Okulary z kamienia naturalnego – ROLF Spectacles – Design+Pomysł+Technologia

KamieńCo dzieje się w świecie kamieniarskiego designu w czasach postępujących planów kolonizacji Marsa? To dziś, czyli kiedy technologia obróbki kamienia wychodzi na poziom „kosmicznego majstersztyku” pojawia się design dla człowieka XXIw.

OKULARY z KAMIENIA NATURALNEGO:
Ultra lekkie oprawy okularów? Materiały sztuczne cechuje wysoka podatność na kształtowanie i niespotykana lekkość.

Jak zaprojektować i jak wykonać przedmiot z kamienia gdy parametry jego wyznaczają osiągnięcia materiałów sztucznych?

Udało się to pewnej austriackiej firmie, która wcześniej zajmowała się renowacją zabytkowych samochodów. Na ten niebywały pomysł wpadł właściciel firmy ROLF Spectacles. Nurtowały go koncepcje wytworzenia czegoś, czego jeszcze nikt inny nie wymyślił albo chociaż takiej rzeczy, której wykonania nikt nie podjął się i nie wyprodukował tego przedmiotu z sukcesem.

Czy okulary można wykonać z kamienia?

Jeśli koncept udałby się, jaki miałby być to kamień?

Jakkolwiekby pomysł wykonania kamiennych oprawek zdawał się być szalony, prace nad projektem postępowały.

Pani-DYrektor-dla-Swiat-Kamienia-artykuł-okulaty-z-kamienia-design-9

ROLF Spectacles

ROLF SpectaclesMała rodzinna firma pracowała intensywnie Po godzinach przemyśleń, badań i poszukiwań, jako materiał wybrano łupek za jego właściwość – warstwowość. Jego struktura pozwalała stworzyć niewielki przedmiot i z dużą precyzja dopasować do siebie jego warstwy. Płytki łupka szlifuje się a na ich oszlifowaną już powierzchnię przykleja się warstwę filcu. Filc przed oderwaniem, zespaja się mocno z kamieniem w prasie próżniowej. W tejże warstwie kleju tkwi tajemnica sztywności materiału okularów ponieważ to ona zapobiega pękaniu kamienia. Kiedy proces odrywania filcu od kamienia zakończy się, pozostaje zostaje jeden cieniutki płatek łupka. Produkt ten jest w pełni elastyczny. Na sam koniec zeszlifowuje całkowicie pozostały na płatku filc. Produkt ten najprościej wyobrazić sobie jako kamienny fornir. Kolejno przykleja się go do drewnianych formatek.

Wewnętrzna warstwa okularów to rdzeń z drewna a powierzchnia po obu jego stronach to płatki łupka.

PrototypStworzenie idealnego przepisu na kamienne oprawy okularów było żmudnym procesem. Pierwsze 800 oprawek powstało w piwnicy u szefa firmy. Jak każdy początkujący biznes wymagało wielu wyrzeczeń. Wszystkie oprawy tworzono z myślą o wielkim debiucie na targach kamienia w Monachium w 2009r. Nie wiadomo było jak środowisko przyjmie „wynalazek”, ale można było przypuszczać, że wprowadzi nie lada zamieszanie wśród branżowej konkurencji i wzbudzi podziw odwiedzających targi miłośników szlachetnego kamiennego designu. Autorzy projektu byli przekonani, że setki spędzonych w pracowni godzin musi zaowocować. Wiedzieli, że jeśli tylko oprawy sprawdzą się technicznie i przyjmą wśród miłośników kamiennego designu, osiągną sukces a ich firma zyska na rozgłosie.

Pani-DYrektor-dla-Swiat-Kamienia-artykuł-okulaty-z-kamienia-design-6

Okulary z kamienia kosztują ok 4tys Euro za sztukę.

DebiutDebiut kamiennych oprawek okularowych okazały się być bardzo udany. Odwiedzający targi goście, miłośnicy kamienia oraz wystawcy – producenci i wydobywcy byli zachwyceni. Na pytanie, skąd pomysł i co było dla nich inspiracją odpowiadali, że idea stworzenia tak wyszukanego przedmiotu zrodziła się przez kontakt z pięknymi zabytkowymi samochodami oraz uczestnictwo w procesie przywracania ich do ponownego życia. VW Garbus czy Mercedesa Benz 208 albo Daimler Majestic mają również sporo drewna w środku.

CenaJaka jest cena kamiennego designu użytkowego wytwarzanego przy użyciu technologii XXIw? Jak każdy przedmiot, wykonany z materiału szlachetnego, stworzony dzięki skomplikowanemu procesowi wytwarzania nie może kosztować mało. Można by oceniać czy 4 tysiące Euro to dużo za przedmiot pretendujący do miana sztuki czy niewiele. Taka jest jednak cena kamiennych opraw okularów, a popyt na nie stale utrzymuje się na wysokim poziomie.

Pani-DYrektor-dla-Swiat-Kamienia-artykuł-okulaty-z-kamienia-design-8

Piękno designu zamknięte w .. oprawach ;]

ISLERO 41ROLF Spectacles w swojej ofercie posiada również oprawy wykonane z samego drewna. Opisywane kamienne oprawy kupić można w trzech rożnych kolorach a opatentowana kamienna kolekcja nazywa się ISLERO 41. Każde oprawki są unikatowe tak jak unikalna jest struktura i barwy łupka z którego oprawy są wykonywane. Nie ma identycznych oprawek. To niepowtarzalny design. Wszystkie oprawy wykonywane są ręcznie przez te samą rodzinną firmę. Siedzibę ROLF Spectacles odwiedzić można w Alpach Tyrolskich. Każde oprawy sygnowane są od wewnętrznej strony przez firmę.

Tego typu design jest NIE DO PODROBIENIA!!!.

Nie sposób przecenić naturalnego piękna, wyjątkowych walorów estetycznych i praktycznych kamienia. Nic dziwnego, że design z kamienia jest pożądany i poszukiwany na całym świecie przez koneserów ekskluzywnych wnętrz. Tym razem design może być pożądany również przez dyktatorów mody i miłośników luksusowego high-fashion. Designerzy wybierają kamień gdy chcą stworzyć produkt niepowtarzalny a kupujący nabywają kamienny design gdy szukają rozwiązań nietypowych. Obcowanie z naturalnym kamieniem nabiera zupełnie innego znaczenia kiedy mówimy o kamiennych oprawach ROLF Spectacles. Można pokusić się o stwierdzenie, że z naturą obcuje się cały czas, na dodatek ma się ją bardzo blisko siebie.

Pani-DYrektor-dla-Swiat-Kamienia-artykuł-okulaty-z-kamienia-design-7

Sygnatura ROLF Spectacles po wewnętrznej stronie oprawek.

ModaCzy firma ROLF Spectacles posunie się o krok dalej i jej kamienne oprawy w przyszłości staną się bardziej ażurowe? Czy pojawia się intarsje z innego rodzaju kamieni? Przy dzisiejszych możliwościach technicznych, które ogranicza jedynie zamysł naszej świadomości, śmiało można pokusić się o koncepcję zdobienia kamiennych opraw kruszcami szlachetnymi, urozmaicania ich żłobieniami czy wspomnianymi mikro intarsjami wykonywanym pod czujnym okiem mikroskopu.

Gdzie najczęściej spotkać można kamień w formie designu użytkowego? Do tej pory łatwo było nam powiedzieć, że pomieszczeniami w których królują kamienne przedmioty są łazienka i kuchnia a czasem kamienne dzieła spotkać można również w salonie. Teraz łatwo konceptować można kamienną modę. Żyjąc w czasach w których jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, łatwo marzyc można o kamiennej modzie haute couture.

Tak, jak mycie rak w umywalce wykonanej z pięknej bryły kamienia to nie czynność powszednia, a swoisty rodzaj aktu ablucji, tak chodzenie w kamiennych oprawach okularów to nie zwykła korekcja wzroku a noszenie wysublimowanego designu a’la haute couture.

Obcując na co dzień z kamiennym designem przenieść można się do świata w którym człowiek żyje w nieskończonej harmonii z naturą. Nie da się przecenić wartości dodanej jaką wnosi do życia człowieka przebywanie w towarzystwie kamiennego designu na co dzień. To właśnie dlatego mały kamienny wynalazek, oprawy do okularów, podbijają serca setek ludzi na świecie. Prawdopodobieństwo, ze ten kamienny design spowszednieje jest niewielkie. Opatentowana technologia jest pilnie strzeżona a koszt wykonania tak wysoki, że nie opłaca się przedmiotu podrabiać. Jak z resztą, zastąpić można innym materiałem, kamień w oprawkach, w których jest on kluczowym komponentem?

PD Architekt pozdrawia Was z chłodnego Rzeszowa i życzy miłego zakończenia weekendu!
Magazyn „Świat Kamienia” kupić możecie w Empikach, lepszych księgarniach a także w internecie ;]

Artykuł przeczytacie na stronie Świata Kamienia pod tym linkiem.

Spacer 3D po zaprojektowanym przez nas domu indywidualnym czeka na ciebie! Zapraszamy!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.4/10 (7 votes cast)
Okulary z kamienia naturalnego - ROLF Spectacles - Design+Pomysł+Technologia, 7.4 out of 10 based on 7 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

  1. GRATULUJE PANI !!! GRATULUJE PANI !!! GRATGRATULACJE DLA PANI DOSKONALOSCI W TEJ skromnej lecz PERFEKCYJNEJ NIEDOSKONALOSCI :-* :-* :-* JESTEM POD WRAZENIEM PANI INTELEKTU, KOMPEDIUM WIEDZY, WRAZLIWOSCI ESTETYCZNEJ, POCZUCIA POMOCY, INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ, WRAZLIWEJ OSOBOWOSCI UZEWNETRZNIANEJ W PANI INSPIRACJACH !!! JESTEM ZAINSPIROWANY PODOBNYMI INSPIRACJAMI IDACYMI W KIERUNKU i NA POZIOMIE „DREWNO, KAMIEN i INNE POZIOMY ROLF Spectacles … ” >>>REALIZUJE… OPRACOWUJE… PRZYGOTOWUJE… PROJEKT PRODUKCJI W ROZBUDOWANEJ MYSLI POWIAZONEJ Z 15-letnim DOSWIADCZENIEM PRODUKCYJNYM W GALANTERII DRZEWNEJ (oswietlenie i inne) !!! CZY MOZEMY WSPOLNIE INSPIROWAC DLA ROZWOJU WSZELKIEJ ARCHITEKTURY PERFEKCYJNEJ NIEDOSKONALOSCI DLA SATYSFAKCJONUJACEJ DOSKONALOSCI ??? JESTEM POD WYJATKOWYM WRAZENIEM z OCZEKIWANIAMI NA DIALOG … POZDROWIENIA z TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO SLE ZAINSPIROWANY GRZEGORZ …

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 2 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl