Architektura

Budujesz nowy dom? Są dwa elementy, które nadadzą mu styl.

DOMCo sprawia, ze nowo budowany czy zaprojektowany dom jest wyjątkowy?


Detale – to oczywiste i znane Wam, jednak są 2 elementy, których nie da się zakwalifikować do grupy detali, a ich zmiana po wybudowaniu domu może być trudna albo bardzo trudna.

Jest 2 sprawy, które projektując nowy dom czy budując go warto wziąć pod uwagę jako priorytet i są to rzeczy, których nie zmienia się tak łatwo jak płytek w łazience albo sofy w salonie.

Z mojego doświadczenia wynika, że są to 2 elementy:

DACHDach w znaczeniu nie samego kształtu a pokrycia. Dach (pokrycie, więźba i wykończenia) są niemałym kosztem w całym procesie budowania, trzeba mieć jednak świadomość, że jest bardzo ważny i najprawdopodobniej jego pokrycie wymienić będziesz chciał dopiero za 20lat a może nawet nigdy?

Co można zmienić i jak:

1.Kształt dachu:

Zmiany kształtu dachu nie wykonuje się praktycznie nigdy. Wyjątkowym przypadkiem jest sytuacja, w której zdejmując całkowicie dach i nadbudowując ściankę kolankową uzyskujesz poddasze użytkowe. To niekoniecznie wiąże się ze zmianą kształtu dachu, ale z pewnością z rozbudowaniem go o lukarny doświetlające nowo powstałe pomieszczenia.

Na zmianę generalną formy dachu np. z dwuspadowego na kopertowy nie potrafię wymyślić powodu.

Dach wielospadowy. Kształt dachu wynika bezpośrednio z obrysu zewnętrznych murów domu. Oczywiście na planie prostokąta można złożyć dach dwuspadowy, mansardowy czy kopertowy, ale zmienia to zasadniczo charakter całego domu. Zmiana taka jest zupełnie nieekonomiczna.

2.Pokrycie dachu:

Zmiany pokrycia są natomiast bardzo zrozumiałe i łatwo wytłumaczalne. Pokrycia dachu nie można jednak zmieniać dowolnie.

Najbardziej radykalną zmiana jest wymiana blachy na dachówkę ceramiczną i z wielu powodów konstrukcyjnych jest to niemożliwe albo niewskazane. Dachówka ceramiczna wymaga wzmocnienia konstrukcji więźby lub jej całkowitej wymiany w przypadku gdy rozstaw krokwi jest duży. Średnia to ok 80cm w osiach, spotyka się stare dachy o rozstawie 120 i więcej. Oczywiście wszystko zależy od tego jaka jest to konstrukcja, ale skupiamy tu się na domu jednorodzinnym o powierzchni zabudowy do 200m2

3.Kolor dachu:

Można zmienić kolor dachu malując go na inny lub malując blachę ocynkowaną naturalną na kolor bez większego problemu, ale współcześnie rzadko się to robi. Dodatkowo, jeśli planujesz zmianę koloru dachu upewnij się, że wszystkie czynności przygotowujące dach do przyjęcia farby wykonałeś z ogromną starannością. Chyba każdy widział kiedyś „łuszczący się” dach i raczej nikt nie chciałby by to był dach jego domu.

OKNAOkna wymieniacie częściej niż dach ze względu na ich walory technologiczne. Chodzi oczywiście albo o ich konserwację albo o parametry izolacyjne. Niestety, w wielu przypadkach okna nie da się już powiększyć lub zmienić jego kształtu, a jeśli tak to wiąże się to z poważniejszym remontem.

Co zatem można zrobić łatwo a co trudniej?

1.Wymiana ze względu na parametry 1:1:

jeśli wymieniamy stare, nigdy nie konserwowane drewniane okna na nowe drewniane, plastikowe czy aluminiowe i zastępujemy je 1:1 czyli takie samo okno w miejsce starego okna nie ma z tym żadnego kłopotu.

2.Wymiana 1:1 ze zmienioną funkcją:

Okna wymieniane 1:1 mogą mieć dowolnie zmieniony parametr typu otwierania – z dwuskrzydłowego uchylnego można zmienić n stałe i uchylne, z pojedynczego na takie z uchylnym doświetlem itd.

3.Wymiana okna na inny rozmiar – wysokość i szerokość:

To jest już dużo większym wyzwaniem.

Jeśli to zamiana okna na drzwi balkonowe i jego szerokość pozostaje taka sama – to zadanie jest najprostsze.

Jeśli drzwi balkonowych w tj samej szerokości robisz okno, to też nie jest trudne.

Możliwe, że nie będzie to wykonalne, a jeśli rozszerzasz okno poza nadproże. (Nadproże to taka belka nad otworami podtrzymująca ścianę wybudowaną nad oknem). W takim przypadku konieczna jest wymiana nadproża, wyburzenie fragmentu ścian i tego procesu nie zostawiałabym już do wykonania samemu czy przy pomocy sąsiada.

4.Wymiana okna ze względu na kształt:

W tym temacie zaczyna się już duże wyzwanie. Wiele z okien o nietypowym kształcie np. łukowym wymaga zupełnie innego nadproża albo ściany wylewanej ponad łukiem i po bokach. Takie rozwiązanie jest oczywiście możliwe do zmiany, ale poziom trudności określiłabym na 80%. To samo dotyczy okna trójkątnego lub zestawów okiennych o skomplikowanym kształcie.

Nietypowe okna – jeśli nie zaplanujesz ich podczas projektowania domu, niektóre kształty trudno jest wprowadzić podczas remontu.

Elementy takie jak dach i okna są jednak bardzo ważne dla domu i są elementami kupowanymi stosunkowo na początku, tak więc nie ma jeszcze ciśnienia na to by wybierać opcję najtańszą i nie powinno zresztą być. Okno i dach to ważne przegrody. Nie wymienisz ich za rok czy dwa. Warto więc zastanowić się nad ich znaczeniem dla nowego domu;]

Na początku napisałam Wam, że o fajności domu świadczą jego detale (czy te eklektyczne czy te minimalistyczne). Wielu z detali rezygnuje na samym końcu budowy, bo „elewacja jest już czysta, a wolałbym kupić lepsze płytki do łazienki” i niestety do detali nie wracamy już bo przyzwyczajamy się do tego jak dom wygląda bez nich.

PD Architekt pozdrawia Was z samolotu relacji Kraków – Madryt i obiecuje kilka wpisów o Hiszpanii już niedługo.

P.S. Wszystkie domy z tego wpisu są autorstwa mojej pracowni ;]

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button