Ekstrawagancka willa – Ghat House – Wille Marzeń Ep. 51

W kolejnej odsłonie cyklu pt. „Wille Marzeń” podzielę się z Wami moimi wrażeniami na temat wcale nie takiego niepozornego kawałka architektury ;] Oto przed Wami ekstrawagancka willa o dziwacznej formie, czyli Ghat House!

ekstrawagancka willa

GHAT HOUSE – ROMANTYCZNIE EKSTRAWAGANCKA WILLA NA PLAŻY

  • typ budynku: dom rekreacyjny;
  • lokalizacja: Cachagua, Chile;
  • projekt budynku: Max Núñez Arquitectos;
  • wybudowany w 2016 roku;
  • powierzchnia: 340 m2;
  • ilość kondygnacji: 4;
  • materiał dominujący: beton, drewno, szkło.
ekstrawagancka willa

Widok jak z obrazka! Wszystko wydaje się być tutaj idealne ;]

W jaki sposób powstał tak śmiały projekt?

W architekturze regionu Valparaíso nie było nigdy na tyle charakterystycznych elementów, by określić jej typ. Max Núñez dostrzegł w tym świetną okazję i zaprojektował tam szereg domów – każdy jest wyjątkowym projektem pełnym ekstrawagancji i stylu. Jednym z nich jest właśnie Ghat House. Został on stworzony dla pary z trójką nastoletnich już dzieci – poprosili oni architekta, by po prostu zaskoczył ich ciekawą konstrukcją.

Jak myślicie, udało mu się to? ;]

ekstrawagancka willa

Chaos projektu jakimś cudem nie razi, a kreuje spójną całość.

Konstrukcja budynku, jego struktura, a nawet wewnętrzna organizacja zależą od warunków topograficznych tego miejsca. Na pierwszy rzut oka wygląda on, jakby składał się wyłącznie z prostych betonowych bloków, jednak niech to Was nie zmyli! Ta ekstrawagancka willa to po prostu idealna kombinacja lekkości i siły.

Odnoszę wrażenie, że pokoje wyskoczyły z ciężkiej betonowej konstrukcji tylko na chwilkę i zaraz się schowają :P

Ekstrawagancka willa usytuowana jest na stromym zboczu, dlatego tutaj wszystko wygląda znacznie inaczej niż przy standardowych konstrukcjach. Nachylona powierzchnia dachu jest równoległa do naturalnego terenu. Podpiera go 15 betonowych kolumn o różnym kształcie i formie – ich geometria określona jest przez strukturę otoczenia. Każda z nich tworzy indywidualną całość, a krajobraz pomiędzy nimi jest zawsze zróżnicowany.

ekstrawagancka willa

Każda z kolumn wygląda zupełnie inaczej, jednak wszystkie harmonizują się dzięki podobnemu materiałowi.

ekstrawagancka willa

Na wystrój wnętrza składają się praktycznie trzy materiały: beton, drewno i stal.

Schody to główna część całej konstrukcji, jest ich całe mnóstwo! Najbardziej spektakularne są jednak te umieszczone… na dachu, a ich wielkość jest wręcz nieproporcjonalna do reszty. Ze schodów „odstają” pokoje, które (w przeciwieństwie do surowego betonu) pokryte są elewacją z odnawialnego drewna lenga.

ekstrawagancka willa

By sięgnąć nieba, wystarczy tylko… wejść po schodach ;]

Nawet we wnętrzu schody wydają się być najważniejszą częścią domu – przecinają niemal każdą jego powierzchnię!

Kondygnacje budynku to ciekawa kwestia. Są cztery główne piętra, lecz struktura willi jest bardzo skomplikowana – dlatego całość wydaje się być bardzo „poplątana”.

Wszystkie piętra w pewien sposób przecinają się z powierzchnią dachu. Trzy z nich mieszczą w sobie prywatne pokoje, a w czwartym możemy znaleźć bezpośrednie przejście na dach – jednak odnosi się wrażenie, że piętra znajdują się wszędzie: obok dachu, pod nim i powyżej niego!

ekstrawagancka willa

Z daleka nawet „bloki” z pokojami przypominają ogromne drewniane schody.

ekstrawagancka willa

Materiały wykorzystane w elewacji idealnie komponują się w otaczającą budynek naturę.

Otoczenie willi jest jej wadą (poprzez znaczną pochyłość terenu), ale i ogromną zaletą – w końcu to domek na plaży! Widoki wokół wprost zapierają dech w piersiach, a szklane ściany zewnętrzne domu pozwalają cieszyć się nimi 24/7. Trzeba też wspomnieć o innych walorach, np. schodach; dzięki nim zarówno mieszkańcy jak i goście mogą liczyć na porządny workout każdego dnia :P

ekstrawagancka willa

Dodatkowym atutem jest też sprytnie zaprojektowany „bezkresny” basen.

 

A Wam podoba się taka dziwaczna konstrukcja? ;]

PD pozdrawia Was piątkowym wieczorkiem! Oglądam przepiękną złotą jesień przez okno biura ;];] Mocno się inspiruję.

Obejrzyj naszego YouTube już teraz i odkryj projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Z widokiem na morze bajka. Chodź osobiście sam projekt tego domu mi się nie podoba, ale robi wrażenie. W końcu jak się ma pieniądze to i dom na zboczu można wybudować

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

 2. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Niezwykły projekt. Oryginalny kształt, który na pewno zachwyci najbardziej wymagajacych.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl