaczynają się ich domagać urzędnicy, choć nie mają do tego żadnej podstawy prawnej. Po trzecie, analizy wykonywane w programach 3D często rażąco odbiegają od analiz wykonanych za pomocą używanej od dziesiątek lat linijki słońca. Wykonałem tysiące analiz dla dużych inwestycji i często spotykam się z sytuacjami, gdzie wg „analizy zacieniania” w danym miejscu jest 3h nasłonecznienia, podczas gdy faktycznie jest to 20 minut.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jest nasłonecznienie i przesłanianie. Z naszego doświadczenia wynika odwrotnie. Ale zanim – po pierwsze używamy obu metod do sprawdzenia wyników a wracając do wątku – to ze starej linijki pomiar jest mniej dokładny. Jeśli sporządza Pan analizy to wie Pan doskonale, w którym miejscu jest punkt „decydujący”.
   A w kwestii urzędów.
   Proszę składać skargi na pracę urzędników. Jeśli będzie Pan pozwalał sobie na robienie ze sobą czego popadnie, to będzie Pan robił im co tylko będą chcieli.
   Proszę zacytować przepis i nie pozwalać robić z siebie popychadła w urzędzie.
   My do niedawna mieliśmy politykę milczenia i akceptacji. Odeszliśmy od tego, ponieważ nie mamy zamiaru już dłużej się frustrować.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Witam,
  Proszę o pomoc w zrozumieniu interpretacji przepisów dotyczących nasłonecznienia pomieszczeń, chodzi o wolnostojący dom jednorodzinny. Usytuowanie na działce sprawia, że znajdzie się w takim domu jedna sypialnia z oknem jedynie od północy. Wynika z tego, iż światło słoneczne nigdy bezpośrednio tam nie dociera (w godz 7.00 – 17.00) czy wobec tego cały budynek nie spełnia wymagań rozporządzenia? Dodam, ze nie ma innej możliwości lokalizacji wobec stron świata.

  dziękuję za odpowiedź
  pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Panie Mariuszu, jeśli jest Pan zainteresowany współpracą w zakresie doradztwa technicznego zapraszam na płatną konsultację online lub do siedziby naszego biura.
   W ciągu godziny omówi Pan z architektem wszystko co potrzeba. Proszę napisać mail na biuro[at]urbanproject.pl z prośbą o wyznaczenie terminu.
   Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. W jakim programie wykonywane są takie analizy?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. tabelka z wymaganiami sumarycznego czasu nasłonecznienia sugeruje, że dla mieszkań jednopokojowych nie określa się minimalnego czasu a to nie jest raczej prawda bo tylko w zabudowie śródmiejskiej się go nie określa, w zabudowie luźnej musi to być 3 godziny tak, jak dla innych mieszkań

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jak najbardziej tak §60 ust.2 WT. To tabelka z badań dla zabudowy śródmiejskiej ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • a na temat lasu i zieleni wypowie się Pani ? Chętnie poznam Pani spojrzenie na taki aspekt zacieniania.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • Myślę, że aby porozmawiać o tym temacie powinna Pani zadzwonić do biura. Każda sprawa jest inna. Termin zaprojektowania / wykonania / oddania do użytku / użytki rolne, okoliczności oboczne których może być całe mnóstwo. Mogę podejrzewać że chodzi Pani o to, że sąsiad nasadził „choinki”, które szybko urosły i zacieniają Pani dom, niemniej jednak pewnie sąsiad nie może ich wyciąć teraz za darmo bo są za duże […..], ale nie da się o tym rozmawiać na publicznym forum.
     Pozdrawiam,
     Agn.

     VN:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0 (from 0 votes)
     • dziękuję za odpowiedź, nawet nie chodzi o sąsiada tylko o studium przypadku pt budowa budynku w sąsiedztwie lasu (nawet nie koniecznie jednorodzinnego, bo tu wystarczy jedno okno zrobić na wschód, zachód czy południe zależnie od tego, co tam nie jest w stronę lasu), swego czasu pojawiło się opracowanie jednego z wrocławskich architektów na temat problematyki zacieniania w kontekście niedoskonałości zapisów prawa min. również tego czy analiza powinna być wykonywana z uwzględnieniem czasu słonecznego czy urzędowego i tam również poruszył on kwestię zacieniania przez rośliny istniejące i te, które dopiero urosną ( niestety tylko w ramach postulatu jakby należało to doprecyzować w kolejnej nowelizacji WT bo sprawa jasna nie jest :) ). Wydaje mi się to dość szczególna sytuacja ( drzewo to nie ściana i jak to jest modelowane w programach dedykowanych do analiz- z tymi, z którymi miałam styczność wcale nie było), stąd moje pytanie zadawane różnym osobom związanym z tym zagadnieniem zawodowo, nie ukrywam, że przepytałam również na tą okoliczność „przy okazji” kilka dzielnic i odpowiedzi były zadziwiająco różne :) wiec zaczęłam szukać kogoś kto wyspecjalizował się właśnie w analizach i tak trafiłam na Pani stronę (dodam, że bardzo ciekawą).

      VA:F [1.9.22_1171]
      Rating: 0 (from 0 votes)
 5. mam pytanie o zacienianie okien lasem i zielenią w ogóle, planowany budynek od strony wschodniej ( jedynej niezacienionej innymi obiektami) ma las, las kładzie się cieniem i teraz pytanie jest takie jak policzyć zacienianie od lasu ? czy projektant powinien potraktować go jak ścianę innego obiektu, czy odrębne drzewa (las jest dość gęsty)? i czy jest w zwyczaju przy analizie zacieniania uwzględnianie zieleni? np. przed oknem rośnie dąb a mieszkanie ma jedna sypialnię nasłonecznioną czy jeśli drzewo zabiera czas z 3 godzin nasłonecznienia powinno się to uwzględniać?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 6. Do pełnej przydatności tego artykułu brakuje informacji o programach, z jakich korzysta projektant i w jakich powstały powyższe wizualizacje analiz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Nie zdradzamy szczegółów technicznych pracy ;] Programów na rynku jest dosłownie kilka.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 4 votes)
   • Szanowna Pani, zgadzam się z Panią Joanną o podaniu takich informacji, jeżeli rzetelnie chce Pani pisać artykuły. Czy ta strona nie jest przypadkiem blogiem a nie stroną firmową biura? Jeśli decyduje się Pani pisać artykuł to trzeba liczyć się z pytaniami skoro jest taka możliwość. Zasłanianie się polityką firmy nie jest w tym wypadku oznaką profesjonalizmu. Od podania takiej informacji zleceń nie ubędzie.
    Pozdrawiam, również architekt.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  • Shadow Analysis od Sketchupa, zwykle jeśli studio ukrywa na jakim softwarze wykonuje projekty, to oznacza może byc ono uzyskane „nieoficjanie”.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
   • Jako firma szczycimy się posiadaniem wszystkich w 100% legalnych stanowisk wypełnionych jedynie legalnym oprogramowaniem, bądź licencjonowanym do użytku komercyjnego free. Nie wiem jak może przyjść Panu do głowy inna sytuacja, nie mówiąc już o tym że jest to „delikatne pomówienie”. Niepodawanie nazw jest polityką firmy.

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
   • Bing Bang, a ty trochę nie przesadasz? :) czy to z własnego doświadczenia o tych „nieoficjalnych” programach piszesz?

    wiesz jak to jest z tym przysłowiem… ze najgłośniej kraczą te wrony, które same mają coś na sumieniu :)

    Shadow to wydatek 2k …. przy cenie choćby AC, Revita czy 3dsa to kwota pomijalna zatem raczej nie trzeba być Fosterem, żeby można go kupić legalnie, szczególnie, że napisali go polacy i można by wspomóc chłopaków a nie szukać torrentów.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Ciekawi mnie zależność pomiędzy problematyką zacienienia, a kwestią dogęszczania zabudowy. Jeśli nie chcemy ekstensywnie zabudować całego kraju, a raczej mieć jasno oddzieloną granicę między zabudową a terenem zielonym, to nie widzę innej możliwości niż dogęszczanie. To jednak rodzi wyzwanie pod kątem zacienienia. Przykładowo: powiedzmy że wybudowałem dom na działce 16m. Niech to będzie dom parterowy, o wysokim standardzie energetycznym. Jeśli sąsiad postanowi postawić dwukondygnacyjny dom na sąsiedniej parceli (równie szerokiej) to odetnie mnie od słońca, a przez to podniesie moje koszty. Jeśli mu zabronimy budowy tego domu, to jego działka pozostanie niezabudowana (jeśli ją sprzeda to problem wróci w drugiej turze). Jeśli mu zezwolić, to będzie to ewidentnie moim kosztem (i to dosłownym, bo wzrosną moje koszty ogrzewania domu, częściej będę musiał korzystać ze sztucznego światła). Ten przykład to tylko takie ćwiczenie myślowe, ale przeglądając swego czasu działki widziałem zatrzęsienie takich 16 metrówek .
  To problem na poziomie ogólnym, ale może Pani Dyrektor ma tu jakieś ciekawe rozwiązania :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Co wspólnego ma budowanie parterowego domu z zagęszczaniem zabudowy? :)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Po pierwsze to były tylko rozważania teoretyczne.
    Po drugie, miałem na myśli dzielnice miast, które kiedyś były wsiami i wraz z powiększaniem się miasta znalazły się w jego obrębie. Nie licząc najnowszych „nabytków” część z tych dzielnic dawno już straciła charakter wiejski, ale pozostałą w niej dość luźna zabudowa. Takie działki często znajdują się w dzielnicach względnie dobrze skomunikowanych z pełną infrastrukturą miejską. Owszem są to działki droższe. MPZPy często przewidują tam zabudowę domków i małych zakładów do 3 – kondygnacji. Jeśli więc wybudować tam dom parterowy (mały dom parterowy może zajmować tyle powierzchni co duże domy wielokondygnacyjne) to istnieje ryzyko zacienienia takiego domu przez zabudowanie jakiejś sąsiedniej działki lub podniesienie już istniejącego budynku (np. podniesienie kostki polskiej o jedną kondygnację).
    Po trzecie, rzecz tyczy się tego szatkowania przestrzeni na wąskie paski, bo więcej się zarobi, albo dlatego, ze akurat takiej szerokości było pole. Nasze władze miejskie nie zajmują się takimi sprawami jak wykup tych nieforemnych, często poszatkowanych terenów i formowanie z nich konkretnych działek budowlanych.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Bogdan Wierzchowski

  Jezeli inwestor złożył projekt 23.06 a nowe prawo weszło 25.06 w jaki sposób zmusić jego do przeprowadzenia dokładnej analizy nasłonecznienia, zacienienia i przysłaniania jeżeli jest to budynek pensjonatowy większy od mojego budynku jednorodzinnego.
  Czy analiza nasłonecznienia domu jednorodzinnego jest wystarczająca na podstawie tylko jednego okna najbardziej nasłonecznionego czy powinna być zrobiona na podstawie okien najniżej położonych pomieszczeń mieszkalnych od strony budynku zasłaniającego czyli przypadek najmniej korzystny.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • przepisy na temat nasłonecznienia obowiązują od bardzo dawna – przynajmniej od 12 kw 2002 roku,
   Po prostu teraz zaczęto na to zwracać uwagę – w urzedach było szkolenie ( i się przypomniało że powinno to być) oraz wzrosła świadomosc ludzka że można walczyć o swoje racje, a nie jak urząd klepnie koledze, to już nie ma zmiłuj się.

   Zmusić go powinien urząd – jezlei analizy nie było. Jeżeli była, ale zła/niepoprawna/naciągana odpowiedzialności ponosi projektant. – z OC.
   Jeżeli urząd nie maił analizy i jej NIE zażądał ( powinna być w dokumentacji) to można podejrzewać, że jeżeli nowy budynek coś zacienia ponadnormatywnie decyzję wydano z naruszenie prawa!!! a to już pierwszy krok do jej uchylenia.!!! lub nakazu rozbiórki rozpoczętej budowy!!! – oczywiście to długa droga!
   Przepisy sa opisane tu: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690 paragraf 57, 58, 60 oraz paragraf 13 o przesłanianiu!!! nie tylko nasłonecznienie!….

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +3 (from 3 votes)
 9. Paweł Leykowski

  Sąsiad buduje dom jednorodzinny od strony północnej w odl.8m gdzie nie ma słońca.Mieszkam na poddaszu,mam dwa małe okna od ściany szczytowej w starym budownictwie.Dom sąsiada będzie na wysokości mojego i zasłoni mi słońce i widok.Proszę o pomoc

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Panie Pawle, temat jest skomplikowany – proszę o tel do biura w godzinach pracy w dniu jutrzejszym, po omówieniu szczegółów zobaczymy co i jak da się zrobić (17 77 88 662). Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
 10. Bardzo ciekawe! Może się przydać także podczas projektowania przedgródków lub nasadzeń na wewnętrznych dziedzińcach :D

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl