Amerykańskie

Dom amerykański w wersji mini – czyli jak Amerykanie widzą „małe domy”.

ZagadkaPrzygotowując ten post było dla mnie nie lada wyzwaniem znaleźć  konkretne inspiracje mieszczące się w określeniu „mały dom amerykański”. Ze względu na to, że coraz więcej osób pyta czy takie domy istnieją, po raz kolejny postaram się przybliżyć Wam istotę amerykańskich domów – dzisiaj głównie tych małych.

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_16
To spełnienie marzeń o małym, słodkim domku prawda? Po raz kolejny w inspiracjach u Pani Dyrektor ;]

Cottage – tak Amerykanie określają swoje małe domy. Małe to znaczy jakie? No właśnie! Dla nas mały to jest dom do 90 m, natomiast w Stanach Zjednoczonych mały domek to ten mający metraż od 150-180 m. To jest różnica prawda? Na dzisiaj wybrałam te projekty do 150 m – powiedzmy jedne z najmniejszych. Domy w stylu cottage, co u Amerykanów znaczy mniej więcej domek wiejski czy chata ;] Na przykładzie poniżej zauważymy, że nie są to tylko domki w lesie lub przynajmniej wielkim ogrodzie, ale również te w usytuowane w mieście.

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_18
Możemy podejrzewać, że ten dom to jeden z wielu w ciągu takich samych jednej z amerykańskich ulic ;] podobnie jak to było w przypadku domów w  San Francisco ;]

Jak już wcześniej pisałam amerykańskie domy to przede wszystkim duże, rozrzeźbione, nierzadko rozczłonkowane bryły o specyficznym planie, zresztą przykładów i inspiracji u Pani Dyrektor było już całe mnóstwo ;] . Kilka przykładów już widzieliście, czas na następne!

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_09
Prosty, jasny, oszczędny a mimo to amerykański. Jest i biały płotek ;]
mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_02
Zwróćcie uwagę, że ten dom nie jest duży powierzchniowo, posiada natomiast piękną, dużą werandę.
Bardzo prościutki, idealnie pasuje do niego jego amerykańska nazwa cottage. Posiada „daszek w Daszku” czyli to, co amerykańskie domy spośród innych wyróżnia.

Ze względu na to, że metraż jest w wielu przedstawionych przeze mnie przypadkach bardzo okrojony, zauważymy, że forma budynku nie jest już taka dynamiczna, tworzy raczej zwartą całość.

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_08
To jest przykład chyba najmniejszego domu amerykańskiego jaki dla Was znalazłam. Widzicie jaką ma prostą formę?

Dach Spotkamy też częściej, niż w tradycyjnych domach amerykańskich nieskomplikowane, często dwuspadowe dachy. Jednak mimo wszystko i tutaj pojawią się w jego połaciach rozmaite lukarny, tworzące dodatkowe doświetlenie pomieszczeń.

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_19
Mimo, iż nie jest to dom z rozmachem, to jednak lukarny, zewnętrzne okiennice czy materiał wykończenia elewacji zdradzają jednoznacznie pochodzenie budynku.
mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_28
Lukarny, weranda i częściowe podpiwniczenie – coś co niezmiernie rzadko spotykamy w domach z Ameryki. (co by była jasność – forma tego domu pozostawia wiele do życzenia!)

Czytając mój wcześniejszy post o małych domach amerykańskich już na pewno zapoznaliście się z pewnymi założeniami MUST HAVE  dla amerykańskich domów ;]

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_02
Tu podobne stylowo rozwiązanie jak powyżej. Jedna duża lukarna doświetla dodatkowo pomieszczenia na piętrze.

Weranda To jest właśnie jeden z głównych MUST HAVE, bez których ciężko przekonać nas co do amerykańskości danego domu. Jest to oczywiście w pełni uzasadnione, bo przecież każdy dom amerykański taką piękną werandę, najlepiej drewnianą, mieć powinien ;];]

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_01
Piękna, duuuża weranda czyli idealne miejsce na popołudniową kawkę i poranną książkę ;]
mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_11
Symetryczne rozwiązanie, na stronie podane jest, że dom ma ok. 160 m kw, jednak wygląda na znacznie więcej. NIE POCHWALAM ZWIEŃCZEŃ KOLUMN! Miejcie to proszę na uwadze!
mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_14
To już taki typowy „domek wiejski” czy bardziej jak u nas domek letniskowy.

Jak już pewnie zauważyliście nie są to takie typowe domy amerykańskie…. Dlaczego? Głównie właśnie ze względu na niewielki metraż.

Jak wiemy, dom amerykański to ten z rozmachem, bardzo często z rozbudowanym parterem i uzupełniającym go poddaszem, z kilkoma łazienkami i wieloma sypialniami, a dodatkowo z wielką werandą. Mimo wszystko te domki, czyli cottage przedstawione w poście są na wskroś amerykańskie ;]

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_20
Tutaj dom już trochę bardziej rozbudowany, weranda, lukarny, drewno na elewacji, okiennice i prosty dach.

Jaka jest więc różnica pomiędzy tradycyjnym domem amerykańskim a tym „małym amerykańskim domem”?

Z czego możemy zrezygnować?

  • Z METRAŻU – w tym wypadku zresztą musimy. Ograniczony metraż to ograniczona bryła, a więc…
  • Z ROZBUDOWANEJ BRYŁY – w zamian za to mamy zwartą bryłę budynku, bardziej skupioną.
  • ZE SKOMPLIKOWANYCH DACHÓW –  to jest i plus i minus jednocześnie. Plus dlatego, że mniej skomplikowany dach oznacza mniejsze koszty wykonania takiego dachu, minus to oczywiście zrezygnowanie z jednej z cech baaardzo charakterystycznych dla domu amerykańskiego.
  • Z WERANDY – i w tym przypadku faktycznie możemy, ale nie musimy ;]

Co w takim razie mamy w małym amerykańskim domu?

  • ZWARTA BRYŁA = prosty plan. A to jest jednoznaczne (nie zawsze, ale często) z mniejszymi kosztami.
  • PROSTY DACH (często dwuspadowy)
  • WERANDA – jak już pisałam może być ale nie musi, oczywiście najlepiej żeby jednak była ;] więcej inspiracji i świetnych rozwiązań werand znajdziesz w poście tutaj.
  • OKNA – z charakterystycznymi szprosami, zewnętrznymi okiennicami, które jeszcze najczęściej są w innym kolorze niż cały dom, opaski okienne, niskie parapety. Któż by podejrzewał, że okna kryją w sobie tak wiele cech domu amerykańskiego i mogą mieć naprawdę ciekawą formę i stać się istotnym elementem w budynku.
  • ELEWACJE – coś o czym warto wspomnieć, aby nadać naszemu małemu domkowi amerykańskiego charakteru. Pewnie wszyscy zauważyli jak dużo detalu jest w tych elewacjach: okiennice zewnętrzne, opaski okienne, gzymsy i oczywiście specyficzne materiały: drewno lub kompozyt, czasami również kamień.

No i na koniec nie może zabraknąć AMERYKAŃSKIEJ FLAGI ;];]

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_21 mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_01
mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_18 mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_27 mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_13

Teraz już nie mamy wątpliwości co do amerykańskości naszego domku, czy to małego czy dużego ;]

Jeżeli chcecie zobaczyć jeden z projektów amerykańskiego domu zaprojektowanego przez moje biuro, projekt domu amerykańskiego jako domu indywidualnego,  zaglądnijcie w link. Tam krok po kroku opisałam jak wyglądał proces jego powstawania. Nawiasem mówiąc, z Inwestorem tym rozstałam się na etapie koncepcji tak więc – DOMEK TEN jest DO WZIĘCIA ;]]

Jeżeli chcecie natomiast zajrzeć sobie do innych rozwiązań prosto z Ameryki, wejdźcie na tę stronę i zobaczcie jak wyglądają inne amerykańskie domy, te mniejsze i te całkiem duże.

PD Architekt pozdrawia Was ciepło z bardzo zimnego Rzeszowa!

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

16 Comments

  1. Prawda, że śliczne? Dzisiaj mało kto jednak używa drewna do obudowy domu. Od wielu lat używa się siding – okładzinę imitującą deski. Utrzymanie drewnianej oblicówki jest zbyt kosztowne, a siding można wyczyścić wodą pod ciśnieniem ;-) Jeśli odnawia się dziś stare, amerykańskie domy, to często kładzie się na nie już właśnie panele sidingowe. Praktyka w Stanach jak zwykle górą. :-)

    1. ;] Tylko Sidingi tamte to nie te, które mieliśmy jakiś czas temu u nas – tamte są kompozytowe, złożone z zupełnie innego rodzaju materiału. Na naszym rynku również jest coś takiego, ale nie reklamuję :P

      1. Czy to oznacza, że siding kompozytowy (używany w Stanach) jest lepszej jakości? Nie znam polskiego produktu – stąd pytanie.

      2. Mieszkam na Śląsku więc tutaj siding po kilku latach wygląda koszmarnie. Obserwuję dom w pobliżu domu moich rodziców. Siding kładziony gdzieś pod koniec lat 90-tych. Dziś wygląda tragicznie, a sąsiad regularnie i intensywnie próbował go czyścić Karcherem. Ogólnie nie polecałbym nikomu.

        1. Chyba będę musiała pokazać te firmę o której myślę – tej, która robi elewacje kompozytowe amerykańskie, bo to nie o ten siding chodzi – zupełnie nie ;]

          1. Ja bardzo proszę o namiar do tej firmy, jestem na etapie szukania pożądnego sidingu. Wiem, że Pani nie wskazuje palcem i nie reklamuje współpracujących firm, ale w tym wypadku bardzo proszę!! Nie chcę zmarnować pieniędzy na nietrafiony produkt który będzie „falował” i się odbarwiał :( Czytam Pani bloga od bardzo dawna, i uwielbiam go. Rozumiem też Pani zasady,ale teraz mnie że się tak wyrażę przyparło do muru…. Wszyscy mi odradzają to rozwiązanie, ale ja jestem uparta :)

  2. Pani Dyrektor ! Fajne są powroty do architektury sprzed kilku setek lat a szczególnie do skansenów Virgini.Przesyłam jeden usmieszek :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button