ArchitekturaArchitektura mieszkaniowaPoradnik InwestoraU Architekta Przemyślenia

Dom z piwnicą czy bez piwnicy? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 1z15

W pierwszym wpisie z 15stu, nad którymi pracuję dla Was dowiecie się, czy dom z piwnicą w dzisiejszych czasach ma sens? Kiedy się na nią w ogóle się zdecydować oraz w jakich przypadkach budowa piwnicy zupełnie nie będzie miała sensu.


Plusy domu z piwnicą:


Aktualnie wiele osób rezygnuje z projektowania domu z piwnicą w tradycyjnym znaczeniu. Nowoczesne domy nie potrzebują aż tak wielu pomieszczeń technicznych. Kotłownie o dużej powierzchni, miejsce na składowanie opału, miejsce na przechowywanie warzyw, kwiatów,

Po co w dzisiejszych czasach budować dom podpiwniczony?

W domach na stoku 90% naszych Inwestorów decyduje się na podpiwniczenie. W domach na działkach płaskich – 20%.

Kondygnację podziemną można zaaranżować jako dodatkową przestrzeń w budynku. Może się tam pojawić siłownia, kino domowe czy miejsce na stół bilardowy. Innym popularnym rozwiązaniem jest aranżowanie kondygnacji podziemnej lub jej części na piwniczkę na wino.

Kiedy jeszcze zdecydować się na podpiwniczenie budynku?

  1. Jeśli działka na której planujecie wybudować dom jest mała i nie za bardzo jest możliwość zwiększenia powierzchni budynku w poziome to konieczne będzie powiększenie go o dodatkową kondygnację na której znajdą się pomieszczenia pralni i suszarni, spiżarnia czy miejsce do przechowywania sprzętu ogrodowego albo turystycznego.
  2. Inna sytuacją kiedy budowa piwnicy będzie dobrym pomysłem jest działka ze spadkiem. Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał takiej działki projektujemy budynki wpasowujące się w nią. Co w praktyce sprowadza się do domu podpiwniczonego. Wtedy na kondygnacji podziemnej lokujemy garaż oraz funkcje dodatkowe czy inne pomieszczenia techniczne.
Dom z piwnicą - kondygnacja podziemna jako pomieszczenia użytkowe!
Dom z piwnicą – Zobaczcie jak może wyglądać podział funkcji przy zastosowaniu piwnicy jako powierzchni na dodatkowe pomieszczenia.

Ciekawym jest, że 90% Inwestorów, którzy zdecydowali się na częściowe podpiwniczenie rezygnuje z niego na placu budowy wybierając podpiwniczenie całościowe. Nie wdając się w szczegóły techniczne – częściowym zostanie piwnica do 30% powierzchni parteru. Powyżej, jest duża szansa na poszerzenie na budowie, więc warto rozważać od razu 100%.


Dom z piwnicą minusy:


  1. Głównym przyczyną rezygnacji inwestorów z kondygnacji podziemnej w budynku są koszty jej wykonania. Po pierwsze będą to koszty budowy kolejnej kondygnacji, której ściany jak i posadzka muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przeciwwilgociowo. Przez co cena całej inwestycji znacząco wzrasta w porównaniu z domem niepodpiwniczonym.
  2. Jeśli piwnica ma służyć jako pomieszczenie użytkowe to trzeba pamiętać również o doświetleniu. Może w przypadku piwnicy domowej dodatkowe oświetlenie to nie tak duży minus eksploatacji pomieszczenia, ale zastosowanie studni doświetlających gdy piwnica jest pod domem na płaskiej działce to komplikacja.
  3. Schody. Do piwnicy trzeba zejść. Jeśli Twoim marzeniem są wyeksponowane schody wspornikowe w salonie, nie zlokalizujesz raczej otwartego zejścia na dół pod nimi. Konieczność wykonania dodatkowej klatki schodowej w miejscu ustronnym „zje” Ci dodatkową powierzchnię domu. Jeśli piwnica ma być strefą brudną, trzeba zrezygnować z zaprojektowania niektórych typów schodów w przestrzeni dziennej. Jeśli natomiast ma być to np. strefa SPA – można schodzić do niej nawet ze środka salonu ;]
Dom z piwnicą - doświetlenie pomieszczeń w piwnicy
Studnia doświetlająca – zobaczcie jak wygląda doświetlenie pomieszczeń piwnicy, jeśli zdecydujecie się na podpiwniczenie domu na działce płaskiej.

Uważaj na garaż w kondygnacji podziemnej przy podpiwniczeniu na działce płaskiej!

Rampa zjazdowa do takiego garażu musi być wystarczająco długa abyś mógł wjechać wygodnie każdym autem – wymaga to dużej działki i sporych nakładów finansowych.


Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis jest dla Was pomocny. Jeśli potrzebujecie porady lub projektu własnego domu zapraszamy do Urban Project.

Wraz z innymi projektantami Pani Dyrektor ciepło Was pozdrawiam. Już niebawem kolejne wpisy z serii Projektowanie domów. Plusy i minusy. Tymczasem obserwujcie też moje konta na Facebooku i Instagramie

oraz wbijajcie na kanał YouTube!


Przeczytaj również:

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button