Hall, korytarz, przejście – jak zaprojektować je z pomysłem? Ep.1z2
Te wczesnoszkolne dla mnie zawsze były za długie, te szkolne za ciasne, te szpitalne za smutne a te w blokach (budynkach zamieszkania zbiorowego) za .. sama nie wiem jako delikatnie to określić i inaczej niż „obleśne”. Kto lubi korytarze? Chyba nikt..
Dopiero od niedawna powstaje u nas mieszkaniówka która mniej więcej ma zaprojektowane ciągi komunikacyjne w taki sposób, że są one znośne a czasem nawet miłe dla oka.
Inspiracje które dla was wyszukałam podzieliłam na dwie grupy i dwa posty.
- Jak zaprojektować doświetlenie korytarzy obiektów użyteczności publicznej?
- Jak zaprojektować doświetlenie korytarzy domowych?
Myślę, że projektowanie tych domowych to nic trudnego pod warunkiem, że zgodzicie się by architekt zaproponował Wam rodzaj doświetlenia i oczywiście pod warunkiem, że grzecznie wykonacie je na budowie.. Te użyteczności publicznej to dość skomplikowana historia.
Jako, że najpierw „zjada się największą żabę” pokażę Wam trudniejszą część tematu czyli użyteczność publiczną. Naświetlając temat podywaguję chwilkę:
Każdy z Was był pewnie kiedyś w hotelu. Nie lubicie tych ciemnych korytarzy, prawda?? Hotele niechętnie doświetlają każdą powierzchnię światłem naturalnym. Oczywiście dlatego, że nikt właścicielowi hotelu/resortu za tą powierzchnię nie płaci! Dla chcącego jednak, nie ma nic trudnego ;] Zobaczcie kilka zabiegów – tych z użyciem światła naturalnego i sztucznego które sprawiają, że korytarz, hall czy inne przejścia komunikacyjne/ewakuacyjne staje się jaśniejsze i przyjemniejsze.
Tak przy okazji powiem Wam, że kiedy byłam w Holandii koleżanka powiedziała mi, że u Holendrów zasłanianie okien jest synonimem ukrywania czegoś, dlatego mieszkańcy lubią przebywać w domu z całkowicie odsłoniętymi oknami. Mnie również bardzo się to podoba. Nie dlatego, że lubię podglądać. Może bardziej dlatego, że jestem małym ekshibicjonistą (patrz – cały Blog Pani Dyrektor)? Nie – przede wszystkim dlatego, że tak jest jakoś „raźniej” wiedzieć, że nie tylko Ty pracujesz dziś do rana ;]
POWTARZAM SIĘ, ALE TO JEST DOBRY PRZYKŁAD!
Pamiętajcie o doświetlaniu! Jeśli nie ma możliwości doświetlenia z zewnątrz – możesz doświetlić z klatki schodowej a klatkę schodową z połaci dachu. Poniżej – doświetlenie kamienicy w której mam biuro. Zdjęcia są ciemne, bo nie ma dziś pogody na zdjęcia -ale – zobacz jak działają doświetlenia! Tak projektowało się kiedyś i tak powinno się projektować i dziś!
Pani Dyrektor Architekt pozdrawia i zaprasza na odcinek o doświetlaniu korytarzy domowych ;]