Projekt domu indywidualnego czy projekt domu typowego co wybrać. Ep.3

Wokół mojej awersji do typówek krążą już legendy. Wszyscy wiedzą, że ich nie popieram, nie lubię a moje biuro nie adaptuje. Dzisiaj jednak, bez zbędnych emocji opowiem Wam, kiedy i jaki projekt wybrać. Opowiem też, czym “Pachnie” każde z rozwiązań, dla kogo jest projekt domu typowego a dla kogo projekt domu indywidualnego i z pewnością podkreślę, że wybór rozwiązania indywidualnego czy typowego NIE POWINIEN BYĆ WYZNACZANY poprzez ARGUMENT CENY, bo
KOSZT projektu domu indywidualnego w perspektywie chęci wydania 300-500tys. zł na budowę jest MARGINALNY!

Co wybrać, jak wybrać, dlaczego warto się zastanowić, co warto przemyśleć podejmując decyzję, czy kupić projekt domu typowego czy projekt domu indywidualnego?

Czym różni się projektowanie domów wg indywidualnych wytycznych, czym wobec tego jest projekt typowy?

PROJEKT DOMU TYPOWEGO

  1. DLA KOGO stworzony jest projekt domu typowego?
    Najczęściej wybierają go Ci, którzy przekonani są o jego niższych kosztach.
    Dla developera. Jemu zależy na jak najszybszym zwrocie zainwestowanych w budowę pieniędzy nie na tym jak dom będzie wyglądał i jak funkcjonował.
  2. DLACZEGO wybieracie projekt domu typowego?
    Prawdopodobnie tylko “dla wygody” i po to, by nie musieć podejmować decyzji, które należy podjąć w przypadku projektu indywidualnego.
  3. KOSZTY?
    Jeśli NICZEGO nie chcesz zmienić. Jeśli TEN dom z katalogu jest JEDYNY – łącznie z wykończeniem elewacji i kolorami materiałów a Ty masz niezły gust, prawdopodobieństwo, że dom będzie fajny jest wysokie. WARUNEK: niczego nie możesz zmienić, bo ktoś przemyślał to za Ciebie i jeśli tylko jest to DOBRY projekt typowy (jest z 20% takich) to dom będzie OK.
    I tak – adaptacja BEZ ZMIAN domu typowego to często niższy koszt ale na tyle niższy w stosunku do projektu indywidualnego, że w skali kosztów budowy całego domu nie kalkuluje się kupować typówki.
  4. PLUSY
    – Widzisz jaki jest twój przyszły dom, więc JEŚLI masz dobry gust – będzie ok. U ex szefów widziałam ludzi przychodzących konsultować wybór typowego domu z architektem. TO jest OK. Architekt pomoże zdecydować Ci co jest ładne a co nie i co jest funkcjonalne a co nie. Architekt powie Ci również, jaki element ile będzie kosztować
    – Duży wybór. Niestety jest to pozorne, bo wg mnie 80% domów typowych jest kiepskich. 20% jak na nasz rynek to i tak bardzo dużo, więc po konsultacjach a plastykiem czy architektem COŚ wybierzesz.
    – Czas – jeśli NIC ale to absolutnie NIC nie zmienisz i oddasz do adaptacji, jesteś w stanie oszczędzić ok. 6 tygodni.
  5. MINUSY
    – Koszty ukryte. Wiem, że wielu z Was już nie raz ze mną polemizowało, ale pamiętajmy, że mówimy o adaptacji wykonywanej w biurze architektonicznym u architekta, który projektuje. Koszty u takiej osoby są zbliżone do tych opisanych u mnie w poście o ukrytych kosztach domu typowego + – 20%.
    – Kiepski projekt i niefunkcjonalne wnętrze. Niestety, rzuty 80% typówek są takie same. Nieusytuowane zgodnie ze stronami świata (bo jak, skoro nie ma działki)
    – Kupujesz kota w worku. Tak na prawdę, po wielkiej ilości zmian w projekcie typowym nie wiesz już, jak dom będzie wyglądał. o bardzo smutne, bo często te typówki nie są aż takie złe ale po Twoich zmianach … Ale jak Cię winić, skoro nie wiedziałeś, a żaden architekt nie zrobi Ci w cenie adaptacji MODELU 3D tego, co WYSZŁO z Twoich zmian adaptacyjnych.
PODSUMOWANIE

Projekt domu typowego dobry jest tylko WTEDY, gdy NICZEGO nie zmieniasz. Jeśli planujesz wybór typówki SKONSULTUJ swój wybór z architektem. Idź, wydaj tę stówkę za KONSULTACJE i porozmawiaj o swoim WYBORZE. Dowiedz się czegoś. Na 90% wiedza, którą zdobędziesz PRZYDA CI SIĘ albo UCHRONI przed pomyłkami.

PROJEKT DOMU INDYWIDUALNEGO

  1. DLA KOGO stworzony jest projekt domu indywidualnego?
    Najczęściej wybierają go Ci, którzy pasjonują się budową swojego domu, proces budowy traktują osobiście i zalezy im na nietypowych rozwiązaniach.
    Dla ludzi, którzy nie boją się podejmowania decyzji.
  2. DLACZEGO wybieracie projekt domu indywidualnego?
    Każdy mój Inwestor, który zdecydował się na projekt domu indywidualnego twierdzi, że to PRZYGODA ŻYCIA. Ten typ projektowania stworzony jest dla ludzi, którzy chcieliby skroić DOM NA własną MIARĘ, omówić każdy szczegół, przemyśleć i przedyskutować z architektem wszystkie rozwiązania. Etap koncepcji, czyli projektowania tego, co w katalogu kupujesz od razu jest najfajniejszym i najprzyjemniejszym etapem w całym procesie inwestycyjnym. Żaden etap nie będzie już tak przyjemny.
  3. KOSZTY?
    Koszt projektu domu indywidualnego jest różny u różnych projektantów. U mnie zaczyna się od 10tys. zł netto (dla niewielkich domów). W tych kosztach zawiera się WSZYSTKO, co potrzebne do PnB (łącznie z mapą i geologią) oraz nieoszacowaną wartością dodaną jaką jest koncepcja nad którą procujemy razem. Z resztą – zobacz mój wpis o tym.
  4. PLUSY
    – Uczestniczysz w procesie powstawania domu od podstaw. Przeżywasz proces kreowania od samego początku, potem widzisz jak powstaje projekt Twojego domu, możesz “pochodzić” sobie po nim w wirtualnym świecie 3D a “uboczne” produkty projektowania takie jak aksonometrie albo 3D podstawowe wnętrza pozwalają Ci odczuwać dom tak, jak byś widział go na żywo.
    Przeczytaj o tym, jak zdecydować o tym, jaki dom wybrać, zaprojektować – TUTAJ – Dom z Rzutu i TUTJ – o Funkcji w domu ;] – Może wspomoże to Twoje decyzje ;;] – Ilość zmian bez limitu. Oczywiście zależy to od umowy między Architektem a Inwestorem ale z reguły jest tak, że koncepcji i zmian jest i tak więcej a biuro nie rozlicza się z Wami aż tak sztywno.
    – Wygoda – Nie wiem, czy wszystkie biura tak działają (pewnie niekoniecznie, ale o to należy zapytać) – w pakiecie PROJEKTU Indywidualnego domu do Pozwolenia na Budowę powinno znaleźć się ABSOLUTNIE WSZYSTKO. Żadnego ganiania po urzędach dla Inwestora, żadnego donoszenia papierów, żadnego rozmawiania przez tel. z urzędami, pisania pism, podzlecania etc. W cenie domu indywidualnego MA BYĆ WSZYSTKO. Płacisz po to, by dostać Decyzję o Pozwoleniu na Budowę. Po tym, jak zakończycie etap koncepcji – czekasz i śpisz spokojnie.
    – Kontekst. Architekt pomoże Ci dobrać dom Twoich marzeń do otoczenia. Dzięki temu Twój dom marzeń nie będzie pojawiał się wśród innych “wyskakując jak Filip z konopii”.
  5. MINUSY
    – Czas. Wszystko zależy od tego, na którym etapie jesteś. Jeśli właśnie kupiłeś działkę i nie masz NIC np. Mapy, Warunków Zabudowy czy nawet wypisu i wyrysu z MPZP to do PnB czeka Cię min 6 miesięcy. Jeśli załatwiłeś już wszystkie formalności czyli tzw “przygotowanie inwestycji” sam, to na koncepcję domu indywidualnego potrzeba Wam 4tyg, na budowlankę 6 tyg. i do tego czas oczekiwania na wydanie PnB czyli 10tyg. + 65dni (stan na dziś).
    – Niekończąca się koncepcja. (Też wariant minusa czasowego) Jeśli należysz do osób, które decyzji nie potrafią podejmować w koncepcji możecie zostać nawet i 2 lata.
PODSUMOWANIE

Projekt domu indywidualnego dobry jest tylko DLA TYCH, którzy chcą SKROIĆ DOM na MIARĘ, dla tych, którzy budowę domu traktują jak PRZYGODĘ, dla tych, którzy pragną ROZWIĄZAŃ NIETYPOWYCH oraz dla tych, którzy potrafią podejmować decyzje i nie boją się tego robić.

Przeczytaj również wpis o tym, CZYM RÓŻNI SIĘ projekt TYPOWY od projektu INDYWIDUALNEGO

PD Architekt pozdrawia Was z bardzo ciepłego i słonecznego dziś biura w Sanoku. O tym, jak dobrze bawią się Inwestorzy Indywidualni mogłabym pisać kilometry zdań. Dlaczego odbieracie sobie NAJWIĘKSZĄ FRAJDĘ Z PROJEKTOWANIA DOMU MARZEŃ wybierając projekt domu typowego?? Nigdy w życiu tego NIE ZROZUMIEM!

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

  1. Mamy podobny dylemat, bo już od dawna szukamy odpowiedniego projektu domu na wąską działkę o szerokości max 20 metrów a długość ponad 30 interesuje nas projekt z użytkowym poddaszem bez garażu. ale coraz częściej rozważamy opcję indywidualnego projektu gdyż kilka rzeczy byśmy i tak chcieli zmienić. Ponadto mamy dylemat, jeśli chodzi o piwnicę, bo takową byśmy chcieli. Zastanawiamy się jednak nad utopieniem jej w ziemi (bez okien)? Czy jest to bardzo uciążliwe? Nie chcemy zbyt “wynieść” domu do góry ponieważ będzie dlugi a dość wąski i wyglądać to będzie fatalnie. Nie wiemy, co robić.

    • Przy projektowaniu indywidualnym znalezienie się w nietypowych okolicznościach na działce to żaden problem. Architekt, który zaprojektuje dom z pewnością pokaże Pani model 3D budynku i zobaczy Pani jak będzie wyglądał dom na działce zanim powstanie. Na etapie projektowania również zdecydować może Pani czy realizować piwnicę czy nie ;] Polecam konsultacje z architektem – warto porozmawiać ;]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

.: PaniDyrektor.pl