Lukarna świetlik czy jaskółka? Jakie wybrać doświetla – tradycyjne czy nowoczesne?

Jakiś czas temu pomagałam mojej Inwestorce wyszukać przykłady nowoczesnych rozwiązań na lukarny. Lukarna to fachowa nazwa popularnego „świetlika” czy „gołębnika” a nawet „jaskółki” gdzieniegdzie. To doświetle pomieszczeń znajdujących się w poddaszu obiektów umieszczone jako rozbudowa jednej z połaci dachowych.

Zewsząd otaczają nas przykłady lukarn typowych dla regionu południowej Polski. W projektach typowych dopiero od ok. dwóch lat zagościły na dobre lukarny niemieckie i francuskie w duchu nowoczesnym. Szkoda, bo większa część Europy od dawna buduje lukarny nowoczesne.

Dziś i z Wami podzielę się przykładami lukarn które znalazłam. Jeśli jednak rozważacie jedynie okna dachowe – możecie więcej poczytać o nich w osobnym poście.

Lukarny podzielić można na te tradycyjne i te nowoczesne.
Mogą mieć dwuspadowe przekrycie, jednospadowe albo mogą być obiektem szklanym na przykład takim przeszklonym ze wszystkich stron. Lukarna jest jednym z detali który potrzebujesz rozpracować podczas projektowania domu. Jeśli projektujesz dom nowoczesny nie powinny znaleźć się w nim lukarny typowe dla architektury regionalnej. Możesz również zafundować sobie jeden z nowoczesnych „systemów” okien połaciowych które częściowo spełniają rolę małego balkonu, częściowo przestrzennej lukarny.

W Polsce na rynku pojawiły się już systemy okienne lukarn – poszukaj, zobacz co Ci się podoba, wybierz i zastosuj.

LUKARNA NOWOCZESNA

nowoczesna-lukarna-swietlik-doswietle-jaskółka-gołębnik-w-domu-jednorodzinnym-6

Lukarny nowoczesne przestrzenne szklane.

LUKARNY TRADYCJNE

nowoczesna-lukarna-swietlik-doswietle-jaskółka-gołębnik-w-domu-jednorodzinnym-11

Lukarny tradycyjne i te w tradycyjnej formie ale nowych materiałach:

Osobiście chciałabym byście przekonali się do lukarn innych niż „trójkątne”. Te tradycyjne pasują do bardzo tradycyjnej zabudowy. Trochę nowoczesności nie zaszkodzi Wam ani trochę ;] Pamiętaj, że aby mieć lukarny takie jak w przykładach wyżej dobrze będzie gdy rozpatrzysz to na etapie projektowania!

Nie bój się rozmawiać z architektem o swoich potrzebach. Jesteśmy zawodem zaufania publicznego – zawodem służebnym. Jesteśmy dla Was!

PD Architekt pozdrawia wszystkich Inwestorów i podpowiada byście swoje potrzeby wyrażali w sposób otwartym waszym architektom. Te 10 tysięcy za projekt jest kroplą w morzu budżetu inwestycji a niejednemu z Was może zaoszczędzić wiele nerwów!

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.6/10 (7 votes cast)
Lukarna świetlik czy jaskółka? Jakie wybrać doświetla - tradycyjne czy nowoczesne?, 8.6 out of 10 based on 7 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

5 komentarzy

 1. Agata Kaczmarczyk

  Dzień dobry,
  Zainteresowały mnie lukarny w pełni szklane. Czy ma Pani dane producenta takich rozwiązań?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. …to ja skromnie w sprawie ortograficznej w ostatnim zdaniu, dlatego widać tak ten budżet

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Dzięki ;] Czasem zastanawiam się, czy pokolenie wychowane na klawiaturze będzie sprawdzając pisownię stukać, czy nadal ruszać ręką. Dla mnie klawiatura zupełnie na sprawdzanie pisowni nie działa choć wyrosłam niemalże z komputera. Ciekawe ;] Chętnie to zobaczę ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Dobrze, że wspomniano w artykule o tym, że w Polsce są dostępne systemowe lukarny już… dokładnie U NAS :) Gotowa Lukarna Fasada Plus System™ – po co murować starymi metodami? Można wstawić gotowe lukarny w dach równie szybko jak okna połaciowe. Szybko, łatwo i fachowo. Pozdrawiamy http://www.fasadaplus.pl :) Zmieniajmy razem polską architekturę :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl