Porządki architektoniczne – zobacz jak wyglądały jeśli…

Moi drodzy, jeśli trafiliście do mnie w poszukiwaniu informacji o porządkach architektonicznych – toskańskim, doryckim, jońskim korynckim i kompozytowym to znaczy, że już wiecie COŚ, a jeśli nie wiecie to poszukujecie i TO JEST JUŻ NAPRAWDĘ COŚ ;]

Jeśli trafiliście tutaj i jesteście Inwestorami, którzy budują czy projektują eklektyczny, historyzujący obiekt w stylu neo-coś-tam to znaczy, że jesteście BARDZO ŚWIATŁYMI INWESTORAMI i o takich mogę tylko marzyć!

Dlaczego u Pani Dyrektor pojawiły się porządki architektoniczne??? W 2007 roku na wakacjach zrobiłam sobie turnee po jednym z najpiękniejszych architektonicznie krajów pod słońcem – Włochach.

W jednym z Weneckich zabytków zamiast pocztówek kupiłam piękne przedruki rycin z kolorowymi porządkami architektonicznymi. Oczywiście kupiłam wszystkie. Żałuję, że nie było więcej! Wczoraj odwiedziłam swoją biblioteczkę w rodzinnym domu i znalazłam je w jednej z książek.

Stwierdziłam, że po prostu MUSZĘ podzielić się z Wami tym znaleziskiem. Po co mają leżakować w książkach, kiedy mogą przydać się Wam do lekkiej i przyjemnej lekcji porządków architektonicznych?

W internecie porządki architektoniczne przeważnie pokazywane są w czarno-białym szkicu. Moje są pięknie kolorowane – monumentalne obiekty greckie i rzymskie nie były białe jak dziś. Wiem jak ciężko uzmysłowić to sobie, bo w naszej głowie zasadzony jest obraz antycznych obiektów w wersji kamiennej. Te świątynie, pałace, wille bogaczy były fantastycznie kolorowe! Ociekały złotem, kolorem i najwyższej klasy dziełami sztuki a wszystkie zbudowane były z najpiękniejszych minerałów półwyspu apenińskiego i okolic!

Jeśli marzysz o kolumnach w swoim domu… ZOBACZ, że kolumna sens ma TYLKO wtedy, kiedy jest wykonana tak, jak kiedyś została zaprojektowana! Nie z betonowych kształtek, nie ze styropianowych głowic, nie o wysokości 180 cm!!! Mam nadzieję, że jak zobaczysz poniższe rysunki to darujesz sobie te nieszczęsne imitacje i postawisz na to, co projektuje się DZIŚ. Nie mieszkasz przecież na Forum Romanum, Twoim władcą nie jest Cezar – uwierz mi na słowo –  Twojemu domowi kolumny nie przystają…

Co to są porządki architektoniczne znajdziecie na Wikipedii, poniżej niesamowicie kolorowe szkice, schematy, przekroje i proporcje porządków architektonicznych starożytnego świata ;]

***

A Classical Order – What You Need To Know About An Eclectical House

If you would like to have an eclectical house, you must be able to recognize particular styles in architecture.

This knowledge will help you to build a house which is truly historical and eclectic, not a mere imitation.

In this article you’ll find some pictures from my book Italian book describing original, traditional ornamental styles in architecture. 

I hope this knowledge would be useful to you in some way.

porzadek_architektoniczny_kolumny_historyczne_styl_ryciny_rysunki_kolorowe_karty_schematy_3

Porządek architektoniczny – kolejno od najstarszego – toskański, dorycki, joński, koryncki i kompozytowy

porzadek_architektoniczny_dorycki_kolumny_historyczne_styl_ryciny_rysunki_kolorowe_karty_schemat_1

Porządek dorycki – przekrój przez kolumnę, widok, kolorystyka i rzut gzymsu (belkowania)

porzadek_architektoniczny_koryncki_kolumny_historyczne_styl_ryciny_rysunki_kolorowe_karty_przekroj_proporcje_1

Przekrój i proporcje oray kolorzstzka i elementz skadowe – porządek koryncki

porzadek_architektoniczny_koryncki_kolumny_historyczne_styl_ryciny_rysunki_kolorowe_karty_schemat_1

Porządek koryncki – – przekrój przez kolumnę, widok, kolorystyka i rzut gzymsu (belkowania)

porzadek_architektoniczny_jonski_kolumny_historyczne_styl_ryciny_rysunki_kolorowe_karty_schematy_2

Porządek kompozytowy – przekrój przez kolumnę, widok, kolorystyka i rzut gzymsu (belkowania)

PD Architekt pozdrawia z Sanoka i…

… ma nadzieję, że jeśli jesteś Inwestorem i planujesz zbudować eklektyczny/historyzujący budynek to poradzisz się architekta i konserwatora zabytków zanim popełnisz ten czyn. Dzięki temu masz szansę, że Twoja inwestycja nie znajdzie się na licznych portalach opisujących szkarady, pokraki i kurioza architektoniczne naszego kraju!

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)
Porządki architektoniczne - zobacz jak wyglądały jeśli..., 7.8 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.
.: PaniDyrektor.pl