Kiedy dom jest już willą i po co komu duży dom? Opowiadamy o ich wnętrzach i obalamy mity
Cześć! Ten post niedługo ukaże się jako nasz nowy odcinek na YT! Tymczasem, przeczytaj o zapytaniach, które pojawiają się w Waszych głowach kiedy widzicie spore domy ;] Zaznaczam od razu, że „spory” to raczej duży czyli taki 500-1000m2. Nie bardzo duży, czyli taki 1500m2 w górę.
Duży dom / willa – co o nim myślicie?
Kiedy publikujemy w sieci dom powyżej 500 m w większości przypadków pierwszym komentarzem jest coś takiego:
Po co komu taki dom? Wiesz jak długo będę go sprzątać? Ile trzeba na ogrzanie tego domu? czy kto to w ogóle w nim mieszka?
To są jedne z wielu domowych stereotypów które towarzyszą nam od lat w biurze. Domów o powierzchni poniżej 250 m zaprojektowaliśmy 5 a takich powyżej 300m3 znaczną większość czyli na dziś ponad 400.
W dzisiejszym poście łamiemy mity na temat projektowania dużych willi a nawet wielkich rezydencji. Znamy to z autopsji. W naszym biurowym warsztacie mamy kolejne cztery budynki których powierzchnia przekracza 600 i 700 M2. Opowiemy ci dokładnie o co w ogóle chodzi w projektowaniu takiego domu.
Najpierw kilka faktów – to tylko duży dom – nic więcej!
W dużym domu funkcja główna jest praktycznie taka sama jak w małym. Taki dom też ma wejście tylko bardziej przestronne niż zwykły wiatrołap. Willa też ma kuchnię – czasem nawet dwie. Przy kuchni też jest jadalnia a czasami są i dwie i jedna jest kącikiem śniadaniowym a druga jadalnią dla gości od święta l, czasami pokaźnych rozmiarów.
Taki duży dom też ma salon tylko większy. w 2016 roku zaprojektowaliśmy willę z trzema salonami A jeśli liczyć taras który był kontynuacją zielonego przeszklonego ogrodu zimowego to można powiedzieć że cztery. Ciekawostka: Czy wiesz że stół na 24 stałe krzesła potrzebuje aż 60m2 powierzchni?
Duży dom to większe przestrzenie:
Ogromne przestrzenie bez podniesionej wysokości wyglądają średnio Tak więc salon który ma 60 i 100 m będzie chciał wysokiego sufitu. To powoduje że zwiększamy kubaturę ale nad salonem nie mamy już pomieszczeń. Czyli niby dużo ale miejsce znikną! antresole Przy dużych salonach zawsze projektujemy tak aby ich ściany były odsunięte od otworu po to aby nie powodować optycznego zacieśnienia góry. W dużym domu na wielkiej antresoli Można przygotować miejsce do spędzania wolnego czasu miejsce do czytania miejsce do zabaw, miejsce na fortepian i inne ciekawe zakątki
Duży dom to duży garaż:
Największy garaż Jaki zaprojektowaliśmy był na dziewięć samochodów i miał miejsce warsztatowe. często zdarza się że garaże powiększane są też o podwójne wiaty. Wyobraź sobie że te duże domy budują również ludzie którzy mają duże rodziny jeden z naszych 800-metrowych domów budowany był dla rodziny dwa plus sześć.
Wyobraź sobie że nawet w tak dużym domu pokoje dla tych sześciu dzieci miały tylko 25 metrów. Przy ułożeniu całej dużej funkcji która była potrzebna rodzinie okazało się że na większe pokoje brakło już miejsca
Willowe domy – duże domy – to też ciekawa funkcja dodatkowa:
Jeśli policzysz sobie że basen wewnętrzny o wymiarach 4 na 8, cały sprzęt do niego kawałek jacuzzi i siłowni a może jeszcze czteroosobowa sauna daje nam 150 m od razu wielka Willa i jej przestrzeń dzienna okazuje się być zwykłą powierzchnią.
Pamiętasz nasz odcinek na YT o tym że standardowy dom w którym jest względnie „wszystko” to 300 m. Opowiedzieliśmy Ci dokładnie, że wcale nie ma tam niestandardowej funkcji. link na górze przypomni Ci ten odcinek. Zobacz co o nim sądzisz i czy zgadzasz się z nami, czy nie. Jestem tego bardzo ciekawa.
A teraz obalimy kilka mitów ;]
Mit nr 1. Duży dom Nie jest ciepły.
Przede wszystkim to nieprawda dlatego że jeśli jego Mieszkańcy są ze sobą z życie i związani to ciepło będzie takie same w domu małym jak i gigantycznym po drugie duża przestrzeń daje możliwość na rozwiązanie wielu miejsc które idealnie nadają się na ciepłe intymne zakątki – biblioteczki, salony kominkowe, saloniki męskie, miejsca relaksu że SPA.
Mit numer 2: Duży dom trzeba długo sprzątać.
Każdy dom trzeba długo sprzątać jeśli uwielbia się czystość idealną. Najdłużej sprząta się malutkie mieszkanie. Wieczny brak miejsca dla rzeczy powoduje że trzeba się dodatkowo nieźle na gimnastykować przechowywaniem czegokolwiek.
Zdziwiłbyś się ale połowa inwestorów którym zaprojektowaliśmy ponad 500 metrowe domy ma podzielone obowiązki tak, że jedno z małżonków zajmuje się liczną rodziną. To można nazwać prowadzeniem gospodarstwa domowego. Nieraz na blogu i w filmach powtarzałam wam że dom sam w sobie to styl życia i jeżeli ktoś wybiera dom to świadomie godzi się z konsekwencjami obsługi jakiej wymaga. Stylem życia dla niektórych jest obsługa domu i to nie stanowi dla nich najmniejszego problemu.
Kiedy natomiast jest to ogromny Dom w którym mieszka tylko dwie osoby To wierz mi przeważnie mają pomoc do opieki nad domem codziennie lub doraźnie.
Mit nr 3: Duży dom jest balastem na starość.
Doczekaliśmy już tych czasów, że duży dom można sprzedać tak samo jak przekształcić go na zupełnie inną funkcję. Kilka z domów, które zaprojektowaliśmy wykonaliśmy w konstrukcji płytowo słupowej po to że w razie gdyby przestały być domem za 40 lat Można będzie je przekształcić na budynek usługowy i po prostu sprzedać.
Oczywiście wiadomo że nie będzie to hala produkcyjna ani też magazyn czy Lidl. Usługi nieuciążliwe, gabinety lekarskie, biura, kosmetyczki czy fryzjerki – te niewielkie i nikomu nie przeszkadzające funkcje Sprawdzają się w zasadzie w każdym miejscu. A może nawet będzie z tego luksusowy DPS? budynki elastyczne o których mówię miały wysokość kondygnacji przystosowaną pod ewentualność przyszłej usługi. co ty na to?
Mit/Fakt nr 4: Duży dom to duże koszty ogrzania.
Tak, proporcjonalnie większa kubatura wymaga większej ilości energii ale jeśli ktoś podejmuje się budowy domu o powierzchni 500 m zdecydowanie jest nastawiony na to że nie zapłaci rachunku równego temu z domu o powierzchni 200 m. Duże domy wyposażamy w co najmniej trzy źródła energii aby mogły być elastyczne pod tym względem. Duży dom daje również możliwość całkowitego przekształcenia metody ogrzewania na inne o którym dziś kręcąc ten odcinek jeszcze nawet nie wiemy a tym bardziej nie wiemy ile miejsca zajmie pomieszczenie na takie coś.
Projektowanie dużych domów jest ciekawym przedsięwzięciem. Możesz wierzyć albo nie ale pomiędzy metrażem 500 a 800 m praktycznie ciężko już wcisnąć dziwną funkcję dodatkową. Dopiero w domu powyżej 1000 m można myśleć o dzieleniu funkcji na zespoły i tu zaczyna się ciekawa historia.
W takim domu możesz mieć część letnią i zimową może pojawić się tam duży ogród pokroju oranżerii. Taki duży dom może mieć też Atrium na modłę domu Rzymskiego czyli wolną przestrzeń w środku który jest oddzielone ograniczona ścianami dookoła której są podcienie a w środku który jest piękny wewnętrzny całkowicie intymny ogród. Duży dom może mieć porządna strefa fitness. Najlepsza jaką widziałam w domu po wybudowaniu miała 60 M2.
Duży dom i ciekawe funkcje pomieszczeń?
Co takiego ciekawego i rzadko spotykanego może być w dużym domu? Zdarza się projektować nam salę kinowe. niewielkie nie więcej niż 10-osobowe. warsztaty – ale nie te samochodowe. jednym z ciekawszych warsztatów jaki mieliśmy w biurze projektując willę była pracownia krawiecka osoby uzdolnionej w tym kierunku i jej dziecka! robiliśmy również malarnię, studio nagrań i miejsce wyciszenia ZEN.
Najczęściej projektowanym niestandardowym pomieszczeniem jest jednak strefa SPA z basenem wewnętrznym i o tej strefie projektowaniu basenów opowiemy wam z naszym kolejnym ekspertem w nowym odcinku. Tam odpowiemy sobie na pytanie basen w środku czy na zewnątrz i co konkretnie się z tym wiąże.
Po więcej ciekawych opowieści o domach zapraszam do innych postów i na nasz kanał You Tube!
PD Pozdrawia Was ze słonecznego Rzeszowa!