Niezwykłe połączenie nowoczesnego i tradycyjnego budownictwa.

Dom inny niż wszystkie ep.1 Współczesny Dom kryty strzechą

Tradycja budowania domów krytych strzechą sięga stuleci. W porównaniu do krajów tropikalnych, gdzie często wciąż się je buduje, taki projekt domu jest dosyć rzadko wykorzystywany w krajach Europy. Zwykle na taki dom decydują się bogaci ludzie, którzy chcą nadać swojej posesji rys rustykalny.

Młody duński architekt, Arjen Reas, zaprojektował wspaniały dom kryty strzechą o ciekawej elewacji – jest to współczesna wersja starodawnego domu krytego strzechą.

Współczesny dom kryty strzechą – zainspiruj się już dziś!

Niezwykłe połączenie nowoczesnego i tradycyjnego budownictwa.

Niezwykłe połączenie nowoczesnego i tradycyjnego budownictwa.

 

Ten projekt domu został mi zlecony przez pewnego biznesmena mieszkającego w samym centrum dużego miasta. Pragnął on zapewnić sobie i swojej rodzinie trochę spokoju i zastanawiał się, czy jest to w ogóle możliwe w obrębie tego samego miasta.  Na miejsce budowy wybraliśmy przestrzeń, gdzie miasto się kończy, a zaczyna naturalny krajobraz.”

 

Projekt domu w samym środku naturalnego krajobrazu.

Projekt domu w samym środku naturalnego krajobrazu.

 

“W dawnych czasach ludzie budowali domy o prostych i naturalnych kształtach; ściany były zrobione z kamieni i tynku glinianego, a dachy ze strzechy. Podjęliśmy wyzwanie, aby połączyć tradycyjny model domu ze współczesnym projektowaniem; chcieliśmy zaprojektować kubistyczny kształt wśród naturalnego krajobrazu, który pozwoli zapomnieć o wielkim mieście. Ten współczesny design rustykalnego domu został zaprojektowany po to, aby połączyć współczesność z tradycją; to co miejskie z tym, co naturalne”.

Przy projekcie domu, który ma odzwierciedlać prostotę i naturalność trzeba też wziąć pod uwagę wytrzymałość i wygląd surowców. Połączenie dwóch całkiem różnych, lecz popularnych  w Danii elementów, czyli strzechy i białej zaprawy sprawia, że dom jest bardzo współczesny, ale też tradycyjny. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, aby zaimpregnować całość elewacji i dach oraz zabezpieczyć komin (musi być wyposażony w odprowadzanie spalin).

 

Tradycyjne elementy budowy domu takie jak dach kryty strzechą oraz ściany zrobione z kamienia i tynku glinianego dobrze łączą się ze współczesnym elementem jakim jest biała zaprawa.

Tradycyjne elementy budowy domu takie jak dach kryty strzechą oraz ściany zrobione z kamienia i tynku glinianego dobrze łączą się ze współczesnym elementem jakim jest biała zaprawa.

 

Duże, przezroczyste i rozsuwane drzwi zapraszają do wejście do ogrodu.

Duże, przezroczyste i rozsuwane drzwi zapraszają do wejście do ogrodu.

 

Wnętrze domu pasuje swoim stylem do naturalnych surowców użytych do budowy stwarzając coś naprawdę niezwykłego – naturalny design wnętrza uspokaja i wycisza. Piękny widok na naturalny krajobraz widziany z każdego pomieszczenia pozwala mieszkańcom się zrelaksować; w dzień dom jest bardzo jasny i pełen światła.

Mieszkańcy mogą zaparkować auta w garażu poniżej poziomu terenu (trzeba pamiętać, aby zastosować dobre odwodnienie liniowe), gdzie znajdują się również dwa dodatkowe pomieszczenia i wejście do salonu z piękną, otwartą kuchnią, która łączy w sobie wszystkie współczesne wygody.

Duże, przezroczyste, rozsuwane drzwi zapraszają do ogrodu, gdzie możesz spacerować lub posiedzieć, podziwiając piękny krajobraz dookoła.

Główne wejście jest dosyć duże i wpuszcza do domu dużo światła dzięki temu, że jego rozdzielenie od kuchni jest przezroczyste.

Wchodząc do domu możesz od razu wejść do pomieszczenia przy kuchni służącego do mycia naczyń, toalety, garderoby lub pójść schodami prosto na pierwsze piętro.

Znajduje się tam główna sypialnia, druga łazienka i trzy pokoje. W łazience przy głównej sypialni możesz wziąć prysznic w dużej kabinie prysznicowej lub wykąpać się w wannie.

Będąc w wannie lub w łóżku wciąż masz piękny widok na krajobraz.

Otwarta przestrzeń - jadalnia z kuchnią oraz salon.

Otwarta przestrzeń – jadalnia z kuchnią oraz salon.

Rustykalna łazienka.

Rustykalna łazienka.

 

Pani Dyrektor podpowiada o możliwości wykorzystania okien dachowych balkonowych, które jak mówi ich nazwa łączą okno z balkonem. 

Dzięki takim oknom zyskasz mały balkonik lub po prostu możliwość lepszego podziwiania krajobrazu niż przez zwykłe okno. W Polsce można zamówić takie okna w duńskiej firmie Velux (https://www.velux.pl/klienci/produkty/okna_dachowe/okna_dachowe_balkonowe).

 

Zobacz również:

Nowoczesna Elewacja lub Pomysły na Renowację Starej Elewacji 

7 Sposobów na Mały Tani Domek EP. 4 – Skansen w Sanoku 

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

.: PaniDyrektor.pl