Pomysł na akwarium we wnętrzu Ep.1z3 Dlaczego akwarium zniknęło z salonów?

Przygotowuję od dłuższej chwili współpracę z firmą TROPICAL i jest to współpraca wyjątkowo kreatywna. Mamy właściwie te same cele i te same spostrzeżenia na temat akwarystyki. Po pierwszym przeredagowaniu mojego tekstu zostało tak dużo wycinków, że miast dwóch artykułów, zmontuję trzy, z czego jeden będzie bardzo osobistym moim zdaniem na temat ;]

Prócz tego, jak zawsze – znalazłam dla Was coś NIESAMOWITEGO! Ale to … już za chwileczkę!

AkwariumJako mała dziewczynka bardzo chciałam mieć akwarium ze złotymi rybkami. W tych czasach wiele moich koleżanek i kolegów miało akwaria. Były raczej niewielkie, ale za to pływały w nim pieczołowicie wyselekcjonowane gatunki rybek. Mała przestrzeń szklanego świata była dokładnie zaaranżowana. Niektórzy rozmnażali rybki sami. Wszystko to pamiętam z dzieciństwa i choć wspominam teraz czasy przed 25 lat, obraz akwarium we wnętrzu domu zapamiętałam z małymi nawet szczegółami. 

Dlaczego aranżacja wnętrz z udziałem akwarium odeszła w cień? Jak zaprojektować salon z akwarium w roli głównej? Co uwzględnić w projekcie? Dowiecie się już niedługo!

Szukałam dla Was specjalnie paskudnego starego akwarium – takiego które kiedyś wielu ludzi miało w meblościance. Niestety to nie takie proste – wtedy nie było Fejsbuka więc i zdjęć nie wrzucało się do sieci. Z resztą – kto wrzuca w internet paskudne akwarium? Przecież sąsiedzi mogliby zobaczyć .. ;[ Niektóre meblościankowe akwaria były całkiem ładne;] Niestety – jak sami wiecie, większości z nich już nie ma… dlaczego ??

ModaModne niegdyś posiadanie akwarium na przestrzeni lat rozmyło się aby teraz być zupełną rzadkością. Co spowodowało spadek zainteresowania tym pięknym tematem? Kiedy miałam 18 lat sama podjęłam próbę prowadzenia akwarium i niestety skończyła się ona niepowodzeniem z powodu braku cierpliwości, wiedzy i całości sprzętu potrzebnego do poprawnego funkcjonowania mikro podwodnego świata rybek. Po pół roku moje ogromne akwarium ze złotymi karasiami musiałam zlikwidować.

Nie było wtedy w polskim internecie (około 2004r) zbyt wielu wskazówek na temat prowadzenia akwarium. Poszukiwałam informacji w książkach w których sam tekst niekoniecznie przemawiał do mnie jako osoby zupełnie nie znającej się na zakładaniu akwarium, na jego utrzymaniu, na potrzebnych do jego prawidłowego działania urządzeniach czy na zagadnieniach dotyczących możliwości łączenia ze sobą gatunków. To brak łatwo dostępnych informacji sprawił, że moja pasja do akwarystyki nie rozwinęła się a piękne panoramiczne akwarium znalazło miejsce w garderobie. 

akwarium-we-wnetrzu-pomysly-design-jak-zalozyc-piekne-nowoczesne-1a

To, co w poszukiwaniu informacji o zaginionej tematyce akwariów udało mi się dla Was znaleźć jest dosłownie niesamowite! W polskim internecie dowiedziałam się, że taki tym akwarium to akwarium holenderskie, w którym dominującą rolę gra „podwodny krajobraz” – to NIESAMOWITE! Aż nabrałam ochotę na moje własne – SZAŁ!

PustkaDzisiaj nikt z ówczesnych, znanych mi akwarystycznych pasjonatów nie prowadzi już akwarium. Piękne rybne hobby zastąpiło pożądanie do internetu i innych zajęć komputerowych. W nowoczesnych wnętrzach projektuje się długie kominki na paliwo gazowe albo alkohol a zapomina się o wspaniałej dekoracji jaką stanowić mogą wszelkiego rodzaju akwaria. 

akwarium-we-wnetrzu-pomysly-design-jak-zalozyc-piekne-nowoczesne-zlota-rybka-w-kuli

Dziś nie pokażę Wam wielkich wnętrzarskich aranżacji – to tylko mała przekąska ;]

ArażacjaNiegdyś przeszkodą w założeniu ogromnego akwarium był trudny dostęp do dobrej jakości szkła. Dzisiaj na rynku kupić możemy każdej wielkości tafle szkła bądź materiału syntetycznego łączone w dowolnie wybranych miejscach. Szyby nowoczesnego akwarium mogą być gięte, łamane, wielowymiarowe, wielopłaszczyznowe. Wytrzymałość połączeń dużych tafli szkła również jest znacznie podwyższona. ….

CIEKAWI, CO BĘDZIE DALEJ?? Już niedługo u Pani Dyrektor ;] Akwarium we wnętrzu i o tym jak, co, gdzie i dlaczego!

PD Architekt pozdrawia Was z cieplutkiego, pełnego pięknych kasztanów Rzeszowa i obiecuje 2 kolejne artykuły o akwariach we wnętrzu a potem … DUŻO ARCHITEKTURY i … amerykańskich domów ;]

Już mogę wszystko ujawnić ;] Jesli chcecie wiedzieć więcej o Akwariach zaglądnijcie do moich pozostałych 2 epizodów opowiadających o akwarium domowym i tym większym komercyjnym ;]

Pomysł na akwarium we wnętrzu Ep.2z3 Rybki są nie tylko dla kota ;]

Pomysł na akwarium we wnętrzu kawiarni, hotelu, sklepu, biura Ep.3z3

Kliknij w link aby odkryć nasze projekty na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Pomysł na akwarium we wnętrzu Ep.1z3 Dlaczego akwarium zniknęło z salonów?, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

7 komentarzy

 1. Bardzo ładnie

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Prezentowany powyżej szereg akwariów to nie są akwaria holenderskie lecz akwaria w stylu naturalnym. Niestety architekci nie mają pojęcia jak podejść do tematu i często zrobią rendery pokazują klientom a potem okazuje się, że wymyślony przez nich projekt jest albo zbyt kosztowny, albo niemożliwy do wykonania w taki sposób jak sobie to narysowali. Jednym słowem brak jest wśród architektów wiedzy na ten temat oraz kontakt z firmami profesjonalnie zakładającymi akwaria jest zbyt późnym etapie.
  Pozdrawiam,
  Marcin Wnuk

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Myślę, że w dobie lotów na Marsa każdą koncepcję da się zdealizować – potrzebne tylko chęci i budżet ;] Nie ma czegoś takiego jak nieożliwy do zrealizowania w czasach kiedy teleportuje sząstki materii czy lata na księżyc. Akwarium przy tym to przecież pikuś ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 2 votes)
 3. Duże akwarium to duża odpowiedzialność bo trochę z tym roboty jest:) ale po obejrzeniu tych zdjęć w artykule sama zastanawiam się czy aby sobie jakiegoś małego akwarium z bojownikiem nie załatwić :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 4. W poczekalni mojej pani stomatolog jest spore akwarium zamontowane w ścianie, obserwacja rybek działa uspokajająco w trakcie czekania w kolejce :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Hmmm ;] Własnie zrobiliśmy kilka renderów :P W następnym poście będzie fajny rybkowy salon – prawdę mówią tyle się naoglądałam akwariw że dosłownie sama wręcz zapragnęłam mieć!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl