ArchitekturaWspółpraca ProjektowaWYDARZENIAZiemianki

Ziemianka czy Schron? Zbuduj z nami własną ziemiankę w której możesz przetrwać wszystko ;]

ZiemiankaWielokrotnie pisałam już, iż temat ziemianek jest dla Was wyjątkowo interesujący.  Od niemal dwóch lat znajduje się w top 10 wyszukiwań na blogu i top 10 wyszukiwań pochodzących prosto z google. Wychodząc na przeciw Waszym potrzebom postanowiłam, wraz z Krzyśkiem Lisem z bloga DomowySurvival.pl stworzyć ziemiankę, którą i Wy moglibyście zbudować.


Budowa budowli ziemnej ziemianki schrony projekt
Ziemianka czy Schrony ?

ProjektZiemianka, która zostanie zaprojektowana w czterech wariantach nie jest jedynie miejscem do przechowywania żywności i to jest jej głównym atutem. Dzięki wiedzy survivalowej Krzyśka, naszym wspólnym koncepcjom kształtu i formy ziemianki, i dokładnym obliczeniom konstrukcyjnym powstał obiekt, który w czasach pokoju świetnie nada się jako gospodarczy a w czasach wojny posłuży za wielofunkcyjny schron, dzięki któremu przetrwać można będzie wiele dni pod powierzchnią ziemi.

Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-11
Ziemianka – schron na ciężkie czasy
Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-10
Ziemianka – darmowa lodówka i przestrzeń gospodarcza nawet na maleńkiej działce!
Przygotowujemy cztery wersje projektu:

  1. Ziemianka / Schron o powierzchni 25m2 z wejściem z poziomu terenu (dla tych, którzy posiadają działkę z naturalnym spadkiem)
  2. Ziemianka / Schron o powierzchni 35m2 z wejściem z poziomu terenu (dla tych, którzy posiadają działkę z naturalnym spadkiem)
  3. Ziemianka / Schron o powierzchni 25m2 z wejściem przez klapę górną (dla tych, którzy posiadają działkę płaską)
  4. Ziemianka / Schron o powierzchni 25m2 z wejściem przez klapę górną (dla tych, którzy posiadają działkę płaską)

WebinaryPrzez cały czas trwania projektu możecie uczestniczyć w webinarach -spotkaniach na YT na żywo, w których Krzysiek opowie Wam o projekcie i jego wszystkich szczegółach. Podczas webinarów będziecie mogli zadawać on-line pytania do Krzyśka i czatować z innymi zainteresowanymi. KIEDY BĘDĄ?

  1. 17 maja – w niedzielę o godzinie 20:00 – 21:30
  2. 31 maja  – w niedzielę o godzinie 20:00 – 21:30
  3. 14 czerwca –  w niedzielę o godzinie 20:00 – 21:30
  4. 21 czerwca –  w niedzielę o godzinie 20:00 – 21:30

Po każdym Webinarze – film z całości dostępny będzie nadal w przestrzeni YouTube ;] 


Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-4
Ziemianka schron przeznaczona dla działki z naturalnym, dużym spadkiem.
Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-9
Ziemianka – Schron dla działki płaskiej z wejściem przez klapę górną.

CiekawostkiDo zbudowania tego typu budowli ziemnej potrzebować będziecie projektu do pozwolenia na budowę.

Z ciekawostek prawnych powiem, że całkowicie zanurzona w ziemi budowla NIE MA wyznaczonej ODLEGŁOŚCI od GRANICY działki SĄSIADA! Nawet jeśli nie masz na działce wiele miejsca ziemianka może znaleźć się choćby w jej narożniku!

FilmObejrzyj krótki filmik, który przygotował Krzysiek i dowiedz się więcej o naszym projekcie.


WsparcieAby cały projekt nabrał sensu musimy ziemiankę WYBUDOWAĆ.  Założyliśmy projekt, który ma na celu zbiórkę funduszy na realizację założenia. Wesprzeć go możeszcna stronie ZAMIESZANI.PL. Biorąc w nim udział otrzymasz cały kompletny projekt ziemianki przeznaczony do zaadaptowania w ramach działki.

Co wchodzi w skład kompletnego projektu?

  1. Część architektoniczno – budowlana projektu – niezbędna do otrzymania Decyzji o Pozwoleniu na Budowę
  2. Część konstrukcyjna – niezbędna do otrzymania Decyzji o Pozwoleniu na Budowę
  3. Część opisowa przygotowana przez Krzysztofa – dzięki niej dowiesz się co przechowywać w ziemiance i jak urządzić z niej schron
  4. Film – z budowy, przygotowań, realizacji
  5. Kosztorysy – zestawienia materiałów, listy zakupów, zadań do wykonania, robót do przygotowana – wszystko krok po kroku
Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-7
Ziemiankowe dokumentacje czekają już na Was!

Who-Is-WhoJeśli nie znacie jeszcze Krzyśka, koniecznie poznajcie! Krzysztof Lis skończył mechanikę na Politechnice Warszawskiej. Zawodowo zajmuje się m.in. doradztwem w zakresie efektywności energetycznej w budownictwie. Blogi, na których możecie poznać go bliżej to DrewnoZamiastBenzyny.pl i blog o przygotowaniach na trudne czasy Domowy-Survival.pl, którego jest współtwórcą. To Krzysiek odpowiada za organizację zbiórki pieniędzy na budowę ziemianki, przeprowadzenie samej budowy na własnej działce, oraz przygotowanie dokumentacji fotograficzno – filmowo – książkowej dla zainteresowanych.

Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-2

Panią Dyrektor – Agnieszkę Puchyr czyli mnie znacie już dobrze, a jeśli to nasze pierwsze spotkanie, wszystko napisane jest na stronie o mnie i na stronie z wydarzeniami, które tworzę i współtworzę ;]

Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-3

 


 

Wesprzyj Projekt już Dziś!


PD Architekt pozdrawia! Już niedługo pojawi się na stronie miejsce, w którym będziecie mogli zakupić kompletny projekt ziemianki w wybranym wariancie ;]

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

28 Comments

  1. Hmmm.. a mi się pomysł podoba. Koszty są ważne oczywiście, bo większości nie stać na budowę drugiego domu. Dla mnie akceptowalne koszta to 50000, choć wiem, że niewiele w sumie za to wybuduje. Sama idea jednak dobra, w końcu te schrony będą potrzebne. Wiekszosć ludzi jednak nie zdaje sobie z tego sprawy , żyjac w złudnym swiecie i kupując kit wciskany w tvn

  2. „Do zbudowania tego typu budowli ziemnej potrzebować będziecie projektu do pozwolenia na budowę.” – istnieje sztuczka, dzięki której nie tylko nie potrzeba pozwolenia na budowę, ale nawet zgłoszenia (o ile budujemy ją na własnej posesji). Otóż pozwolenia na budowę – na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 22 Prawa budowlanego – nie wymaga „obiekt małej architektury”. Obiekt małej architektury to m.in. obiekt „kultu religijnego, jak: __kapliczki__, krzyże przydrożne, figury” (Prawo budowlane art. 3 ust. 4a).

    1. Ziemianka nie jest obiektem małej architektury ;] Wymienione są enumeratywnie w ustawie, chyba że będą to katakumby – raczej wątpię by jakiekolwiek starostwo potraktowało to w formie kapliczki ;]

  3. Moim zdaniem to całkiem fajny pomysł, szczególnie dla osób, które boją się wojny. Sama się tego trochę obawiam. Ale jeśli ziemianka miałaby pełnić funkcję schronu, to chyba powinna mieć własne zasilanie, no i toaletę. Czy w tych projektach jest to uwzględnione? Ogólnie pomysł bardzo fajny, podoba mi się. Już widzę, jak bym to sobie urządziła. Właściwie za oświetlenie mogłyby robić świece albo lampy led przenośne na baterie, ale łazienka jednak byłaby obowiązkowa.

    1. ;] Media oto nasza opcja DeLuxe ;] Oczywiście można podpiąć ją do kanalizacji ale nie wiem jak w wypadku wojny takowe funkcjonują. Jeśli nie, można mieć swój mały zbiornik bezodpływowy i podłączyć ją. Z wodą jest mniejszy problem jeśli jest na działce ;] Można także zakopać zbiornik zbierający wodę deszczową z filtrami – są na rynku b.dobre filtry. Opcja standard to toaleta tzw „sucha”.
      Wszystko to będzie opisane w książce Krzyśka Lisa i w dokumentacji do projektu ;]!
      Lubimy survival ;] (taka mała architectura militaris) ;];]

  4. Schron przed czym ? Takie pytanie warto sobie postawić. Przed czym chcemy się ukryć. Konstrukcja ścian 25 cm w dzisiejszych czasach

    1. 25 cm to przy takim obiekcie minimum aby mógł funkcjonowac w miejscu przeznaczenia tj pod ziemią. z określonym jej naporem na ściany wnętrza. nic nie stoi na przeszkodzie robić i metrowe i kilku metrowe mury z ołowianymi rdzeniami, wielowarstwowe, aktywne pancerze etc…… ale to ma być chyba projekt dla każdego, w kontekście jego realizacji ( szczególnie kosztów! ) stąd założony pewnie wariant minimum…

      nic nie stoi na przeszkodzie i mury powiększyć i posadowić głębiej i ukryć wejście, zrobić kontrole dostępu wieżyczki strzelnicze, system agregatów prądotwórczych , filtracji wody i powietrza….. ale podstawowe przeznaczenie tego obiektu to jednak ziemianka… ( miejsce na przechowywanie zapasów, narzędzi etc, a nie schron przeciwatomowy!!! a ten raczej wymagał by innego projektu :)

      1. Zgadzam się całkowicie , tylko w tedy informowanie o „możliwości przetrwania wszystkich kataklizmów ” jest nie prawdziwe.
        Nie chodzi o czepianie się ale o konstruktywną polemikę. ;)

      2. Zaprojektowane ściany są żelbetowe (beton+zbrojenie). Gdyby ściany miały mieć np. 50cm żelbetu koszt 25m2 ziemianki tp byłoby ok 150tys. Metr betonu – 300tys ;]
        Ściany są tak dobrane, by budynek był bezpieczny dla człowieka i jego kieszeni ;]

        1. TO troszkę przewartościowane wielkości kwotowe:

          Przy założeniu obiektu o wymiarach 5 m x 5 m po obrysie zewnętrznym i wysokości 4 m , grubość ścian 0,5 m to daje ilość około 122 m3 betonu . przyjmijmy 125 m3. koszt m3 betonu przyjmując 220 PLN i ilość stali na m3 150 kg (wystarczy w zupełności – koszt tony stali przyjmiemy 2400 – można taniej kupić nawet za 2000) to daje kwotę całkowitą za obudowę – 72500 PLN a nie 150000 – chyba że mówimy o całości ale nie wydaje mi się żeby wnętrze kosztowało 75000 . :)

          1. ;] Nam również się wydawało że mniej dopóki nie zrobiliśmy różnych wariantów kosztorysu :P Niestety tak różowo nie jest. Roboty ziemne są baaardzo drogie. Serio serio – koszta dużych albo grubych budowli ziemnych są bardzo wysokie!

          2. Widzieliśmy kosztorysy dla różnych wariantów – trzeba pamiętać, że to jest duuuża kubatura w ziemi (6-7m pod – w zależności od działki i uwarunkowań) Prace ziemne są drogie toteż powiększanie jej to nie najlepszy pomysł, chyba że dysponujemy budżetem. To w rzeczywistości nie te koszty. Żelbet to jedyny materiał dla tak dużego obiektu (bloczki są wg konstruktora 30x za mało wytrzymałe). Bierzmy cały czas pod uwagę, ze ziemianka leży w CAŁOŚCI ZAKOPANA pod ziemią i jak 0,6m to nie dramat to 1,6 już TAK. Pozdrawiam!

        2. Ale do celów chomikowania zapasów jak najbardziej wersja podstawowa/ uproszczona na pewno będzie przydatna i idea cenna, bo takich opracowań jako oficjalna dokumentacja nie ma, albo jest mało. ;)

  5. Wszystko ładnie pięknie, ale jedna uwaga, jeśli coś ma funkcjonować w czasie jakiegokolwiek kryzysu i dawać jakiekolwiek poczucie /czasem ułudę bezpieczeństwa to wejście nie powinno być eksponowane , a wręcz solidnie skutecznie zamaskowane. Już o możliwość zalewania przez wody powodziowe w przypadku sytuowania blisko rzek ( a ludzi mieszkających w takiej lokalizacji jest mnóstwo) oraz o wymianie powietrza – ciągłej wymianie powietrze – najlepiej filtrowanego. TO nie jest taki prosty obiekt jak się wydaje – czym innym wykończenie wnętrz – może być praktycznie dowolne wedle uznania a czym innym funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. pozdrawiam koleżankę z branży. Pasjonat nie tylko obiektów do przetrwania. :)

    1. dla mnie idea takiej typówki jest zrozumiała. Każdy kowalski może to wybudować, tak żeby nie spadło mu na głowę, a nie chałupniczo i z narażeniem życia podczas użytkowania zakopywać rury kanalizacyjne czy kontenery oceaniczne pod ziemią.
      Wzmocnienie? bardzo proszę! Wejście zamaskowane, pod wielkim głazem OK!, kontrola oczyszczania powietrza czy nawet ukryte przejścia do innej ziemianki… super. ale tak rozbudowanego zespołu schronó nikt nie wybuduje, jesli nagle z 20 tyś koszt podskoczy mu do 200 tyś. jak za dom.
      I oczywiście ze znajdzie się pasjonat i zrobi to wszystko a nawet więcej dbając o bezpieczeństwo rodziny, ale to chyba temat na projekt indywidualny, a nie tanią i powtarzalną typówkę.

      1. Może czasem warto wrócić do starych, tradycyjnych rozwiązań, w dodatku naturarnych i zgodnych z prawami natury i fizyki. Teraz wszyscy są tacy „eko”, a sami wymieniają sprzęty co parę lat (m.in. lodówki). Na pewno nie jest to rozwiązanie dla każdego (jak widać z artykułu kiedyś też nie było), ale w innej skali można zastosować przy zwykłych domach z podpiwniczeniem.

        1. Eko-hipokryzja – tak, to częste (częste, jak zmiany iPhonów – najszybciej „postarzanego” sprzętu ostatnich lat). myślę, że rozum do głowy przyjdzie ludziom już niedługo ;] Przezorny zawsze ubezpieczony!

      2. No no no w dwie minuty przeczytać tak obszerne opracowanie kolegi, jak na Dyrektora przystało szybko i ze zrozumieniem :)

  6. Ale mnie zaskoczyłaś z tą inicjatywną! Świetny pomysł :) To zaskakujące jak wiele osób chce w dzisiejszych czasach czuć się bezpiecznie. Podoba mi się to że teraz będą mogli mieć profesjonalnie przygotowywany projekt. Gratuluję Aga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button