Architektura

Elewacja domu jest jak sukienka – mój artykuł w „Świecie kamienia”

W lipcu ubiegłego roku miałam przyjemność napisać artykuł dla magazynu „Świat Kamienia” o najpopularniejszych błędach przy dobieraniu elewacji. Muszę przyznać, że bawiłam się świetnie przy wymyślaniu zewnętrznego wystroju tych „perełek”!

Aby lepiej pokazać Wam moją historię o elewacjach i na potrzeby artykułu przygotowałam Wasz ulubiony projekt w kilku odsłonach ;] Zaczynamy!

elewacja


Jak ważna jest dobrze dobrana elewacja domu?

Co najmniej tak samo jak wystrój wnętrza! Wszak w myśl zasady o pierwszym wrażeniu niemal zawsze oceniamy estetykę budynku z zewnątrz. Elewacja to swego rodzaju ubranie dla domu – jeśli dobierze się do niego odpowiednie materiały i ułoży w harmonijny sposób, budynek będzie cieszył oko i zapraszał do środka swoim wyglądem przez wiele lat.


Perfekcyjne projekty

Większość inwestorów, kupując projekt domu, otrzymuje jego piękną wizualizację. Jednak co się dzieje podczas budowania, że po jej zakończeniu budynek nie wygląda tak, jak było to planowane? Otóż po długim i wyczerpującym procesie budowy i urządzania domu często inwestorowi brakuje siły czy pieniędzy na zewnętrzne wykończenie domu. Później stopniowo się o tym zapomina, a temat elewacji powraca dopiero wtedy, gdy biały tynk szarzeje i „przydałoby się go odmalować”. Jednak wtedy również okazuje się, że wygodniej jest zmienić wystrój wnętrz, bo przecież większość czasu spędza się wewnątrz domu.

elewacja


Wszystko jest kwestią materiału

Podczas projektowania mamy okazję przekonać się, jak bardzo faktura, kolor czy kształt materiałów nadaje budynkowi swój własny, niepowtarzalny charakter. Bez wątpienia najszlachetniejszym materiałem do użycia np. na elewacji jest KAMIEŃ NATURALNY. Należy jednak pamiętać, że wygląda on zupełnie inaczej, kiedy jest mokry, a inaczej, gdy jest suchy. Niektóre jego rodzaje potrafią zmienić się wręcz nie do poznania! Jeśli kamień jest zbyt wyrazisty, nie powinien zajmować dużej powierzchni elewacji – może ją całkowicie przytłoczyć. Podobnie dzieje się, gdy jest on za bardzo zmienny w kolorze lub nieregularny w swojej strukturze.


Zasady gry

Zasada trzech kolorów i trzech materiałów dla jednego budynku to dobre rozwiązanie. Pierwszy materiał i kolor dotyczy dachu; pozostałe zaś można wykorzystać do elewacji. Zastosowanie jednego rodzaju kamienia jako materiału dominującego i drugiego jako uzupełnienia (np. przy tarasie czy ogrodzeniu) zupełnie wystarczy. Istotna jest również zasada tonacji – elewacja powinna zostać wykonana albo w barwach zimnych, albo ciepłych.

Możemy wykonać krótki test – wystarczy tylko popatrzeć na wizualizację i zakryć poszczególne części elewacji. Zmrużywszy do tego lekko oczy, uzyskamy jeszcze mocniejszy dysonansu.

elewacja


Całkowity chaos

Należy również zaprojektować miejsca zastosowania kamienia – najważniejsza tutaj jest konsekwencja. Na zdjęciu poniżej widać zbyt dużą ilość materiałów i kolorów. Opaski wokół okien z ciemnego drewna, białe ozdobne kolumny, szare pokrycie dachowe i ciemne akcenty kamienne; każdy z elementów sam w sobie jest dobry, jednak nie współgrają one ze sobą.


Jak za dawnych lat

Stosowanie zabiegów dekoracyjnych rodem z minionych wieków wygląda po prostu nienaturalnie. Przykładem może być eksponowanie w projekcie domu jednorodzinnego naroży kamiennymi przyporami czy podkreślanie ich boniowaniem. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie poniżej – odczuwalny jest dyskomfort spowodowany zbyt ciepłym odcieniem piaskowca w stosunku do koloru tynku elewacji.

elewacja


Na swoim miejscu

Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie się konkretnego kształtu, uskoku czy bryły budynku. Często stosowane w domach pasy materiału innego niż tynk zwyczajnie się nie sprawdzają. Kolejny, często stosowany błąd to oddzielenie wizualne płyty balkonowej od kolumn. Podobnie jest z podmurówką, kiedy wykonana jest z innego rodzaju kamienia.


Różnorodność czy harmonia?

Różnorodność kamienia często postrzegana jest jako jego zaletę, ale równie szybko może okazać się wadą. Bywa, że wybrany przez inwestora kamień jest w zupełnie innym odcieniu niż partia, którą wybierał na początku. Zdarza się, że szuka się na siłę powtórzenia koloru elewacji w innym materiale. Harmonijna i spójna (często też kosztowna!) elewacja może zostać łatwo zepsuta poprzez źle dobrane kolory elementów blacharki.

elewacja


Jaka jest więc elewacja idealna

Wizualizacja pokazuje, jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów obiekt zyskuje swój unikalny charakter. Komputer daje nam ogromne możliwości, jednak przy tak zmiennym materiale jak kamień, trzeba wybrać go na żywo lub zaufać projektantowi. Możliwe jest osiągnięcie 80% realności przy użyciu metod niegraficznych i niepoligraficznych. Dodajmy do tego próby wydruku na doskonałym rodzaju papieru – kolejne 10%. Pozostała dziesiątka jest niewiadomą, na to już nie możemy nic poradzić ze względu na tak skomplikowaną „naturę” kamienia. Jednak stosowanie zasad wymienionych w tym artykule pozwoli na zredukowanie tego ryzyka do minimum i stworzenie domu swoich marzeń.

PD Architekt pozdrawia Was ciepło w najdłuższy z dni roku ;] 

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button