Muzyka we wnętrzu, czyli jak dźwięk odmienia Twoje codzienne życie ;]

Nie, ten post nie jest o akustyce we wnętrzu. A może jednak będzie? Nie chciałam opowiadać też o żadnych produktach, ale bez przykładów nie da się ..  A może muzyka jest produktem?

Zastanawiałeś się czasem dlaczego tak bardzo wypoczywasz podczas wizyty w SPA? Albo dlaczego energia roznosi Cię kiedy jesteś w klubie? A może uczysz się słuchając Mozarta? Jeśli czytasz stronę o mnie wiecie, że jestem związana z muzyką bardzo blisko i całym sercem.

Chciałabym zaproponować Ci umuzycznienie wnętrza Twojego domu. Nie wiem czy takie pojęcie istnieje więc powiedzmy, że wymyślam je. Tym, którzy projektują interaktywne muzea dźwięk we wnętrzu nie jest obcy, a dźwiękowym reżyserom oprawy filmu czy programu tym bardziej.

Na początek ładny standard:

Muzyka we wnętrzu – zobacz jak może wyglądać.

miejsce-na-stacje-dokujaca-do-iphone-ipad-w-dommu-wnetrzu-muzyka-we-wentrzu-1

Stacja dokująca do iPhone. Producent: BeoSound 8. Występuje w różnych kolorach okrągłych głośników ;]

Kiedy studiowałam w stanach w 2009 roku niemal każdy miał w swoim Dormie stację dokującą do iPoda czy iPhone. Po przyjściu do domu wrzucał sobie sprzęt który wyciągnął z kieszeni i kontynuował to fajne uczucie które przyniósł ze sobą słuchając swojej muzyki na słuchawkach. Chciałam tego samego, stacji dokujących mam 2 plus 1 radio internetowe, ale dalej nie jest do końca tak jak czuję, że ma być ;]

Chciałabym mieć telewizor nad wanną i muzykę w łazience. Robię sobie takie ZEN i zabieram iPhone do kąpieli, ale to nie to. Kiedy byłam ostatnio w Barcelonie wdepnęłam do centrum kultury na wystawę i tam zobaczyłam przedmiot w którym całkowicie się zakochałam ;]

Było nim lustro na iPhone/iPad – taka stacja dokująca z wejściem USB, z wbudowanym wilgocioodpornym głośnikiem i sterowaniem którego nie da się zamoczyć. Dodatkowym atutem interaktywnego lustra był bardzo udany design – czysty, prosty i elegancki oraz dostępny w zestawie pilot którym z wanny albo spod prysznica sterować możesz muzyczkę.

miejsce-na-stacje-dokujaca-do-iphone-ipad-w-dommu-wnetrzu-muzyka-we-wentrzu-w-lazience-1

Nowoczesne podświetlane lustro z wbudowanymi głośnikami, radiem i miejscem na podłączenie telefonu ;]

miejsce-na-stacje-dokujaca-do-iphone-ipad-w-dommu-wnetrzu-muzyka-we-wentrzu-w-lazience-2

Do tego interaktywnego lustra podpiąć możesz również pendrive. Lustro ma również światło i wyświetlanie pogody oraz panel tunera radiowego.

Producentem tego lustrzanego cuda jest ROCA i nazywa się ono INNOVA RADIO ROCA. Lustro ma wymiary 1000mm x 790mm i kosztuje ok 750$. Na mojej liście „Must have” plasuje się w TOP 5 obok luksusowej sferycznej altany z drewna klejonego którą zachwycałam się jakieś pół roku temu ;]

Jeszcze jeden przykład lustra łazienkowego do iPhone, USB i SD karty: Roper Rhodes Audio, koszt ok 420Ł i wymiary: 800mm x 600mm i 60mm grubości. Podobno (wg. producenta) powinno być montowane 150mm od ściany w przeciwnym razie sensory mogą nie działać – Smacznego!

Jak opleść wnętrze muzyką?

Najlepiej mieć dobry sprzęt i na etapie projektu przewidzieć jego umiejscowienie, ale jak to zrobić kiedy technologia zmienia się tak szybko, że ciężko planować coś takiego jak stałe rozmieszczenie nagłośnienia. Wiec jak to zrobić? Możesz zamontować sobie czujkę i na wejście do domu grać sobie swoją ulubioną muzyczkę która mogłaby popłynąć z salonu albo kuchni? Mógłbyś umieścić przycisk obok wyjścia i puszczać tam swój „Theme song” – jak Alli McBeal i gro ludzi od NLP ;P:P

Jeśli chcesz czegoś takiego – zamontuj sobie centralkę dźwiękową na iPhone w swoim domu, mieszkaniu a nawet .. sklepie czy salonie fryzjerskim ;] Wkładasz iPhone i jest :D

miejsce-na-stacje-dokujaca-do-iphone-ipad-w-dommu-wnetrzu-muzyka-we-wentrzu-2

Domowa stacjonarna i wbudowana w ścianę centrala dokująca do iPhone.

Jednak muszę przemycić trochę akustyki. Nie ma nic bardziej wkurzającego jak echo we własnym domu. Obniża komfort mieszkania, drażni i przeszkadza. Mamy z nim do czynienia jeśli mieszkamy w kamienicy i nasz pokój ma 50m2, kiedy posadzki naszego korytarza i klatki schodowej wyłożone są kamieniem albo ceramiką a w łazience do czynienia ze złą akustyką ma chyba każdy. Popytajcie swojego architekta jak sobie z tym radzić – gra jest warta świeczki!

Na koniec jeszcze jeden fajny pomysł na wyposażenie wnętrza w dźwięk ;]

STOLIK AKUSTYCZNY – Autorami projektu który zwie się :stolik akustyczny” są Belgijscy designerzy Jérôme Spriet and Wolfgang Bregentzer. Projektanci radzą umieszczać stół w centrum salonu, bo jest wielkim „power-basem” ukrytym w konstrukcji pomiędzy blatem a nogami. Dźwięk rozchodzi się więc dookoła. Ponadto stolik jest ładowarką do sprzętu.

Moja uwaga – zanim kupisz, zafunduj sobie przyłącz elektryczny – gniazdko maskowane w podłodze na środku salonu – takie jak maja ww Starbucskach np.

PD Architekt pozdrawia i zdradzi Wam, że napisała tego posta słuchając kawałka Arvo Pärt- Spiegel im Spiegel

Obejrzyj naszego YouTube już teraz i odkryj projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Muzyka we wnętrzu, czyli jak dźwięk odmienia Twoje codzienne życie ;], 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

  1. WOW … Arvo Pärt !

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl