Nowoczesna Architektura Sakralna – Kościół z Betonu na Teneryfie EP.2
Tak jak obiecałam, przedstawiam Wam artykuł poświęcony współczesnemu kościołowi na Teneryfie. Ten kościół szokuje i zadziwia prostotą i wyglądem tak odmiennym od znanych nam obiektów sakralnych.
Jest to projekt hiszpańskiego architekta Fernando Menisa powstały w mieście La Luna na Wyspie Teneryfa. To niezwykłe miejsce zachęca do refleksji, a kamienne ściany zapewniając doskonałą przestrzeń do medytacji, gdzie każdy może przyjść i się pomodlić.
Projekt został ukończony w 2008r. i składa się z czterech betonowych elementów oddzielonych jeden od drugiego poprzez wycięte otwory. Betonowe ściany kościoła są pokruszoną skałą wulkaniczną. Dwa nakładające się na siebie wycięcia na tylnej ścianie budynku tworzą okno w kształcie krzyża, które jest widoczne od strony nawy głównej.
Warto zauważyć co dzieje się w miejscu gdzie ściany brył stykają się ze sobą – miejsce pomiędzy wpuszcza do kościoła światło dzienne. Światło wypełnia kościół, jak gdyby chciało zaświadczyć, że istota wyższa wypełnia nas swoją obecnością przynosząc upragniony spokój I odpoczynek.
Ta budowla jest pozbawiona wszystkich zbędnych ornamentów i dekoracji, które mogłyby zakłócić jej wewnętrzny spokój. W ten sam sposób posłużono się tutaj przestrzenią – balans pomiędzy budowlą a wolną przestrzenią jest znaczącym elementem istoty projektu i wyraża cel i ducha tego kościoła .
Ale… dlaczego akurat beton?
“Chcieliśmy wypróbować właściwości betonu, m.in. jego izotropowość w odniesieniu do ciepła, które zatrzymują ściany budowli. Kolejnym plusem wykorzystania betonu jest bardzo dobry efekt akustyczny osiągnięty dzięki mieszance betonu i lokalnych skał wulkanicznych o nazwie picón, która została umieszczona na zewnątrz ścian” – wyjaśniają architekci.
Wnętrze budowli, jej zewnętrzny wygląd, a także forma, materiał i tekstura zostały nierozerwalnie połączone dzięki dokładnemu badaniu właściwości betonu.
Imponujący efekt wielkich, betonowych brył, wykorzystanie naturalnych materiałów i traktowanie betonu, jak gdyby był płynnym kamieniem gromadzącym fontannę światła pozwoliło na stworzenie świątyni przy równoczesnym ekonomicznym użyciu surowców. Przestrzeń wewnątrz budowli odzwierciedla ponadczasowe emocje i uczucia.
Zobacz również:
Nowoczesna Architektura Sakralna – Na Dobry Przykład EP.1
Pani Dyrektor Architekt
Dla zainteresowanych podaję link do oryginalnego artykułu:
https://news.arcilook.com/photos/extremely-modern-church-in-tenerife-by-menis-arquitectos/#