Jak stosować kolory we wnętrzu EP. 11 – ZŁOTY we wnętrzu

Jak sprawić by wnętrze wyglądało „bogaciej” ?? Bardzo prosta sprawa.

Jest jeden taki kolor, który każdemu wnętrzu podnosi wartość a umiejętnie zastosowany podnosi ją nawet kilkakrotnie ;] Oczywiście wszytko ze smakiem i z umiarem bo niebezpieczeństwo że przedobrzymy jest bardzo bardzo realne. Oczywiście wiecie o jakim kolorze mówię o ile złoty we wnetrzu kwalifikuje się do miana bycia kolorem;]

Na początku kilka spraw technicznych:

 1. Złoto ma mnóstwo odcieni. Jeśli nie wierzycie – idźcie do dobrego sklepu dla plastyków (np. Szał na Pijarskiej w Krakowie). Dowiecie się tam, że jest złoto w odcieniu ciepłym, zimnym, złoto rustykalne, złoto nowe, złoto miedziane, złoto różowe i wiele wiele innych… Prawdę mówiąc z tych wszystkich kolorów złotych do konkretnego projektu pasuje góra dwa odcienie tak więc uważajcie.
 2. Złoto „polskie” czyli takie jakie macie na obrączkach jeśli nie kupujecie ich „u ruskich” NIE JEST DOBRE we wnętrzu w 90% przypadków bo jest ZA BARDZO ŻÓŁTE a to sprawia, że wygląda KICZOWATO a nie o to nam przecież chodzi.
 3. Złoto postarzane – unikajcie farb dekoracyjnych z za dużymi czarnymi plamami – wygląda to jak w domu publicznym.
 4. Złoto w mariażu z czernią i szarościami to wspaniałe i wyraziste połączenie ale źle zastosowane również daje nam kicz.
 5. Złoto z beżem i brązem jest dużo bezpieczniejszym połączeniem jeśli nie jesteś pewien czerni – nie eksperymentuj.
 6. Złoto w kuchni … to bardzo złożony temat. Znalazłam tylko dwie inspiracje które nadają się do polecenia. Raczej zostawiłabym ten temat dla innego pomieszczenia
 7. Złoto w łazience to jest coś! Mozaiki, dekory, plastry miodu czy ceramika – tak tak i jeszcze raz tak.

Przechodząc do konkretnych przykładów pokażę Wam kolor złoty we wnętrzu – inspiracje dla salonu, sypialni, łazienki i jadalni. Kuchnia w złocie to nic dobrego. Ja uznaję jedynie mozaikę, ale nawet to może wyjść fatalnie. Nie ryzykowałabym na waszym miejscu aranżowania kuchni w złocie.

 1. Przykłady zastosowania koloru złotego w salonie:

jak-stosowac-kolory-we-wnetrzu-aranzacje-kolorem-złoty-we_wnętrzu_zloto-salon-pokój-1e

Jak pisałam wcześniej – złoty we wnętrzu wymaga umiaru i smaku. Tutaj – dobre połączenie złotego z czernią. Pozostałe inspiracje na złote salony w galerii poniżej.

2. Kolor złoty we wnętrzu jadalni.

jak-stosowac-kolory-we-wnetrzu-aranzacje-kolorem-złoty-we_wnętrzu_zloto-w-jadalni-1

Jak widzisz na zdjęciu – złoty we wnętrzu nie musi być na ścianach. Tutaj – dodatkiem ze złotym jest harmonijkowy składany parawan i częściowo – kryształowy kandelabr.

 3. Przykłady zastosowania koloru złotego w łazience – czyli miejsce, w którym złoty we wnętrzu to jest TO!

jak-stosowac-kolory-we-wnetrzu-aranzacje-kolorem-złoty-we_wnętrzu_zloto-w-łazienkce-1c

W łazience złoty z czernią ciężko zepsuć – zawsze wyglądają i pięknie i drogo.

4. Przykłady zastosowania koloru złotego w sypialni – czyli miejsce, w którym złoty we wnętrzu jest już trochę dziwny…

jak-stosowac-kolory-we-wnetrzu-aranzacje-kolorem-złoty-we_wnętrzu_zloto-sypialnia-1cd

Te listki są wyjątkowo urocze – może nie do końca złote, ale kiedy przejechałbyś złotą akrylową pędzlem tu i tam dałoby to całkiem dobry efekt!

5. Przykłady zastosowania koloru złotego w kuchni – czyli miejsce, do którego złoty we wnętrzu ani nie pasuje ani nie jest tam jego miejsce..

jak-stosowac-kolory-we-wnetrzu-aranzacje-kolorem-złoty-we_wnętrzu-zloto-w-kuchni-1g

To jakieś marne zdjęcie z brązowymi meblami i złotą mozaiką – może być, ale w sumie niewiele tu widać :P

jak-stosowac-kolory-we-wnetrzu-aranzacje-kolorem-złoty-we_wnętrzu_-zloto-w-kuchni-2

I jeszcze jedna inspiracja na złotą kuchnię – oczywiście mozaika, kremowe meble i zaskakująco dobry mariaż z miętowym na suficie ;]

No i co Wy na to? Ja lubię złoty we wnętrzu bardzo. Nie pisałam Wam nigdy ale od lat jestem wielkim fanem gotyku i baroku – najlepiej w najpóźniejszych i najbardziej dojrzałych formach. I nie, nie uważam gotyku za konstrukcjonizm! Kocham wszelkiej maści putta, tłuste babsztyle na kolorowych kwiecistych obrazach, koafiury, krynoliny, wachlarze, grube konie, pałace i wielkie ogrodowe założenia ;] Kiedyś nawet pisałam prace na ten temat na studiach z historii Architektury Powszechnej a Teatru Słowackiego i Krzyżtoporu zrobiłam z kolegą model 3D na HAPol czyli Historię Architektury Polskiej ;] Pokażę Wam już niedługo ;]

A jak się ma to do mojego minimalizmu i architektury współczesnej? Ano tak, że kiedy zrobiłabym sobie betonową ścianę może umieściłam tam kolekcję „putta pod sufitem” :P Tak dla skandalu ;] Lubię skandal!

PD Architekt pozdrawia i poleca katedrę w Cita Alta w Bergamo. Tak – tam nie tylko jest lotnisko i przesiadka do Mediolanu – tam jest coś ekstra – trzeba tylko pokwapić się do miasteczka, nie uciekać od razu do Medio ;] (w 2015 w Mediolanie jest EXPO!!!)

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.8/10 (4 votes cast)
Jak stosować kolory we wnętrzu EP. 11 - ZŁOTY we wnętrzu, 9.8 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. Ostrożnie i z rozwagą (ale w ramach samo spełniajacej się przepowiedni) warto wziąć pod uwagę.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Olena Zapolska

  Jeszcze powinno być ostatnie foto z pałacu któregoś z dawnych ukraińskich rządzących pod tytułem: ,, jak nie należy stosować złota" :)))

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Hehe – moja była sąsiadka Lessya dała mi kiedyś takiego linka o innych Ukraińskich pałacach – może go sobie przetłumaczę w przyszłym tygodniu. Złota było co nie miara :D

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl