Dwupiętrowa willa z podwójnym salonem, antresolą, częścią SPA i ogromną jadalnią
Cześć! W dzisiejszym odcinku dwukondygnacyjna willa z przepięknym dwuczęściowym salonem, wieloma tarasami, SPA i basenem oraz ogromną antresolą nad dwupiętrową częścią dzienną którą projektowaliśmy niecałe dwa lata temu. Na zdjęcia całkowicie po realizacji poczekamy jeszcze tymczasem łap to, co mamy na bieżąco!
Ten wpis możesz również pooglądać na naszym kanale na YT!
Lokalizacja willi na działce
Cały dom ma ponad 650m2 i usytuowany jest na zwężającej się ku tyłowi działce o powierzchni 66 arów. Ustawienie budynku względem stron świata była dla nas bardzo wymagające, ponieważ wjazd na działkę znajduje się od strony południowej.
Lokalizacja wjazdu do garażu w piętrowej willi
Aby nie psuć potencjału frontowej elewacji południowej zaprojektowaliśmy wjazd od strony wschodniej z prawej strony budynku. Wyjazd z garażu na wschód jest też korzystny pod kątem zadowolenia z porannego opuszczania domu.
Nasze oczy wolą widzieć poranne ciepłe światło podczas wyjazdu do pracy. Takie rozwiązanie stanowczo podnosi komfort życia, choć nie da się tego ani wycenić ani oszacować. Tak jest i już!
Tego typu rozwiązanie możliwe jest tylko wtedy gdy działka pozwala na to swoją szerokością. Może to wydaje się dziwne, ale wjazd, skręt do garażu a później wycofanie do ogrodu i wyjazd przodem zajmują na prawdę dużo miejsca!
Garaż willi + wiata + miejsca postojowe na podjeździe
W tym domu mamy 3 miejsca stałe w garażu, dwa pod wiatą i sporo miejsca do parkowania dla gości. Ogrodzenie, które również projektowaliśmy jest cofnięte od granic działki po to, aby furgonetka kuriera z przesyłką mogła zatrzymać się przy furtce nie utrudniając ruchu na drodze. Sama bramka wejściowa będzie zadaszona.
To też miły mały dodatek sprawiający, że nasi goście nie moknął przed wejściem zanim zabrzęczy elektrozamek w bramce.
Willa i przestrzenie gospodarcze
W części wschodniej mamy również wszystkie przestrzenie gospodarcze a także drugą brudną kuchnię. Podczas projektowania zawsze pytamy, czy kuchnia ma być od parady czy od gotowania. Jeśli mamy na to miejsce można jednak pogodzić i to o to rozwiązanie.
Brudne kuchnie przeważnie lokalizujemy z tyłu czystych jako przylegające. W tym przypadku, jako że gotowanie będzie grube nie tylko od święta brudną kuchnię mamy mocno gospodarczą.
Tarasy, kluczowa sprawa w przypadku dużych domów – willi.
To coś, czego potrzebowaliśmy do tego projektu bardzo to były tarasy. Na pewno znacie wiele dwupiętrowych domów, których bryły są zwarte i ciężkie. Każdy przecież zna dom kostkę 10 na 10! Dlaczego dom z pełną kondygnacją byłby taki przysadzisty? Ponieważ jego bryła nie ma załamań i uskoków. Dawniej, tarasów nie projektowało tak często jak teraz.
Willa, którą widzicie, ma tarasy naziemne i tarasy na piętrze. Powoduje to, że bryła staje się bardziej rozłożysta i za razem lżejsza. Każdy taras można wykorzystać też na wiele sposobów. Te przy kuchni mogą być drugą jadalnią, te przy SPA miejscem odpoczynku, takie przy antresoli na piętrze – kontynuacją przestrzeni wspólnej.
Willa i dach – jaki rodzaj wybraliśmy?
Zaprojektowaliśmy tu dach skośny wielospadowy o niskim kącie – 20 stopni i stosunkowo daleko wysuniętych okapach. Zabieg wysunięcia okapów sprawia, że dach wygląda na lekki i nie widać go z bliskiej perspektywy tak szybko.
Projektowanie dachu o kącie wyższym mi 25 stopni w dużych domach powoduje wrażenie ciężkości bryły a także dokłada dodatkową powierzchnię strychu, która w dużym domu często nie jest już potrzebna. Dach 45 stopni w tego tupu domu to już całkowicie inne projektowanie i myślenie o bryle.
Takie rozwiązanie projektujemy bardzo rzadko i tylko na specjalne życzenie świadomego konsekwencji inwestora.
Elewacja w dwukondygnacyjnej willi
Zaprojektowana została w chłodnych kolorach by dodać willi szyku i elegancji. Duże przeszklenia skierowane są w widokową stronę okolicznych lasów a salon usytuowany jest idealnie na zachód.
Część basenowa to również zachód chociaż SPA jest już na północy.
Przy okazji – Pamiętaj – nie ma w projektowaniu domów sytuacji idealnej równowagi między formą i funkcją w powiązaniu ze stronami świata.
Nawet jeśli miałbyś milion arów działki i milion metrów powierzchni coś zawsze będzie realizowane kosztem czegoś ;] A już na milion procent, Twój kuzyn czy sąsiad powie, że zrobiłby to inaczej.
W budynku takim jak ten, czyli z niskim strychem ważne jest aby choć jedno pomieszczenie na górze było gospodarczym dodatkowym. To taki schowek na wymianę garderoby, rzadko używane przedmioty, sprzęty sportowe.
Idealną opcją jest również pomieszczenie czy schowek na środki czystości, Duży dom trzeba wyposażyć w dużo więcej sprzętów niż mały a te sprzęty musisz przecież gdzieś zgromadzić.
Strefa dzienna dwukondygnacyjnej 650 metrowej willi
Jest tutaj wyjątkowo spektakularna. Dwa salony podzielone na wysoki otwarty i kominkowy pozwalają na spędzanie czasu w całkiem różnym stylu. Pomiędzy nimi zaprojektowaliśmy kominek , który jest punktem kluczowym zarówno dla jednego jak i drugiego salonu.
Opcja wyjścia na tarasy przy jadalniach łączy przestrzeń wnętrza z zewnętrzem. Zadaszony taras na piętrze jest kontynuacją antresoli.
Fakt, że przylega do podwójnego przewodu kominowego kominka na dole daje opcję zainstalowania kolejnego paleniska i spędzania czasu na południowo zachodnim tarasie o każdej porze roku w świetle i cieple płonącego paleniska.
To jest rozwiązanie rodem z ośrodków wypoczynkowych w krajach tropikalnych i szczególnie spodobało się nam do projektowania. Ciekawe, który taras będzie ulubiony i najczęściej używany?
Spacer 3D po tej willi jest dostępny również na naszym kanale YT!
Strefa Basenowa w parterze rozległej willi
Projekt ewoluował. Basen miał być zewnętrzny a po wielu przemyśleniach zostanie do niego zaprojektowane przekrycie. Jednym z najczęściej zadawanych przez Was pytań jest, co wybrać – basen zamknięty w domu czy basen otwarty na wolnym powietrzu? O tym zagadnieniu opowiemy Ci w innym odcinku.
Szczególnie polecam Ci spacery 3D po projektowanych przez nas domach. Można nieźle się zainspirować ;]
Do zobaczenia w następnym odcinku na kanale YT albo następnym poście na Blogu!
Jedną z wielu zagwozdek Inwestorskich jest to, czy projektować dom z poddaszem czy z pełną kondygnacją, czyli dwupiętrowy. Nagraliśmy o tym cały odcinek, wymieniając plusy i minusy każdego z rozwiązań:
PD Architekt pozdrawia Was z biura w Rzeszowie i ma nadzieję, że Wasze wakacje są udane!