Styropianowy dom

Domy ze Styropianowych Klocków „Lego” – IZODOM 2000

Gdy na rynek wchodził gazobeton wszelakiej maści, producenci barwili go w masie na czerwono, gdyż podejrzliwi i nieufni klienci nie chcieli budować „z białego”, bo przecież to nie ceramika.. Alternatywą, jaką chciałabym Wam pokazać jest styropianowy dom.

 

Styropianowy dom

Styropianowy dom

W dzisiejszym poście chciałabym się z Wami podzielić technologiczną nowinką jaką poznałam na MUREXPO. Technologię tą wymyśliła kadra naukowa Politechniki Łódzkiej. Na rynku jest OD 20 LAT, niestety bardzo o niej cicho. Technologia ta, zajęła mnie tak bardzo, że przesiedziałam u producenta ponad 3 godziny dopytując o wszystko, co tylko możliwe.

ZALETY TECHNOLOGII

  • klocuszki ze styropianu, niczym wielkie szare LEGO, od 10-20 cm. styropianu, w środku zbrojony beton
  • dom wznosi się w mgnieniu oka,
  • materiał jest lekki, przyjemy w obróbce, czysty 
  • PROSTY w obsłudze.

Dodatkowo firma ma swoje stropy – coś na kształt TERRIVA tyle, że ze styropianu, ze zbrojeniem, zalewane betonem. Oferują również wieńce, ocieplenie dachu etc.

Technologia ta posiada kompletne opracowania techniczne opisane w zeszytach. Obliczenia konstrukcyjne, zastosowania, współczynniki przenikalności i inne gotowe rozwiązania. Dlaczego tak niewiele osób o niej wie? Dziwię się bardzo. 

Nie wiem, jak można nie chcieć mieć tak wspaniałej technologii w swoim własnym domu! Warto zwrócić uwagę, że styropianowy dom na przestrzeni lat to zwrotna inwestycja, ponieważ pozwala nam na zaoszczędzenie znacznej ilości energii. a tym samym zmniejszenie kosztów.

Pani Dyrektor ma 2 Klocuszki u siebie w biurze i codziennie się nimi zachwyca. Planuje również odwiedzić budowę na której inwestor nie bał się jej zastosować. Krótki reportaż z tej wizyty w swoim czasie na panidyrektor.pl

Drodzy czytelnicy– nie mam spółki z tą firma, choć nie ukrywam, że chciałabym. Podoba mi się ta technologia i po przestudiowaniu wielu materiałów na jej temat, uważam, że jest po prostu wspaniała. Producent nie narzeka na brak zainteresowania: w Czechach, Słowacji, Niemczech, Francji- niestety styropianowy dom to wciąż u nas stosunkowo rzadka technologia, ponieważ mamy sentyment do tego, czym budowali nasza ciotka, babcia, stryj, sąsiadka :]

Dla ciekawostki dodam, że nasza ukochana ceramika jest dziś wyrobem wielkopiecowym i jest radioaktywna – nikt nie formuje jej już nogami i nie suszy na słońcu, gdyż byłaby ekstremalnie drogim materiałem.

 

Pani Dyrektor

 

ZOBACZ TAKŻE

PROJEKTY INDYWIDUALNE DOMÓW JEDNORODZINNYCH

PROJEKT NOWOCZESNEGO DOMU NA SKARPIE

DOMY Z KONTENERÓW TRANSPORTOWYCH

 

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 6.9/10 (12 votes cast)
Domy ze Styropianowych Klocków "Lego" - IZODOM 2000, 6.9 out of 10 based on 12 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze

  1. Pani Dyrektor

    Hmmm ;]

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  2. Niesamowicie lubię czytać twoje wpisy na blogu i zawsze czekam na nie z niecierpliwością. Podejmujesz tematy bardzo luźne lecz istotne i pomimo pewnego sarkazmu emanuje z twoich wypowiedzi ogromne poczucie humoru;) Fajnie, że przekazujesz coś beż zbytecznego nadęcia. Komentarze nie powinny cię martwić, lub ich brak;)
    Są dwa wyjścia: albo nie ma się nic do powiedzenia albo temat jest tak rozległy i nurtujący, że nie można się zdecydować na jakąkolwiek wypowiedź. Co do tematu posta…no właśnie zdecyduj sama, które wyjście zostało przeze mnie wybrane.
    Pozdrawiam

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  3. jako konstruktor miałem z czymś takim do czynienia już w latach 90, nazywało się to isohome, termodom czy jakoś podobnie. Z uwagi na bardzo małą pojemność cieplną i wilgotnościową murów z tego, zaleca się ściany wewnętrzne (nośne, jak i działówki) zrobić z materiałów o dużej masie i akumulacji ciepła i wilgoci, czyli wyszydzanej ceramiki (najlepiej cegły pełnej) czy silikatki.
    Moi znajomi mają z tego zrobiony cały dom, a że dom ma już też paręnaście lat, to niedawno robili jego remont, połączony ze sporą przebudową. Do przebudowy system jest całkiem niezły, bo ściany mają sporą nośność i łatwo się w nich osadza kotwy, robi przekucia itp. Ale dom nie był wcale bardzo ciepły, musieli go dodatkowo docieplić BSO (tylko było to wtedy gdy system zawierał 5+5cm styropianu, teraz jest sporo więcej). A i naukowcy z PŁ nie wymyślili systemu, tylko zrobili do niego dokumenty niezbędne do aprobaty (w tym instrukcję projektowania), ale faktycznie zrobili to bardzo starannie i przejrzyście.
    Swego czasu używałem tych elementów do projektowania ścian piwnic i fundamentowych dla domów z ytonga, bo dzięki nim udaje się uniknąć mostka termicznego na styku ze ścianą fundamentową.
    Co do wykonawstwa, to niby jest proste ale wymaga ostrożności zwłaszcza betonowanie, nadto musi być sporo zbrojenia w ścianach jak to w każdym betonie.
    pozdrawiam

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • Pani Dyrektor

      A i owszem, Izodom 2000 –> http://www.izodom2000polska.com/index.php?lang=pl
      Ostatnio gdy zaglądałam ich strona była w takim okropnym stanie, że nie dziwiłam się, iż niewiele sprzedają na polskim rynku. Dziś z ciekawości weszłam i zadowolona powitałam nową stronę produktu, która jest całkiem całkiem ;]!
      Nie wiedziałam, iż to nie kadra PŁ! To powiedziano mi na stoisku, albo w mojej głowie samo się tak ułożyło.
      Chciałabym, by ta technologia była popularna – dziś przecież energooszczędność czy pasywność domu to bardzo ważna sprawa i dalsze unikanie/ignorowanie tematu skończy się na wieczystym i dogłębnym pucowaniu kieszeni Inwestora z tendencją zwyżkową na etapie użytkowania..
      Jestem miło zaskoczona, że mój post trafił do kogoś z branży ;]! (niestety ze statystyk wynika, iż pisząc „głupsze” posty mam więcej czytelników, jednak założenie było mniej więcej branżowe, więc przemycam troszkę treści)
      Miłego!

      VA:F [1.9.22_1171]
      Rating: 0 (from 0 votes)
.: PaniDyrektor.pl