Piętrowa willa miejska na wąską działkę
Piętrowa willa miejska – wstęp
Hej, hej! W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam projekt architektoniczny: piętrowa willa miejska na małą wąską działkę. Jak dobrze wiecie, zadaniem architekta jest nie tylko stworzenie przestrzeni, która zachwyca wizualnie, ale również takiej, która możliwie najlepiej spełni swoją funkcję. Mam tu na myśli między innymi maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Dziś chciałabym przedstawić Wam koncept piętrowej willi miejskiej na małą, wąską działkę. Projekt ten jest nie tylko niezwykle uniwersalny, ale również minimalistyczny. Widać to choćby po doborze faktur i materiałów, które nadają całości modernistyczny odbiór.
Detalowanie w projekcie
Proste detalowanie jest jednym ze sposobów na podkreślenie i uwypuklenie funkcjonalnych aspektów zabudowy. Fakt, że projekt tej dwupiętrowej willi miejskiej podąża za podejściem do projektowania, które brzmi „mniej znaczy więcej”, nie oznacza, że jest niedopracowany względem wzornictwa i jakości. Od sufitów po ściany widzimy, że wszystko ma gładkie, malowane wykończenia. Dodatkowo w niektórych miejscach pojawia się drewniany siding. Podejście „mniej znaczy więcej” oznacza tu po prostu, że są detale są proste w projektowaniu.
Piętrowa willa miejska: okna i drzwi oraz elewacja
Tajemniczość elewacji od frontu willa miejska zawdzięcza przede wszystkim rozmieszczeniu okien i drzwi. Na pierwszy plan wysuwa się część bryły z drzwiami garażowymi oraz sporym tarasem skrytym za masywną, poziomą linią pomalowanej na biało elewacji. Druga część bryły, z wejściem do środka domu oraz oknami skrytymi za ażurową ścianką, schowana jest w cieniu pierwszej. Przez wzgląd na nieco bardziej finezyjną ornamentykę oraz okna ta część domu z pewnością przykuwa większą uwagę. Mimo to układ bryły oraz rozmieszczenie detali sprawiają, że domownicy mogą czuć, że ich prywatność nie jest w żaden sposób naruszona.
Kolorystyka elewacji oraz dachu jest stonowana, ale nie monotematyczna. Znajdziemy tu różne odcienie bieli, czerni, brązu i szarości, co zdaje się oczywistym wyborem w przypadku niejednorodnej bryły. W zależności od preferowanego przez nas wariantu na elewacji może pojawić się kamień lub drewno, a także czerń lub biel. Wszystko dostosowane do gustu klienta.
Na pierwszy rzut oka ta piętrowa willa miejska na małą wąską działkę sprawia wrażenie bardzo okazałej czy wręcz przytłaczającej otoczenie. Jest to z pewnością cięższy typ modernistycznego budownictwa, stawiający na proste kształty geometryczne, kamień i gładkość ścian. Oczywiście jeśli tylko zechcemy, możemy nadać budowli więcej lekkości choćby przez drewniane czy szklane detale. Wszystko zależy od tego, jakie wrażenie końcowe chcielibyśmy osiągnąć. Pierwotny pomysł na ten projekt uwzględnia maksymalne poczucie prywatności domowników, który mogłoby potencjalnie zaburzać niewielki metraż działki i ulokowanie budynku tuż przy ulicy.
Co w środku piętrowej willi miejskiej?
Zajrzyjmy do środka. Do domu, jak w większości naszych projektów, możemy wejść drzwiami głównymi przez wiatrołap lub z garażu przez garderobę. Poza paroma niewielkimi pomieszczeniami gospodarczymi ulokowanymi dyskretnie w przedniej części domu (takich jak kotłownia czy garderoba) znajdziemy tutaj również salon kosmetyczny z pomieszczeniem socjalnym i WC. Jest to więc projekt domu nastawiony na home office, a dokładnie na prowadzenie w domu prywatnego salonu kosmetycznego.
Pomysł ten to oczywiście odpowiedź na pojawiające się na rynku trendy. Bez względu na to, czy główną motywację przenosin naszego domu do biura stanowi ograniczony budżet, czy wygoda, decyzja ta na pewno nie budzi już żadnego zdziwienia, a wręcz coraz częściej spotyka się z aprobatą ze względu na popularyzowanie się lokalnych, „osiedlowych” usług.
W dalszej części domu znajdziemy oczywiście część dzienną z kuchnią, jadalnią, spiżarnią i salonem. Część dzienna stanowi przestrzeń w pełni otwartą. Granice między konkretnymi częściami użytkowymi wyznaczają meble oraz detale takie jak zmiana kolorystyki. Przedłużenie części wypoczynkowej w salonie stanowi zadaszony i częściowo zabudowany taras w tylnej części domu – idealne miejsce na posiłek na świeżym powietrzu lub grilla.
Piętro
Schody na poddasze naszej miejskiej willi znajdują się zaraz na początku części jadalnianej i prowadzą oczywiście do części sypialnianej. Na piętrze zaprojektowaliśmy aż trzy sypialnie. Jedną główną, z garderobą i łazienką, oraz dwie mniejsze ze wspólną łazienką. Oprócz tego podziwiać możemy również klimatyczną pracownię połączoną z balkonem. Jest to z pewnością idealne miejsce do pracy twórczej. Przydatna na pewno okaże się również dodatkowa przestrzeń gospodarcza w postaci pralni i strychu.
Podsumowanie
Miejsca, w których mieszkamy, mają duży wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dobrze zaprojektowane konstrukcje architektoniczne mają tendencję do wywierania pozytywnego wpływu na nasze życie. Stwierdzono na przykład, że optymalna wydajność występuje w miejscach, w których jest duża ekspozycja na widoki i światło dzienne. Dobry prosty design sprawia, że łatwiej i taniej ten cel osiągnąć. Ma to ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie domowników. Tak jest na pewno w tym przypadku, bowiem mamy tu do czynienia jednocześnie z prostą konstrukcją oraz z niezwykłą dbałością o detale oraz dobór materiałów.
A Wam jak podoba się ten projekt? Wolicie nowoczesną prostotę i elegancję czy bogatą ornamentykę?
Zobacz również:
Awangardowa rezydencja z widokiem na jezioraAmerykańska willa na stoku z werandą, tarasem z widokiem i SPA
A także naszego YT: