Ozdobna półka na książki DIY-MŁODY TECHNIK-Zrób to sam sprzed 40 lat. Ep.13z20

Książkipowinny mieć szczególne miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. Nie mówię o zorganizowaniu sobie swojej własnej, pięknej, wygodnej, mieszczącej wiele tomów domowej biblioteki. Dziś napiszę o małym miejscu na książki, na które przepis daje nam nasz ulubiony Młody Technik DIY. Uwielbiam czytać i poświęcam temu każda wolną chwilę;] ( a wierzcie mi lub nie, w życiu i pracy architekta nie ma ich za wiele;]). Dlatego z przyjemnością przygotowałam dla Was kolejnego posta z serii MTOZDOBNA PÓŁKA NA KSIĄŻKI.

Nie muszę Wam mówić, że czytanie pozwala poszerzać swoje horyzonty, rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność i jest BAAAARDZO PRZYJEMNE ;] Za to powiem Wam, że równie kreatywne i pożyteczne jest wykonanie następnej pracy z Młodego Technika pt. ozdobna półka na książki ;]

Na stronie Pani Dyrektor już nie raz poruszałam temat związany z książkami, a to przy okazji:

Dzisiaj połączymy ten temat z serią prosto z MŁODEGO TECHNIKA. Dzięki wskazówkom  z tego czasopisma powstanie dzisiaj w efekcie końcowym

ozdobna półka na książki.

ozdobna_półka_na_książki_21
Coś a’la taka, na końcu sprawdzimy czy jest podobna ;]
ozdobna_półka_na_książki_26
Strona z Młodego Technika gdzie pokazuje nam jak może wyglądać nasza ozdobna półka na książki w różnych wnętrzach.
Młody Technikszczegółowo opisuje czemu miałaby służyć nasz ozdobna półka na książki (otóż może ona przykładowo stanowić uzupełnienie szafy bibliotecznej;]), informuje nas, że będzie ona stanowić integralny element całości pomieszczenia z całym jego wyposażeniem, więc trzeba uważać, aby półkę materiałowo i estetycznie dobrać do już istniejących mebli i dodatków. Jak widzicie, drodzy czytelnicy MT rozpatruje wykonanie takiej półki pod każdym względem;]

Więc jaką półkę my będziemy robić? Odpowiedź znajdziemy w Młodym Techniku ;]

Nie chcąc jednak rozpraszać swojej uwagi w różnych kierunkach i możliwościach zastosowań półki, zakładamy po prostu, że ma to być półka do książek i zeszytów szkolnych dla jednej lub dwóch osób uczących się i odrabiających lekcje w domu przy jednym stole.

Jak już wiemy co mamy robić, dla kogo i gdzie ma być umiejscowiona nasza ozdobna półka na książki to zabieramy się do pracy.

Materiały

 • stalowy płaskownik o przekroju 2 x 14 mm albo 3 x 16 mm,
 • płyta szklana o wymiarach 200 x 220 x 6 mm lub 700 x 220 x 6 mm,
 • nity o średnicy 2,5 – 3 mm.

Przykładowe rozwiązania budowy ażurowej części takiej półki jest przedstawione na rysunkach poniżej (ilustracje oczywiście z MT).

ozdobna_półka_na_książki_22
Wykonanie Przystępując do projektowania naszej wiszącej półki Młody Technik przedstawia nam widok boczny jednej z ażurowych ścianek półki i namawia nas do… otóż to! Do SZKICOWANIA!!!;] Ha! Prawie jak na studiach;] MT dokładnie tłumaczy nam jak wykreślać poszczególne kształty i motywy, ja liczę na kreatywność moich czytelników ;] Dla mniej wytrwałych poniżej podpowiedź z MT i jedna z możliwości wykonania ścianki bocznej półki;]
ozdobna_półka_na_książki_23

Poniżej zamieszczam tabelkę, gdzie kolejno, krok po kroku Młody Technik tłumaczy nam co będzie nam potrzebne, jakich narzędzi i materiałów w danym kroku będziemy używać, aby w efekcie końcowym powstała nasza ozdobna półka na książki. No to do dzieła!

ozdobna_półka_na_książki_24

Na blogu w podobnym temacie z serii Młodego Technika pisałam również o:

Na koniec, jeszcze kilka inspiracji innych ciekawych rozwiązań półek na książki, bo, jak pamiętamy, dobrych inspiracji nigdy za wiele ;] Moim zdaniem nasza ozdobna półka na książki idealnie tu pasuje ;] Nie musicie giąć elementów chyba, że chcecie styl chabby chic lub Rustic Italia.

PD Architekt pozdrawia Was z Warszawy wieczorową porą ;] Ostatnio bywam tam prawie co tydzień.

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 6.0/10 (1 vote cast)
Ozdobna półka na książki DIY-MŁODY TECHNIK-Zrób to sam sprzed 40 lat. Ep.13z20, 6.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze

 1. Z takich fajnych rozwiązań do półek w nowoczesnych wnętrzach super wyglądają półeczki na wspornikach typu square – z takim kwadratowym wzorem. Widziałem to w jakimś katalogu i strasznie mi się spodobało.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Ja zawsze bylem pod dużym wrażeniem elementów wystroju które da się zrobić samemu. Akurat półka jest stosunkowo łatwa do wykonania. Tak naprawdę możesz mieć wspornik do półki i doskonale sobie poradzisz z tematem. Kwestia tylko czy forma ma być nowoczesna czy raczej tradycyjna.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Niedawno zrobiłem półki ze starych skrzynek na owoce. Wygląda super na tle czarnej ściany :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl