Amerykański dom jednorodzinny w technologii szkieletowej
W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam wyjątkowy dom marzeń, mianowicie amerykański dom jednorodzinny w technologii szkieletowej. Jak pokazują statystyki, większość, bo aż 95% domów budowanych w Polsce, wznoszonych jest w technologii murowanej. Nic więc dziwnego, że projekt ten, obejmujący bądź co bądź sporych rozmiarów dom jednorodzinny w stylu amerykańskim, a więc dość mocno rzeźbioną bryłę o skomplikowanym dachu, wywołał w nas taki entuzjazm. Ale zacznijmy może od początku.
Amerykański dom jednorodzinny w technologii szkieletowej jako przełom
Realizacji projektu podjął się inwestor, który wprowadza na polski rynek technologię szkieletową. Wzniesiony dom pełni funkcję pokazową i udowadnia, że tego typu rozwiązania są nie tylko szybsze w realizacji, ale również bezpieczne. Ja w dzisiejszym wpisie chciałabym przybliżyć wam całą koncepcję projektu, skupiając się również na innych zaletach i cechach tego domu. A więc zaczynajmy. 😊
Zwykle nasze propozycje domów amerykańskich opierają się na kontraście jasny siding – ciemny dach. W tym przypadku dom urozmaicony został o kamienne elementy elewacji, co z pewnością dodaje mu elegancji. Przyglądając się naszym projektom, widzę, że wraz z nabywaniem doświadczenia coraz częściej stawiamy na nietypowe i nieoczywiste rozwiązania oraz że coraz częściej nasi inwestorzy sami je proponują. Tak jest i tutaj, eksperymentowaliśmy z fakturami elewacji i ostateczny efekt uznajemy za bardzo udany.
Amerykański dom jednorodzinny: bryła budynku
Bryła domu, jak na styl amerykański przystało, jest mocno rozczłonkowana. Składa się z wielu przenikający się segmentów pokrytych dachem wielospadowym. Dom posiada również sporo okien o różnych rozmiarach i kształtach, ale mimo to całość komponuje się w harmonijną całość. Z jednej strony mamy surową elegancję w postaci ciemnych kolumn, kamiennych płytek elewacyjnych i mocno rzeźbionego dachu. Z drugiej – chociażby te urokliwe okiennice zewnętrzne.
Najbliższe otoczenie domu
Garaż znajduje się we wnętrzu budynku, jednak wejście do niego nie zostało umieszczone od frontu. Jest w stanie pomieścić dwa samochody. Podjazd znajduje się z boku amerykańskiego domu, dzięki czemu piękne wykończenia fasady jego frontalnej części mogą zostać dodatkowo wyeksponowane pięknem rosnącego z przodu nowoczesnego ogrodu.
Wspomniałam wcześniej o kolumnach. Kolumny, jak widać, wspierają zadaszenie tarasu. Taras nie został w całości zasłonięty, dzięki czemu lokatorzy mają wybór, czy wolą spędzić swój czas przeznaczony na rekreację w jego zacienionej, czy osłonecznionej części.
Co znajdziemy we wnętrzu budynku?
Zajrzyjmy do środka. Do domu wchodzimy przez przestronny hal, z którego możemy od razu przejść do niewielkiej toalety lub reprezentatywnej części dziennej. Skręcając w prawo, znajdziemy się w jadalni. Idąc przed siebie, dojdziemy do salonu połączonego z kuchnią. Taki rozkład pomieszczeń nie jest typowy dla naszych projektów. Zazwyczaj łączymy salon z jadalnią. Tym razem jadalnia stanowi osobne pomieszczenie i, jak się możecie domyślać, wynika to z jej dodatkowej funkcji. Klasyczna jadalnia z dużym stołem może na przykład świetnie nadawać się jako pokój konferencyjny.
W domu nie brakuje również pomieszczeń gospodarczych oraz przestrzeni magazynowych. Możemy je znaleźć po obu stronach domu, jedne tuż obok garażu, a drugie po lewej stronie hallu. Lewe skrzydło domu to przede wszystkim sypialnia główna, łazienka główna oraz garderoba. Nie jest to jednak jedyna przestrzeń sypialniana wydzielona dla domowników. Piętro obejmuje dwie dodatkowe sypialnie, łazienkę oraz strych.
Dla kogo ten amerykański dom jednorodzinny w technologii szkieletowej?
Dom idealnie nadaje się dla rodziny z dziećmi. Posiada odpowiednią ilość sypialni (z dodatkową możliwością zagospodarowania strychu), a ergonomiczny rozkład pomieszczeń pozwala łatwiej utrzymać porządek, który tak łatwo można zaburzyć przy większej ilości domowników. Umieszczenie sypialni dla dzieci na piętrze oraz sypialni dla dorosłych na parterze to dodatkowy atut dla rodziców nieco starszych dzieci, którym zależy na większej prywatności.
Projekt ten z pewnością skradnie serca tych inwestorów i inspiracjuszy, którzy z jednej strony nie boją się zaufać nowoczesnym technologiom wspierającym efektywne, szybkie i ekologiczne prace nad wznoszeniem budynków, a z drugiej cenią sobie stare sprawdzone rozwiązania, jeśli chodzi o wygląd zewnętrza i rozkład pomieszczeń wymarzonego domu.
Zobacz również:
Supernowoczesny dom letniskowy – DOM MARZEŃ A0319 – wersja I
Nowoczesny dom z basenem zewnętrznym – DOM MARZEŃ A0350
Albo oglądaj ten dom w 3D na naszym kanale YT!