Domy z kontenerów transportowych – Kontrowersja i Czar 1z5
Czy domy z kontenerów są designem budżetowym? Czy to prawdziwy pomysł na mały i względnie tani dom? Niekoniecznie!
Dom/mieszkanie wykonane z kontenera transportu morskiego to coś dla miłośników kontrowersji. Mam dla Was kilka wspaniałych przykładów i mimo, że zaczynam od kontenerowego domu usytuowanego w kraju cieplejszym o niebo niż nasz, zapewniam że dla takich projektów jest szansa i u nas, w naszym klimacie.
Ile kosztuje kontener morski w którym można mieszkać? Jak i skąd zdobyć taki kontener? Jaka jest powierzchnia kontenera i jak zbudować w nim dom zgodnie z przepisami? A może kontener mieszkalny??
I nie, mieszkanie w kontenerze to nie synonim biedy – to synonim bycia wyjątkowym – jeśli oczywiście przebudujesz go go na tyle, by zachwycił nawet bardzo wymagających odbiorców współczesnej architektury.
Najpierw przyjemności, czyli oglądanie obrazków – potem konkrety ;]
Mieszkalny kontener można zaprojektować jako dom gościnny:
Pomimo, iż prawie w całości kontener.. wygląda jak kontener jednak zachwyca. Podoba mi się jego gorąca meksykańska kolorystyka. Niebieski i pomarańczowy w tym przypadku spisują się świetnie.
Tak jak źle toleruję niebieski na elewacji a na dachu uważam za bluźnierstwo (nie mówimy o Grecji), tak w przypadku kontenera, pomarańczowych dodatków i tropikalnej zieleni – przyznaję – to jest dobre!
Kontener transportowy sam w sobie nie ma okien.
Oczywiście zostały wstawione. W tym przypadku duża przesuwna witryna od dłuższego boku kontenera i pełne przeszklenie na krótszym boku.
Przy kontenerze nawet mini patio i zadaszenie ;]
Zielony dach na kontenerze ;] Nawet nie zielony a kolorowy! (Przed takimi zabiegam porozmawiaj z architektem, albo chociaż a „szefem/kierownikiem” na składzie budo i .. pomyśl o odwodnieniu!
Bardo bardzo fajne wnętrze ;] Jak się dobrze domyślacie – w kontenerze są ograniczone warunki przestrzenne do projektowania.
Bardzo widne wnętrze, mocno przeszklone i mocno nowoczesne.
Byłoby fajnie gdyby Takie samochody przychodziły w komplecie z kontenerami ;] Zawsze możecie taki sprowadzić ze stanów ;]
Na koniec konkrety.
Są kontenery.
- Kontenery mieszkalne – takie, w których mieszkają ludzie którym domy przepadły w kataklizmach.
- Kontenery pracownicze – takie z których korzystają kierownicy budowy i ekipa inżynierów na budowach.
- Kontenery transportowe – takie, w których przesyłacie między-kontynentalnie swoje dobytki np. z USA.
Moje projekty – te które dla Was zebrałam i przygotowałam koncentrują się na kontenerach transportowych. Te mieszkalne są bardzo duże nawet do 60m2. Koszt takiego kontenera to na Allegro np. 18 450,oo zł ;] I jest bardzo komfortowy! Oczywiście – taki kontener za 18tys. trzeba mocno unowocześnić, ale – podstawa już jest.
Jakie są kontenery transportowe? Znalazłam na Allegro kilka aukcji – Jeśli jesteś zainteresowany – tutaj link.
Możesz obliczyć sobie jakie mają wymiary i ile kosztują ;] Kiedy wpiszesz w Allegro „kontener mieszkalny” wyskoczy coś innego – jak dla mnie – nie tak konstruktywnego ale prostszego do aranżacji.
Teraz przepisy – czy kontener jest na pozwolenie czy na zgłoszenie?
Teoretycznie możesz postawić tego jako obiekt tymczasowy, ale nie zamierzasz chyba co pół roku przestawiać go z jednej strony ogrodu na drugą??
Oczywiście mówimy o kontenerze mieszkalnym przerobionym z tego transportowego!
Jeśli weźmiesz to na pozwolenie na budowę, czeka Cię trochę przeprawy z instalacjami, zagospodarowaniem etc. Poza tym – chyba nie chcesz zmarznąć na kostkę albo zagotować się w tym kontenerze na frytkę ;]
2023 Edit – Jest już w Polsce kilka firm, które specjalizują się w przeprojektowaniu kontenerów. Google podpowie Ci które, bo nie ma tego dużo, ale realizacje już są!
PD Architekt pozdrawia Was z ciepłego i słonecznego Sanoka!
Tutaj kolejne epizody z serii o 'Domach z kontenerów’:
- Ep. 2 – Domki z kontenerów
- Ep.3 – Kontenery jako Firmy?
- Ep.4 – Dom mieszkalny z kontenera?
- Ep.5 – Showroom / biuro obsługi klienta
- PODSUMOWANIE.
Zapraszam do obszernej lektury i miłego inspirowania się!
No, no całkiem dobrze to wygląda. Czy w Polsce mamy dobrych producentów kontenerów? :) Aż by się chciało takiego modułowca posiadać dla siebie :(
rzeczywiście, ten kontener jest zachwycający :D :D :D
Tego typu domy i wykorzystanie kontenerów jest coraz popularniejsze, nawet są firmy, które się tym zajmują i stawiają takie kontenerowe domy modułowe, o bardzo nowoczesnym wyglądzie i stylistyce. Czyżby przyszłość?
Zgadzam się, jest wiele takich firm ;]
Fajny pomysł, w środku świetny design :)
Bardzo ciekawe zastosowanie. Patrząc na te zdjęcia, opuszczają człowieka wszelkie wątpliwości bo przekonuje się na własne oczy, że istnieją jeszcze inne formy budownictwa. O tym słyszałam i wiem że ma wielu zwolenników ze względu na ekonomiczność, nieszablonowość i elastyczność. To co zostało zaprezentowane powyżej czy też takie projekty jak [admin edit] pokazują, że taki styl budownictwa ma zdecydowanie najwięcej plusów. Mnie się to bardzo podoba.
Szanowni Państwo,
Po wielu przemyśleniach zdecydowaliśmy się na budowę domu jednorodzinnego.
Nie ukrywając dysponujemy dość niewielką kwotą na taką inwestycję. W związku z tym, że jesteśmy młodymi ludźmi, nie boimy się wyzwań oraz nowych technologii szukamy alternatywnych rozwiązań budowy domu, które mogą się okazać tańsze od tradycyjnych.
Zaciekawiła nas technologia modułowa, domy kontenerowe czy nawet technologia kanadyjska.
Poznaliśmy podstawy, wady oraz zalety niektórych rozwiązań i wiemy z czym to się wiąże, z jakimi regulacjami prawnymi. Dlatego nie zależy nam na fundamentach. Stąd decyzja o alternatywnych rozwiązaniach, które oferuje nam rynek.
Przedstawię teraz ogólny zarys naszego projektu. Oczywiście wymiary pokoi są orientacyjne. Zależy nam na zachowaniu takiego rozkładu jaki widoczny jest na projekcie.
Zaczynając od zewnętrznej strony: Dom, posiada otwarte, niezadaszone patio z wyjściem na działkę (str. wschodnia).
Nie zależy nam na wymyślnych elewacjach, cenimy prostotę i minimalizm. Okna planujemy zrobić „od sufitu do podłogi”.
Jako dodatek, który zależy od możliwości technicznych konstrukcji budynku zamieściliśmy schody (zaznaczone czarną kropką), które prowadziły by do tarasu na dachu (powiedzmy, wielkości salonu). Taras na dachu również nie musi mieć żadnych udziwnień. Zależy nam na barierkach i deskach na podłodze (czy jakiś płytach „betonowych). Chyba, że konstrukcja płaskiego dachu będzie wykonana w taki sposób, że będzie można na niego wejść od czasu do czasu.
Na planie zaznaczyliśmy czerwonymi kropkami (jedna w rogu dużego pokoju, druga na patio) miejsca, w których chcemy postawić kominek. Tutaj też szukamy tańszego rozwiązania i myślimy nad zbudowaniem jednego wspólnego komina, który będzie można rozdzielić na 2 kozy grzewcze. W głównej mierze ma ona pełnić funkcję ozdobną.
Nad sypialnią oznaczoną numerem 10 planujemy taras, ale zszedł on na dalszy plan, dopiero po zakończeniu budowy domu.
Odnośnie środka budynku nie przewidujemy używania jakiś specjalnych materiałów czy metod wykańczania. Chcemy, żeby patio miało 2 przeszklone ściany, które są zaznaczone na projekcie (z drzwiami przesuwnymi).
Ściany między sypialniami a garderobami mogą być postawione z lekkich materiałów (gips karton czy pustak).
Niebieskimi kropkami zaznaczyliśmy miejsca w których zależy nam na podłączeniach wody (na zewnętrznej stronie zaznaczyliśmy punkty z wodą do węża ogrodowego).
Chcielibyśmy zastosować ogrzewanie elektryczne, ale oczywiście jesteśmy otwarci na Państwa propozycje tańszych w budowie instalacji ogrzewania i WOD-KAN.
Na tą chwilę chyba nie mamy innych informacji do przekazania. Wiadomo, że wszelkie inne tematy zostaną ustalone po tym jak się spotkamy. Ale żebyśmy my i Państwo nie tracili czasu, będziemy zobowiązani za szacunkową wycenę budowy domu w stanie deweloperskim oraz z wykończeniem pod klucz. Jeżeli Państwa wstępna propozycja przekroczy nasze założenia będziemy myśleli dalej nad zmianą planu/projektu czy pewnych rozwiązań. Oczywiście jesteśmy przygotowani na wszelkie niespodzianki, które mogą się pojawić na etapie budowy domu, ale na tą chwilę nie chcemy włączać w to rezerwy finansowej.
W miarę możliwości prosimy o informację ile może potrwać budowa domu.
Dom będziemy stawiali w Jankach koło Warszawy z dobrym dostępem do trasy Krakowskiej czy obwodnicy Warszawy.
Będziemy zobowiązani za odpowiedź drogą mailową. Pozdrawiam,
Piotr P
Panie Piotrze.
Myślę, że w Pana przypadku dobrze byłoby napisać do np. ww firm które pracują w systemie zaprojektuj-wybuduj. Jestem właścicielką biura projektowego a po treści maila widzę, że szuka Pan firmy wykonawczej posiadającej gotowe rozwiązania projektowe.
Powodzenia!
Chciałbym postawić dom z kontenerów 3 kontenery 40 i 1 kontener 20 na fundamencie . 2 /40 na dole i 1/40 i 1/20 na górze .Czy wogóle jest to wykonalne według prawa budowlanego w Polsce i możliwe do wykonania?
Musi mieć plan projekt po czym pozwolenie i do dzieła. Sam kontener można postawić na działce bez pozwolenia jako garaż z blachy.
Witam , bardzo ciekawi mnie ten temat , gdyż mam działkę rolną na której przebywamy z żoną w wolnym czasie latem. Mam taki kontener 5×3 m który stoi parę lat ale jak patrze na te kontenery morskie to mam ochotę już coś działać z dwóch takich to by było coś…Działka na peryferiach pod lasem bez prądu i wody. Mam jednak obawy co do postawienia takich byków na działce czy mi się z Urzędu nie przyczepią ? . Miało by to służyć jako letniskowy bądź gospodarczy ale czy może takie coś stać?
Na pewno mądre głowy z Urzędu po swojemu to zinterpretują tak jak u nas podatek od stodoły jest 500 % droższy niż od domu , czemu w tym kraju jest wszystko takie chore?. Altana drzewiana odpada widzieliśmy z żoną ładniutką jak była nowa po 4 latach tragedia jak to wygląda. Co robić ? od czego zacząć ? …
Proszę napisać mail z zapytaniem do biura lub podać autentyczny w komentarzu, prześle kontakt do firmy budującej domy z kontenerów.
proszę o podesłanie kontaktu do tej firmy na adres peterzix@gmail.com
Szanowna Pani Dyrektor:
„Jeśli weźmiesz to na pozwolenie na budowę… czeka Cię trochę przeprawy z instalacjami, zagospodarowaniem etc.. Poza tym – chyba nie chcesz zmarznąć na kostkę albo zagotować się w tym kontenerze na frytkę ;]”
Więc pozwolenie jest potrzebne czy nie?
Formalny projekt architektoniczny jest potrzebny?
Gdy stawiam 4 kontenery obok siebie, robię instalacje, łącze je i wycinam wewnętrzne ściany, buduję dach to nie jest to aż takie skomplikowane
Niestety nie jest to takie łatwe. Budynek przeznaczony na funkcję mieszkalną powinien spełniać normy stosowne do przeznaczenia. A propos cytatu – ściany mają spełniać współczynnik przenikalności cieplnej danej przegrody dla danego roku – https://www.izolacje.com.pl/artykul/id1585,wymagania-w-zakresie-ep-a-izolacyjnosc-termiczna-przegrod To uchroni Cię przed opisanym efektem zamarzania / zagotowania się w kontenerze. Odrębną sprawą jest łączenie ich, normatywne posadowienie etc.
W skrócie – wszystko się da, ale ten kontener nie będzie wielką oszczędnością. Nie u nas. W USA można mieszkać w kontenerze, u nas tego typu „dziadostwo” (nienormatywne – nie mówię o designie czy właściwym zaprojektowaniu) nie przechodzi i nawet nie chciałabym go wspierać. Dom z kontenerów tak, ale wszystko zgodnie z normami ze względu na koszty utrzymania później i warunki życia ;]
Muszę się z panią nie zgodzić używając kontenera jako element nośny nie sprawia problemu w wykonaniu a wszelkie normy spełnimy stosując odpowiednie materiały. Podsumowując dobry projekt to podstawa, a wykonanie jak kto woli. Dużym plusem tej techniki jest możliwość wykonania większości prac samemu. Pozdrawiam.
Wiem że temat dawno był poruszany, ale może ktoś się po nim kręci, potrzebne namiary na architekta który wykona projekt domu z kontenerów.
Pani Paulino – temat wygląda tak: każdy architekt może podjąć się takiego wyzwania – temat bardzo ciekawy, sami mieliśmy rok temu na warsztacie dom z płyty warstwowej, lecz administracja poległa na procesie przedprojektowym i działka raczej nie będzie budowlana. Jeśli ma Pani ochotę pogadać na ten temat, proszę zadzwonić do biura – sprawa jest mocno skomplikowana i bardzo ciężko pisać o tym w komentarzach ;] Pozdrawiam!
arcydzieło w tej kategorii:
https://www.archdaily.com/593806/grillagh-water-house-patrick-bradley-architects
Cudowny dom, pod każdym względem. Oglądałam Grand design, w którym był budowany. Zakochałam się w domach z kontenerów. Niestety w naszym dziwnym kraju trudno jest się wyróżniać. A przepisy budowlane nie ułatwiają sprawy.
Ja ze swojej strony mogę polecić firmę […] Dostępne są wszystkie rodzaje kontenerów mieszkalnych i użytkowych.
Panie Patryku. Proszę wybaczyć cenzurę, ale Blog nie jest tablicą reklam i nie mogę faworyzować nikogo.
Jeśli chciałby Pan, abym napisała o produkcie, zapraszam do współpracy.
Pozdrawiam!
https://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&price_from=1500&price_to=100000&string=kontener+hc&search_scope=category-16696&price_enabled=1&bmatch=seng-v8-p-aur-nwatch-sm-isqm-2-prz-0519
ceny allegro + transport + rozładunek
Pomysł nie jest zły . I można go bez problemu, zaadoptować do Polskiej strefy klimatycznej.
Można połączyć kilka kontenerów i zastosować dodatkową izolacje termiczną.
Taka stalowa konstrukcja szkieletowa.
Są inwestorzy, którzy ze stalowej szkieletowej budują całe domy – tak samo dobra technologia jak każda inna – ważne dobre zaprojektowanie i wykonanie ;]
Hipotytyzowanie. Proszę wskazać choć jeden taki dom MIESZKALNY około 60m^2 zbudowany na stałe w Polsce (czyli właśnie spełniający wszystkie przepisy i spisujący się w zimie i deszczu przez długi czas). I ładnie wyglądający.
Sam myślę o takim domku, ale realia są trochę trudniejsze, i z perspektywy ekonomicznej zysk użycia konteneru, zamiast betonu lub drewna wydaje się być mały. Zważywszy że większość kosztów to izolacja, instalacje, wykończenie, media, działka, itp.
No i domu połączonego z kilku kontenerów raczej nie przewieziemy łatwo bez drastycznych zmian.
Prawda jest taka, że na TAKI dom stać tylko tych, których stać co najmniej na ten standardowy. Mając do wyboru technologie tradycyjna murowana a coś takiego wybierają to pierwsze. Mamy w biurze 1 inwestycję która z płyt warstwowych będzie ale tylko dlatego, ze Inwestor ma taki plan a dom będzie rozmiarów nawet większych niż przeciętny (czytaj – wysokobudżetowa inwestycja).
Temat „przewożenia” jest już inny. Nie chodzi o to by dom z kontenerów transportowych przewozić tylko by był jego materiałem. Takich Inwestorów od cyt: „wozu drzymały” miałam już kilkunastu (pierwsza i ostatnia rozmowa) i nie chcę nawet słyszeć o czymś takim bo ludzie wymyślają to wtedy, kiedy nie mają ochoty legalnie wybudować domu na danym obszarze. (Np. dlatego, że nie chce im się przejść procedury środowiskowej albo mają ciśnienie na budowanie w terenach na których budowania nie ma) .. ;];]
pozdrawiam!
A czemu tego kontenera nie mozna zrobic ruchomego? Taki woz drzymały by nie płacic wysokich podatkow
Tak właśnie widzę swoją emeryturę ;] Pani Dyrektor zawsze zarzuci temat z mojej zajawki;) uwielbiam tego bloga;)
:** ;] Ja na starość jadę na Hawaje gotować kiełbasy ;] Kontener też mi się przyda. Ciepło a jak przyjdzie tsunami to nie będę żałować ;]