Analizy zacienienia, nasłonecznienia, przesłaniania – budynek wielorodzinny, budynek użyteczności publicznej, itp.
Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości masz prawo do jej zabudowania. Prawo własności to jedno z najtrudniejszych zagadnień związanych z procesem inwestycyjnym w architekturze, więc zakładamy sytuację w której macie prawo do zainwestowania.
Co dzieje się w sytuacji gdy w bezpośrednim sąsiedztwie Twojej działki powstaje inwestycja której nie chcesz?
Albo odwrotnie – gdy Twoja inwestycja blokowana jest przez sąsiadów?
Czym jest analiza nasłonecznienia dla budynku? Po co wykonuje się analizy zacienienia i przesłaniania? Komu jest to potrzebne, do czego i jak się je sporządza?
Analiza nasłonecznienia przyda się Wam kiedy:
- Sąsiad planuje wybudować za wysoki budynek na działce obok i boisz się że ten zasłoni cały Twój budynek.
- Ty chcesz wybudować budynek wyższy niż sąsiedztwo (często w mieście) i chcesz mieć absolutną pewność, że nie będziesz miał kłopotów z sąsiadami.
Dla uściślenia – według warunków technicznych mieszkania jednopokojowe wymagają nasłonecznienia co najmniej 3 h. Jedynie dla mieszkań jednopokojowych położonych w śródmiejskiej zabudowie uzupełniającej nie określa się wymaganego czasu nasłonecznienia. Jednak w zabudowie innej niż śródmiejska analizy nasłonecznienia wykonuje się głównie dla własnej ciekawości lub dla pewności Inwestorów.
Po co wykonujemy analizę nasłonecznienia?
- Kiedy chcemy udowodnić, że budynek który budujemy nie będzie zacieniał sąsiednich.
- Kiedy chcemy udowodnić, że nasz budynek będzie zacieniany przez sąsiedni.
- Kiedy chcemy sprawdzić prewencyjnie, czy nie zacieniamy sąsiednich budynków.
- Kiedy chcemy sprawdzić czy kompleks zabudowy który projektujemy najlepiej z możliwych wykorzystuje światło dzienne we wnętrzach – np. przy budynkach użyteczności publicznej.
Analizynasłonecznienia są problematyczne nawet dla projektantów nic więc dziwnego, że w sądach wiele jest spraw związanych z ich niewłaściwym wykonaniem albo jeszcze częściej z ich brakiem.
Dopiero potem dokonujemy analizy za pomocą programu do wykonywania obliczeń padania promieni słonecznych. Oczywiście każda nasza analiza ma obszerny opis sytuacji w zależności od tego, czy realizujemy ją na potrzeby spraw sądowych, urzędowych czy indywidualnych.
Dzisiaj pokażę Wam przykład wykonania takiej analizy dla budynków o większych gabarytach i kubaturze nieco większej niż dom jednorodzinny:
- BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ,
- BUDYNKI ZAMIESZKANIA ZBIOROWEGO (NP. HOTELE, AKADEMIKI),
- DOMY WIELORODZINNE CZYLI TZW. BLOKI,
- BUDYNKI USŁUGOWE, ITP.
Dzisiaj kilka słów na temat analiz wykonywanych właśnie dla tego typu obiektów.
Kiedy przydać nam się mogą takie analizy? Na pewno wtedy, kiedy np. będziemy wybierać mieszkanie i chcemy zobaczyć nie tylko, jak jest usytuowane względem stron świata, ale również w jakich godzinach mieszkanie, które chcemy kupić, ma bezpośrednie światło słoneczne lub czy nie będzie przesłaniane przez budynek istniejący lub projektowany w pobliżu.
- Analiza zacieniania
Pamiętajmy o tym, że budynki zlokalizowane lub projektowane w zabudowie śródmiejskiej podlegają odmiennym warunkom technicznym i mają inne wymagania dotyczące nasłonecznienia niż te, które w takiej zabudowie projektowane nie są!
Dlatego teraz dla przykładu kilka analiz zacienienia dla zabudowy śródmiejskiej jednego z polskich miast. Zobaczcie, jak to wygląda i jak złożona jest taka analiza, wykonana w miejscu o dużej gęstości zabudowy.
- Analiza nasłonecznienia
Aby wykonać dokładną analizę nasłonecznienia najpierw budujemy model 3D analizowanego obiektu i obiektu zacienianego oraz model terenu w którym położone są obiekty.
- Analiza przesłaniania
Czyli meritum całej analizy – jak projektowany budynek będzie przesłaniał na nasz budynek (w sytuacji, gdy nie jesteśmy inwestorami, a nasz budynek np. sąsiaduje z nową inwestycją) lub jak nasza inwestycja będzie przesłaniać otaczającą zabudowę.
Już w następnym poście pokażę Wam jak wyglądają takie analizy wykonane dla Inwestora indywidualnego najczęściej przy inwestycji domu jednorodzinnego. Od czerwca tego roku wykonanie takich analiz JEST OBOWIĄZKOWE! Może to i lepiej? Rzetelnie wykonana analiza pokazuje czarno na białym, jak taki budynek wpływa na otaczającą zabudowę oraz jak inne obiekty wpływają na nasz budynek.
Rozpoczynając cykl artykułów o tym, czym zajmuje się moje biuro architektoniczne przedstawiłam Wam moje informacje o analizach zacienienia, nasłonecznienia, przesłaniania które wykonujemy. W mailach przesyłacie bardzo dużo zapytań związanych z różnymi szczegółami dot. architektonicznego procesu inwestycyjnego – wychodząc na przeciw Waszym prośbom – będę opisywać poszczególne zagadnienia.
PD Architekt:
- W sprawach współpracy architektonicznej: kontakt@urbanproject.pl
lub zadzwoń tutaj: +48 17 77 88 662
chyba, że wolisz tutaj: +48 12 112 16 16