Fakty i mity o dachu płaskim? Wywiad z wykonawcą i ekspertem
Nasz ekspert. Mateusz Twardzik dachy płaskie wykonuje od ponad 15 lat. Od 2009 roku wykonał ponad 250 dachów płaskich i tarasów w tym wiele hydroizolacji balkonów w budynkach wielorodzinnych czyli w blokach!
Ten Odcinek ma swoje nagranie na budowie! Po jego publikacji będziesz mógł go odsłuchać na naszym Kanale YT!
Czy dach płaski przecieka?
Wszyscy mówią nam że płaskiego dachu nie da się dobrze wykonać. Co teraz? Zmieniać projekt??
Jeśli dach płaski jest źle zaizolowany będzie przeciekał Kluczem rozwiązania prawidłowej hydroizolacji dachu płaskiego jest dobór odpowiednich materiałów i odpowiednich ludzi którzy go wykonają i mają w tym doświadczenie.
W jakiej technologii najlepiej jest zaizolować dach płaski?
To zależy od przeznaczenia dachu.
- Czy będzie on dachem użytkowym czy nieużytkowym?
- Czy ma dużo szczegółów – słupków, kominów, świetlików instalacji do zaizolowania?
Zaczynamy od dachu użytkowego i nieużytkowego.
W domu, który dzisiaj nagrywamy mamy tylko powierzchnie dachów nieużytkowych.
Powierzchnia dachu płaskiego – nieużytkowa:
Na omawianym obiekcie dachy płaskie wykonaliśmy w systemie hydroizolacji membraną EPDM Firestone. Wykorzystaliśmy duże rozmiary pokrycia. Najmniejsza rolka membrany jaką używamy ma 6 metrów na 30,5 metra. Tutaj, w większości stosowaliśmy membranę z rolki 12,15 metra na 30,5. Dzięki takiemu doborowi mamy na dachu bardzo mało łączeń. To eliminuje błąd ludzki i zapewnia dachowi żywotność.
Konkretnie jakie warstwy zostały zastosowane na tym obiekcie?
Dach wykonany jest w systemie tradycyjnym balastowym czyli w przekroju najpierw mamy paroizolację bitumiczną, następnie prefabrykowane kliny spadkowe, później styropian docelowy EPS 100 o grubości 25 cm, hydroizolacja jest wykonana z membrany EPDM firestone. Zabezpieczona jest włókniną separacyjnąś i żwirem otoczakiem o frakcji od 16 do 32 mm
Czy na dach nie będziemy mogli już wychodzić?
Na taki dach jak najbardziej możemy wychodzić w celu jego serwisowania ale nie możemy już zrobić imprezy z kobietami w szpilkach ;]
Jedną z absolutnie kluczowych rzeczy którą pytamy naszych inwestorów podczas Projektowania jest właśnie to czy dana część dachu będzie użytkowana faktycznie czy będzie jedynie dachem płaskim nieużytkowym. Tą decyzję da się odkręcić na budowie. Niestety wiąże się ona z szeregiem konsekwencji.
Dach nieużytkowy możemy przekształcić w dach użytkowy poprzez zabezpieczenie membrany odpowiednią termoizolację na przykład styropianem XPS i ułożeniem płytek bądź deski tarasowej na ruszcie. Jeśli pozwoli na to wysokość osadzenia stolarki.
Dach płaski a grubość Attyki
Pogrubienie warstw dachu wpłynie np na ostateczną wysokość attyki. Jeśli zaprojektowana została konkretna stylistyka budynku a do wielkości ścian dobrane zostały w wysokości okien parteru To nadłożenie attyki może sprawić że elewacja stanie się optycznie zbyt ciężka.
Podniesienie attyki na ostatniej kondygnacji może nieść ze sobą ryzyko przekroczenia wysokości budynku obowiązującej w miejscowym planie albo warunkach zabudowy.
Najlepiej aby klient określił przeznaczenia dachu płaskiego na etapie projektu i nie zmieniał zdania.
Dach płaski użytkowy?
To co z dachem płaskim użytkowym, czyli takim na który możemy wyjść, postawić donice z zielenią, jaccuzi czy pergolę?
Aby wykonać poprawnie dach płaski użytkowy należy zastosować odpowiednie materiały na przykład styropian który przeniesie obciążenia które będziemy na takim dachu stosować najlepiej wykonać to ze styropianu XPS gęstości 300 bądź 500
Pamiętaj o tym że jeżeli chcesz wprowadzić na dach ogromne dziesięcioosobowe jacuzzi to Twój architekt musi pomyśleć o tym na etapie Projektowania. Potrzebujesz zapewnić odpowiednią nośność samej konstrukcji żelbetowej stropu!
Zieleń na dachu płaskim ekstensywna i intensywna
Wspomniałaś o zieleni w donicach na dachu. Możemy również zastosować dach zielony na naszym dachu płaskim w zależności od potrzeb może być do dach z zielenią ekstensywną bądź intensywną.
Dach zielony pomaga ograniczyć odpływ wód opadowych, poprawia jakość powietrza i zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. Brzmi mądrze, ale opowiedz czym różnią się typy zieleni ekstensywnej i intensywnej.
Dach ekstensywny jest dachem mniej wymagającym dla użytkownika. Roślinność na nim wymaga minimalnej pielęgnacji. Rośliny muszą być tylko odporne na mróz i przesuszenia. Grubość substratu, czyli specjalnej ziemi na dachu ekstensywnym jest minimalna. Może wynosić tylko 5 cm. Najczęściej stosujemy roślinność w postaci rozchodników.
Dach intensywny to już prawdziwy ogród na dachu i wymaga minimum 23 cm podłoża. Na dachu możemy wtedy mieć krzewy, drzewa, trawę, ale musimy pamiętać o ich bardzo regularnej pielęgnacji.
Czym izolować płaski, mało skomplikowany dach
Jeśli dach płaski ma mało detali – słupków, kominów, świetlików instalacji do zaizolowania – czym go izolować?
Wtedy proponujemy membranę EPDM w celu zminimalizowania łączeń. WPDM jest membraną wysoce elastyczną. Ma 300% rozciągliwości. Jest odporna na procesy starzeniowe i promieniowanie UV.
Robiąc taki dach Robimy go raz a dobrze i nie wracamy do tematu.
Czym izolować płaski ale skomplikowany dach
Jeśli na dachu jest cała masa skompilowanych kształtów do zaizolowania to co?
Wtedy zaproponowalibyśmy membranę TPO PCV. Przy skomplikowanym dachu nie jesteśmy w stanie wykorzystać gabarytów membrany EPDM. Wykonanie takiego dachu w tym systemie podroży jego koszty ze względu na drogie akcesoria do obróbki szczegółów, takie jak taśmy obróbkowe i łączeniowe.
Wykonawca dachów Płaskich – Mateusz Twardzik – sprawdź, zapytaj, zleć i śpij spokojnie ;]