Nowoczesna elewacja lub pomysły na renowację starej elewacji:

Szukasz pomysłów na elewację. Jeśli należysz do tych, którym nie wystarcza tynk “robak” ten artykuł jest dla Ciebie!

 

Głównie na elewacji królują drewno, kamień naturalny, kompozyty drewna, panele z blach i tworzyw sztucznych. Nie brzmi zachęcająco?

Zobacz, co możesz zyskać ubierając swój dom w materiały wykończeniowe inne niż styropian i tynk.

 

W ostatnim komentarzu pisałam o tym, że Polski “dom kostka” 10x10x10 to bardzo często niezła architektura. Jesteś posiadaczem domu kostki? GRATULACJE :] Kilka zaledwie zabiegów estetycznych związanych z przeprojektowaniem elewacji i Twój dom odmieni się całkowicie tak, że ani Ty ani Twoi sąsiedzi nie poznają go!

Nowoczesne projektowanie to również nowoczesna elewacja!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_25

Kamień na elewacji – jeden z lepszych pomysłów. Uważaj tylko na kupowane w supermarketach płyty z imitacją kamienia. Niestety na rynku jest zaledwie kilka procent płyt elewacyjnych imitujących kamień które imitują go dobrze!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_24

Elewacja z płyt z kamienia naturalnego. Grafitowy kolor jest bardzo modny, naturalny kamień nigdy nie wyjdzie z mody a dodatkowe płyty na elewacji to dodatkowa izolacja ścian domu!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_22

Płyty elewacyjne w kolorze czarnym w połączeniu z jasnymi panelami z drewna lub kompozytu i bielą ściany. Zobacz jak dopasowane zostało ogrodzenie do elewacji. Kiepskie ogrodzenie może zepsuć najlepszą elewację a dobre ogrodzenie poprawić najgorszą.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_20

Dwa kolory paneli z tworzywa sztucznego. Nie myl paneli z Sidingiem (tego materiału nie proponuję Ci:P)

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_0

Mały schemat warstw elewacji kiedy umieszczamy na niej np. panel.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_27

Elewacja i pokrycie dachu ze strzechy. Elewacja maksymalnie naturalna jednocześnie ciepła i niewątpliwie wyjątkowa. Ten dom i ta elewacja zasłużyły sobie na oddzielny artykuł. Jeśli szukasz szczegółów – Zapraszam niedługo! Przy okazji sprawdź serię o stodołach zamienionych w domy! Nowoczesny dom z dachem dwuspadowym – to możliwe!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_17

Blacha “na rąbek stojący” to piękny materiał również na wykończenie elewacji. Dodatkowo taka elewacja jest bardzo praktyczna – deszcz myje ją sam ;]

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_15

Połączenie paneli kompozytowych poziomych z deskowaniem pionowym. Dobry, elegancki i nowoczesny pomysł na elewację dla domu jednorodzinnego

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_12

CEGŁA! Wspaniały materiał zupełnie pomijany na wschodniej ścianie polski, czasem stosowany w centralnej, częściej lecz nie często na zachodzie. Zwróć uwagę jak grafitowa cegła klinkierowa, beton architektoniczny i drewno podniosło “wartość” domu. Luksusowa elewacja? Pomyśl o materiałach – nie jest ważne jaki masz dom. Uważaj tylko na klinkier – “domek typowy” obłożony w całości czerwonym klinkierem jest wręcz nieznośny. Poradź się architekta!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_9

Elewacja i magia skalowania. Ten sam kompozyt na elewacji w poziomie ale: wąski i gęsty w kontraście z powierzchnią którą tworzą szerokie deski kompozytu zbite w równą powierzchnię.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_7

Wspominałam na początku o domu kostce. Masz nieciekawą elewację a chciałbyś podnieść jakość i wartość elewacji budynku? Zobacz co zostało dodane, co ujęte w tej elewacji i zastanów się jak możesz poprawić swoją !

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_6

W Polsce prawie wcale nie stosuje się na elewacji pokryć dachowych – szkoda. Np. wykończenie ścian lukarny powinno być kontynuacją pokrycia dachowego. Eliminuje to zacieki, wilgoć, mech etc. Tutaj – dachówka na elewacji jako wykończenie jednej ze ścian obiektu. Niezłe?

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_4

Cegła na elewacji – tym razem jasny szary kolor cegły. Klasyka w czystej postaci. Bo nowoczesny dom to również nowoczesna elewacja.

Musée du sel / Salins les Bains

Trzy materiały na jednej elewacji. Naturalnie starzejąca się sosna, kamień i panel z blachy (albo mosiądzu albo postarzanej). Piękne klasyczne rozwiązanie. Radzę Ci zapytać architekta o dopasowanie tych materiałów do Twojego domu. Łatwo popaść w kicz.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_1

Wspaniały czysty i elegancki beton prosto z szalunku. Jeśli chciałbyś mieć taką elewację, deski na szalowanie powinny być najlepiej nowe, mniej więcej równej szerokości a konstrukcja szalunku musi być wykonana maksymalnie starannie! Pamiętaj, że KAŻDĄ pomyłkę będzie widać i tego nie da się już praktycznie naprawić.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_33

Odważna elewacja z drewnianych brusów łączy okap z parterem, pełni funkcję tzw. brisoleji (duże przeważnie poziome, grube żaluzje stosowane w obiektach biurowych do ograniczenia światła słonecznego w obiektach ze szklaną ścianą kurtynową). Pomysł przeniesiony z dużej do małej skali z sukcesem.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_32

GABIONY! Nie tylko jako umocnienie brzegów rzeki, nie tylko jako wzmocnienie nasypów ziemnych, nie tylko jako ogrodzenie. Mogą być również na elewacji, na dodatek – mogą być kolorowe!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_28

Bardzo dawno temu takie elewacje pojawiały się na wsi “sezonowo” kiedy to pod długim okapem domostwa układano drewno do suszenia i palenia w piecu zimą oraz po to by dodatkowo docieplić domostwo. Teraz – możesz zastosować takie samo rozwiązanie! Czy zdecydujesz, że będziesz miał je sezonowo czy stale – Twoja decyzja.

WIĘCEJ INSPIRACJI ELEWACYJNYCH W GALERII ;] – OGLĄDAJ!

Pani Dyrektor Architekt z ciepłej lecz dość pochmurnej dziś Warszawy dla Was na spokojny sobotni wieczór pełen inspiracji ;]

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.5/10 (20 votes cast)
Nowoczesna elewacja lub pomysły na renowację starej elewacji:, 8.5 out of 10 based on 20 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

11 komentarzy

 1. Marek Majewski

  Dzień dobry,

  Znalazłem Pani artykuł pt. “Nowoczesny modny dom z dachem dwuspadowym? To możliwe! Ep. 1” i bardzo spodobał mi się dom z bali

  “Zwróć uwagę jak nowoczesną jest bryła tego domu. Jednocześnie zawiera mnóstwo elementów domu standardowego. Na plus „do nowoczesności” działają tu okna połaciowe i elewacja z drewna lub kompozytu.”

  Chciałem zapytać gdzie mogę znaleźć projekt tego domu?

  Czy może mi Pani pomóc?

  Pozdrawiam,
  Marek Majewski

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. interesuje mnie projekt elewacji w 3d cos jak te plytki klinkierowe ciekaw jestem jakich innych materialowmozna uzyc do zyskania efektu 3d

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Panie Jacku, zapytania związane z usługami naszego biura proszę kierować na mail biuro[at]urbanproject.pl wraz z dokładnym opisem zadania, materiałami tj zdjęcia, mapy, plany. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Dzięki Pani Dyrektor! Artykuł ten była tym czego szukałam. Poszukiwań nie koniec lecz znalazłam w nim sporo inspiracji :))

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Budynki prezentują się pięknie, a tym co tylko marudzą podziękujemy

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Mieszkałem (pierwszą) połowę życia w domu kostce. Znam ich konstrukcję i problemy. Są zbudowane często z byle czego i byle jak. Mój ulubiony przykład (na szczęście nie z mojego domu) to zbrojenie łańcuchem stalowym zamiast prętami. Te łańcuch nie był wcale napięty, ot tak po prostu wrzucony w szalunek :) Popełniono błędy np. w ścianie dwu warstwowej pustaki są od zewnątrz a cegła od środka, stropy izolowano np popiołem…
  Układy tych domów w głębokim poważaniu miały strony świata, a orientowały się zawsze na drogę, nawet gdy była od północy. Przeróbki kostki to sport dla kogoś z żyłką ryzykanta, chyba że przerabia dom, który zna na wylot (np. własny).
  Co do tego, że stwarzają możliwości stylistyczne – pełna zgoda, szkoda tylko że udanych przykładów ze świecą szukać (nawet u Pani Dyrektor). Najczęściej modernizacja elewacji to naklejenie na tynk drapany warstwy styropianu, położenie na to tynku mineralnego w jakimś pastelowym kolorze i już.
  Pozdrawiam i proszę w przyszłości o budujące przykłady metamorfoz :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 6. Brzydota Kolchozowa

  Brzydkie te budynki niczym M. Albright.
  Rozumiem dlaczego autorzy nie chca pokazac budynku w calej okazalosci, z kazdej strony, a takze wnetrza.
  Po prostu nie maja nic do pokazania.
  Stodola wyglada lepiej niz wiele z tych “projektow”
  amen

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -4 (from 6 votes)
  • Rozumiem, że nasze Polskie standardy są wg Ciebie lepsze. Pokaż więc co jest Twoim zdaniem piękne ;] Chętnie poznam to i również ocenię.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +3 (from 3 votes)
  • Są gusta… i są guściki :) Nie o ocenę chodzi. Jeśli jeden woli dworek 80m2 z kolumienkami i mini tympanonikiem prosze bardzo. Nikt mu nie zabroni… niestety! to tak jak w muzyce… jedni lubią Nirvanę a inni tylko Justina Biebera… natomiast fakt że do drugich powinno się “strzelac” to już zupełnie inna sprawa :)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +4 (from 6 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak Urządzić Modny Bar /Pub? Wejdź: 25 Pomysłów

Typowe bary i puby są podzielone na sportowe, na te typu Irish Pub oraz na typowe bary/puby taneczne. Czasami brakuje...

Zamknij