16 Kolorowych Inspiracji i Pomysłów Na Bardzo Mały Ogródek (2023)
Dlaczego każdy mały ogródek w Polsce wygląda tak samo? Może mamy za mało inspiracji, może czasu, a może jednak właśnie inspiracji ;]
Nie tylko zieleń w polskich ogrodach jest przewidywalna – jej rodzaj, układ, mała architektura która zieleni towarzyszy – wszystko to jest bardzo podobne. Dlaczego, skoro tak dużo pomysłów masz na wyciągnięcie ręki?
Nawet najmniejszy ogródek można wspaniale zagospodarować. Nie chodzi tutaj o rabatki, skalniaki czy klomby. POMYSŁ – to on przesądza o tym, czy Twój ogródek jest wyjątkowy.
Zainspiruj się więc i zobacz, jak robią to inni pomimo, że miejsca nie mają wcale dużo. Możliwa jest piękna zieleń w bardzo małym ogródku ;]
Mały ogródek – inspiracje!
Zapamiętaj:
1. Aby stać się właścicielem wspaniale zagospodarowanego patio należy wiedzieć, iż każdą nawet najmniejszą przestrzeń można z łatwością zagospodarować. Należy pamiętać o tym, by pozostawić miejsce do wypoczynku i miejsce dla roślinności oraz oddzielić je od siebie, aby utrzymanie patio nie pochłaniało zbyt wiele czasu.
2. Wysypanie części ogródka warstwą żwirku, a potem tłucznia skutecznie tłumi wyrastanie trawy w miejscach gdzie nie chcemy jej mieć.
3. Specjalne taśmy do przegradzania roślinności (dostępne w każdych sklepach ogrodniczych) zapobiegają mieszaniu się gatunków traw lub nadmiernej ich ekspansji.
4. Drewniane gęste ogrodzenie, lub ogrodzenie wiklinowe pomaga roślinom piąć się w górę i wypełniać pustą przestrzeń.
5. W polskim klimacie nie sprawdzają się meble ogrodowe zainstalowane na stałe. Pomyśl o meblach z kształtek kamiennych, wylewanych betonowych lub z kompozytu drewnopodobnego.
6. Drewniane ścieżki nie muszą być śliskie zimą lub w porach deszczu i słoty – zastosuj kompozyt drewniany, oszczędzisz sobie częsta konserwację i nie będziesz się ślizgać ;]
7. Uważaj na drzewa iglaste – szybko rosną, ale kiedy są już bardzo duże zagłuszają roślinność pod spodem, zakwaszają glebę opadającymi igiełkami, po kilku latach musimy się ich pozbyć i .. nie mamy już drzewa.
8. Zainwestuj w niskie odmiany drzewek. Jeśli chcesz jabłonkę zakup sadzonkę u sadownika – niską i przycięta. Pyszne jabłuszka z niej będą dodatkowym plusem ;]
8. Zawsze pamiętaj o tym które rośliny jak szybko i do jakiej wysokości rosną – zaoszczędzisz sobie karczowania buszu po kilku latach i powtarzania operacji „ogródek” jeszcze raz.
9. Zastanów się nad grillem. Polacy są mało tolerancyjni i jeśli jesteś posiadaczem ogródka typu patio przy szeregówce lub kondominium nie wszystkim może się podobać to, że w nim palisz czy wędzisz ;] Zamiast grilla możesz zbudować malutkie miejsce do grillowania z wysokim kominem. Komin sprawi, że zapachy z Twojego grilla nie będą dokuczać najbliższym sąsiadom i rozpierzchną się w powietrzu nim zdążą kogoś zirytować.
10. Ogródek zawsze powinien być zaprojektowany tak, by jak najmniej przy nim poprawiać i jak najmniej się nim zajmować (chyba, że jesteś hobbystą, nie pracujesz, albo relaksuje Cię praca przy roślinach). Zastanów się zatem nad dobraniem roślinności tak, by sprawiała Ci najmniej kłopotu, była w miarę samowystarczalna lub potrzebowała jedynie minimum Twojego zaangażowania. Pomoże obsypywanie roślin kamieniami, korą, zgniecionymi szyszkami i dobranie miejsc typu patio/ścieżki z właściwych materiałów we właściwych proporcach.
Pani Dyrektor Architekt ogródka nie ma, ale przed jej kamienicą był jeden niezagospodarowany betonowy krąg – 30zł na allegro, 15 min. pracy w ziemi i już wiosna jest również w moim „małym ogródku” ;] Polecam!
Zobacz także: Jak urządzić zieleń przed domem? – ZAINSPIRUJ SIĘ!
heh, swego czasu zarabiałam bardzo mało, ale z racji wrodzonego lenistwa wynajmowałam Panią do mycia okien ;)
Część moich klientów powoli decyduje się opłacać osobę, ktora raz-dwa razy w tygodniu wpadnie odkurzyć mieszkanie i przetrze kurze.
Nie mam na myśli służącej, tylko właśnie taką doraźną pomoc.
to samo dotyczy ogrodnika – nie chodzi o osobę na etacie, tylko o ekipę, która wpadnie min. dwa razy w roku przyciąc, uformować, zrobić generalny porządek.
i jeszcze jedna uwaga – w małym ogrodzie materiały wykończeniowe muszą być perfekcyjne, bo od razu rzucają się w oczy. Nie da się pięknego patio zrobić tanio.
1. Po wypruciu sobie żył na budowę inwestor nie ma kasy na nic bardziej kreatywnego niż tujki i trawniczek – niestety, mnóstwo moich fajnych pomysłów było skreslanych na etapie kosztorysowania
2. inwestorzy nienawidzą swoich ogrodów lub nie mają dla nich czasu – nie zamierzają w nich pracowac, grabić, pielić. Toteż tujki i inne iglaczki są na topie. A na powyższych zdjęciach praktycznie iglaczków nie ma. Mało kto rozumie zależność: pracy wymaga trawnik a nie drzewa i krzewy. A trawnik jest najdroższym elementem w ogrodzie.
3. Polacy dopiero co przekonują się do instytucji pomocy domowej. Pomoc ogrodnika jest na szarym końcu domowych wydatków. Powyższe ogrody, mogę się założyć, są pod opieką konserwatorską firm ogrodniczych, bo to norma w bogatszych krajach.
4. przeciętny Polak woli wydać 5 tyś na kanapę niż na drzewo.
Wszystko prawda a co do pkt.3 – No ja nie wiem jak to jest – to chyba pomoce domowe przystosowują się powoli do instytucji pomocy domowej. Niestety BARDZO ciężko kogoś takiego znaleźć. Najczęściej jest o Ukrainka w średnim wieku i to przeważnie w Warszawie…