Pomysł na akwarium we wnętrzu kawiarni, hotelu, sklepu, biura Ep.3z3

AkwariumTemat podwodnego świata zamkniętego w szklanym pudełku i umieszczonego we wnętrzu spodobał mi się przeogromnie! Kiedy czytam swoje własne posty na ten temat nabieram ochoty nie tylko na założenie własnego ale i na zaprojektowanie akwariumdla Inwestorów ;] Czeka mnie niedługo całkiem fajny projekt restauracyjn i myślę, że akwarium pojawi się z pewnością na moich propozycjach.

akwarium-w-pabie-kawiarni-restauracji-biurze-miejscu-komercyjnym-jak-projektowac-inspriacje-2

Oczywiście zaczęłam od czegoś kompletnie powalającego czyli podwodny mega świat z Radisson Blu Hotel w Berlinie. Kapsuła ma wysokość ponad 25m i ulokowana jest w sercu hotelowego lobby.

We WnętrzuWnętrze komercyjne jest wspaniałym miejscem na zaprezentowanie pięknego akwarium. Najprostszą wersją jest zabudowa ścienna i prezentacja powierzchni podwodnego świata w jednej płaszczyźnie. Współcześnie modne są jednak rozwiązania trójwymiarowe. Najmodniejszą wersją akwarium i najbardziej widowiskową jest prezentowanie go w co najmniej dwóch płaszczyznach. Piękne są akwaria trzy do pięcio-płaszczyznowe, albo takie do których dostęp techniczny jest jedynie z jednej z ukrytych płaszczyzn.

akwarium-w-pabie-kawiarni-restauracji-biurze-miejscu-komercyjnym-jak-projektowac-inspriacje-4

Po ostatniej inspiracji ta wygląda dość skromnie ale wg mnie jest piękna i doskonale nadaje się do małego hotelu, biura czy restauracji.

W restauracjiW prowadzeniu akwariów pełnych wspaniałych okazów ryb egzotycznych przodują hotele i restauracje. Najprościej jest im dbać codziennie o kondycję podwodnych mieszkańców i warunki klimatu, jakie  muszą panować w akwarium.

akwarium-w-pabie-kawiarni-restauracji-biurze-miejscu-komercyjnym-jak-projektowac-inspriacje-1

Pomysł na akwarium w posadzce jest szczególnie piękny. Tutaj, wraz z taką lampą daje efekt innego wymiaru ;] O tych lampach już pisałam – wejdź do linku aby zobaczyć ich więcej: https://panidyrektor.pl/niezwykle-szklane-lampy-misy-wazony-i-rzezby/

ProjektowanieNależy brać pod uwagę usytuowanie takich rozmiarów element wnętrza już przy projektowaniu albo przebudowie domu, mieszkania czy lokalu. Poza kwestiami konstrukcyjnymi i architektonicznymi nic nie stoi na przeszkodzie posiadania każdego z rodzajów wbudowanych trwale w przestrzeń wnętrza akwariów.

akwarium-w-pabie-kawiarni-restauracji-biurze-miejscu-komercyjnym-jak-projektowac-inspriacje-8 copy

Przy okazji współpracy z TROPICAL zaprojektowaliśmy sobie dwa akwaria we wnętrzu ;] Takie wyobrażam sobie w księgarni z częścią kawiarnianą. Chciałabym kiedyś usiasć z kawą i książką w takim pięknym, podwodnym, otoczeniu ;;]

Projektując akwarium jako część wyposażenia, projektant z pewnością przewidzi zarówno stronę estetyczną jak i techniczną zamierzenia. Wbudowane w ścianę podłużne akwarium obsługiwane będzie na przykład z pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio jego za ścianą. Przygotowana od podstaw posadzka przenosząca obciążenia zarówno ruchome jak i stałe z zaprojektowanym kanałem obsługi technicznej oraz specjalnie skonstruowany strop dadzą możliwość wykonania korytka, w którym umieścić można będzie bardzo widowiskową odmianę akwarium w posadzce.

akwarium-w-pabie-kawiarni-restauracji-biurze-miejscu-komercyjnym-jak-projektowac-inspriacje-7

Nie podoba mi się wyposażenie tej kawiarni czy lobby ale akwarium w ścianie jest piękne. Gdyby tylko …. pozmieniać wystój, to miejsce błoby przepiękne ;]

akwarium-w-pabie-kawiarni-restauracji-biurze-miejscu-komercyjnym-jak-projektowac-inspriacje-6

Na koniec stosunkowo małe akwarium które może ozdobić każde niemal biuro czy każdą restaurację ;]

Jak tylko macie ochotę na kilka tipów odnoszących się do wnętrza domowego – zaglądnijcie na Ep.2z3 o akwarium w domu a jeśli chcecie dowiedzieć się co to jest przepiękne akwarium w holenderskie – zaglądnijcie na Ep.1z3 ;]

PD Architekt pozdrawia Was z Rzeszowa  i .. namawia do zakłądania akwariów – to takie piękne !!!
DZIĘKUJĘ RÓWNIEŻ FIRMIE TROPICAL ZA PRZEMIŁĄ WSPÓŁPRACĘ ;]!! 

Potrzebujesz więcej informacji wejdź na naszego YouTube na pewno znajdziesz coś dla siebie.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.0/10 (4 votes cast)
Pomysł na akwarium we wnętrzu kawiarni, hotelu, sklepu, biura Ep.3z3, 9.0 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. Przedstawiciel firmy peHa w poprzednim akwariowym wpisie właśnie na to zwracał uwagę – ze pomysły architektów wnętrz nie zawsze są do zrealizowania (albo koszty realizacji czy pielęgnacji robią z akwarium element wykreślany jako pierwszy podczas fazy wyceny realizacji).
  A potem zdziwienie dlaczego akwarium tak rzadko pojawia się we wnętrzach komercyjnych.
  Być może gdyby były bardziej realistycznie projektowane przez architektów wnętrz, spotykałoby się je częściej?

  Weźmy pod uwagę ostatnie zdjęcie w tym wpisie. Moim zdaniem to nie jest akwarium (poza tym to może być render). To szklany kubik z piaskiem, skałkami oraz barwionymi ususzonymi koralowcami. Bez wody. Albo zalany glikolem.
  Bo akwarium w takim kształcie byłoby koszmarne w pielęgnacji – chociażby prozaiczne usuwanie glonów z szyb. Czyściki magnetyczne nie czyszczą idealnie narożników, co jakiś czas trzeba włożyć rękę do środka i skrobać ręcznie.

  W poprzednich wpisach duża część zdjęć to były rendery na nie wnętrza z faktycznie istniejącymi akwariami.

  Miałam też okazję obejrzeć na youtube jak się robi po amerykańsku „akwaria” przeznaczone do reprezentacyjnych wnętrz. Wszystko było sztuczne – rośliny, skały, koralowce. Wiele z nich było bez ryb, bowiem woda zawierała silne środki chemiczne przeciw glonom (jak do basenów).

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. „Przy okazji współpracy z TROPICAL zaprojektowaliśmy sobie dwa akwaria we wnętrzu ;] Takie wyobrażam sobie w księgarni z częścią kawiarnianą. Chciałabym kiedyś usiasć z kawą i książką w takim pięknym, podwodnym, otoczeniu ;;]”

  A ja bym chciała wiedzieć, jak architekt zaplanował pielęgnację takiego akwarium? Czyszczenie raz w tygodniu szyb z glonów, karmienie ryb, przycinanie roślin.
  I jak rozwiązano w tak cienkim blacie oświetlenie akwarium (nawet jeśli to LEDy to musiałby to być PowerLEDy wymagające sporych radiatorów do chłodzenia)?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • ;] projekt w fazie designu nie zawiera szczegółów wykonawczych. Gdyby był to wykonawczy zaprosiliśmy do współpracy profesjonalistów np. Tropical i w porozumieniu z nimi opracowaliśmy szczegóły.
   Tak jest z każdym designem ,]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl