Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 2z15

W kolejnym wpisie z serii Projektowani domów. Plusy i minusy. pod lupą znajdzie się kuchnia. Nasi klienci często zastanawiają się, która z opcji będzie dla nich lepsza kuchnia otwarta czy zamknięta, dlatego właśnie chciałabym pokazać Wam zarówno plusy jak i minusy każdego z tych rozwiązań. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu łatwiej będzie Wam podjąć decyzję co do kuchni w waszych domach marzeń. Zapraszam do lektury.

Kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta to taka, której nie oddzielają ściany pełne od strefy dziennej, czyli salonu i jadalni. Takie rozwiązanie kuchni ma wiele zalet oraz wad. Poniżej po krótce omówię je, a Wy przeanalizujcie je i zastanówcie się, czy być może kuchnia otwarta to nie jest rozwiązanie idealne dla Was?

Kuchnia otwarta - wady i zalety
Nowoczesna prostota – projekt indywidualny – DOM MARZEŃ A0340
Połączenie kuchni ze strefą dzienną sprawia, że staje się ona jedną otwartą przestrzenią. Jak widzicie na tym przykładzie, dzięki rezygnacji z oddzielenia kuchni domownicy mogą swobodnie poruszać się między kolejnymi pomieszczeniami strefy dziennej.

ZALETY

  • wnętrze strefy dziennej w domu będzie bardzo przestronne dzięki temu, że powstanie jedna otwarta przestrzeń
  • osoba, która gotuje posiłki nie jest odizolowana od reszty domowników, tego typu rozwiązanie sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych
  • dzięki temu rozwiązaniu rodzice mogą cały czas mieć swoje pociechy na oku
  • większe możliwości aranżacji, czyli możliwość stworzenia wyspy (przy kuchni zamkniętej jedynie przy sporym metrażu)

WADY

  • goście mają wgląd na kuchnię, więc trzeba w niej utrzymywać porządek
  • zapachy roznoszą się po całym domu (co prawda jeśli pomyślimy o woni szarlotki to brzmi całkiem pięknie, ale pomyślcie o bigosie :P)
  • sprzęty kuchenne (wyciąg, zmywarka czy mikser) słychać w całym domu co może przeszkadzać w odpoczynku po ciężkim dniu
  • trzeba utrzymać w kuchni podobnym styl wnętrza jak w salonie czy jadalni, aby pomieszczenia stanowiły spójną całość

Kuchnia zamknięta

Kuchnie zamkniętą wydzielają otaczające ją ściany. Wiele osób wciąż decyduje się na tego typu rozwiązanie, lecz znaczna większość stawia na przestrzeń i wybiera otwartą kuchnię. Podobnie jak w przypadku kuchni otwartej tak i teraz przedstawię Wam zarówno wady jak i zalety tego rozwiązania. Może jednak zdecydujecie się na kuchnię zamkniętą?

ZALETY

  • nie trzeba utrzymywać nienagannego porządku, ponieważ nie każdy będzie miał do niej wgląd
  • zapachy gotowanych potraw nie będą roznosiły się po całym domu
  • sprzęty kuchenne będą hałasowały w zamkniętym pomieszczeniu
  • dzięki temu, że pomieszczenie jest zamknięte łatwiej jest je zaaranżować niż kuchnię otwartą, na podobnej powierzchni pomieści się więcej szafek kuchennych
  • możliwość zamknięcia pomieszczenia chroni dzieci np. przed poparzeniem
  • styl wnętrza kuchni może być odmienny od sąsiadujących pomieszczeń

WADY

  • wydzielanie pomieszczeń ścianami sprawia, że wyglądają one na znaczniej mniejsze niż w przypadku otwartej przestrzeni
  • jeśli pomieszczenie będzie na tyle małe, że nie zmieści się tam stół uciążliwe będzie przenoszenie posiłków do jadalni
  • osoba gotująca posiłki nie będzie miała kontaktu z gości czy domownikami

Alternatywy

Rozwiązania alternatywne, czyli jak cieszyć się zaletami otwartej przestrzeni i równocześnie pozbyć się kilku uciążliwości rozwiązania z otwartą kuchnią.

Kuchnia częściowo otwarta.

Częstym zabiegiem jest wydzielanie tego pomieszczenia przez odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów. Kuchnia wydziela się od salonu przez zastosowanie wyspy, półwyspu bądź blatu barowego. Dzięki tego typu rozwiązaniom blaty kuchenne nie są już tak wystawione na krytykę czy pogardliwe spojrzenie gości.

kuchnia otwarta plusy i minusy

Lokalizacja kuchni w innej części domu jak salon.

Warta przemyślenia przed wizytą u architekta jest lokalizacja kuchni. Równocześnie możliwe jest utrzymanie otwartego charakteru pomieszczenia, ale również schowanie go przed wzrokiem odwiedzających dom gości. Tego typu rozwiązanie pojawia się w naszych projektach, które możecie zobaczyć poniżej :)

kuchnia częściowo otwarta - ciekawe rozwiązanie
Sielski dom nowoczesny- DOM MARZEŃ A0316 – wersja I
W tym wypadku kuchnia jest otwarta tylko na jadalnię. Pomieszczenie zostało podzielone na część roboczą i część jadalną. Ponadto została zlokalizowana tak, że nie przylega bezpośrednio do salonu. Przy takim układzie mimo nadal otwartego charakteru, pomieszczenie to nie jest tak widoczne dla odwiedzających.
Lokalizacja kuchni
Niezwykły dom nowoczesny – projekt indywidualny – DOM MARZEŃ A0350 – wersja I
W przypadku tego projektu kuchnia została zlokalizowana na lewo od wejścia, natomiast strefa dzienna na prawo. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozbywamy się problemu związanego z zapachami czy czystością w kuchni otwartej.

Brudna kuchnia.

Czym właściwie jest brudna kuchnia? Jest to dodatkowe pomieszczenie w domu, pełniące funkcję drugiej kuchni. Nasi klienci przenoszą się tam z gotowaniem potraw o bardziej absorbującym zapachu czy takich przy których bardzo się brudzi, dzięki temu rozwiązaniu w głównej kuchni jest utrzymany porządek.

brudna kuchnia i główna kuchnia
Indywidualny projekt domu nowoczesnego – DOM MARZEŃ A0346
W tym projekcie brudna kuchnia została połączona ze spiżarnią. Główna kuchnia zachowana zostaje w czystości i połączona jest ze strefą dzienną.

Projektowanie domów – Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta? – które rozwiązane sprawdzi się u Ciebie?

Trudno jednoznacznie wybrać które z tych rozwiązań jest lepsze. Każde będzie dobre jeśli będzie odpowiadało jego użytkownikom. Co zauważamy to trend na kuchnie otwarte, które pojawiają się w większości naszych projektów domów jednorodzinnych. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis i przedstawione w nim wady i zalety obydwu rozwiązań pomoże Wam wybrać rozwiązanie idealne dla Was, ale jeśli nie możecie się zdecydować to serdecznie zapraszam Was do mojego biura Urban Project w Rzeszowie doradzimy ;)

Jak podoba Wam się nowa seria wpisów na blogu? Koniecznie dajcie znać czy jest dla Was przydatna! Tymczasem życzę Wam owocnych przemyśleń i trzymajcie się ciepło. Po dawkę codziennych inspiracji zapraszam Was również na mojego Facebooka i Instagrama.

Zobacz także:

Błędy przy projektowaniu domu. Jakich ich nie popełniać? Wejdź w filmik i zobacz go sam!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl