Nie muszę Wam mówić, że czytanie pozwala poszerzać swoje horyzonty, rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność i jest BAAAARDZO PRZYJEMNE ;] Za to powiem Wam, że równie kreatywne i pożyteczne jest wykonanie następnej pracy z Młodego Technika pt. ozdobna półka na książki ;]
Na stronie Pani Dyrektor już nie raz poruszałam temat związany z książkami, a to przy okazji:
- pomysłów na organizację miejsca do czytania albo
- inspiracji dotyczących domowej biblioteczki
- Biblioteki w parku Milano
- Architektury polskiej biblioteki w Jaworznie, którą warto się inspirować
- Czy też biblioteki OBA z Amsterdamu, którą warto inspirować się przy projektowaniu przestrzeni przyjaznych
Dzisiaj połączymy ten temat z serią prosto z MŁODEGO TECHNIKA. Dzięki wskazówkom z tego czasopisma powstanie dzisiaj w efekcie końcowym
ozdobna półka na książki.
Młody Technikszczegółowo opisuje czemu miałaby służyć nasz ozdobna półka na książki (otóż może ona przykładowo stanowić uzupełnienie szafy bibliotecznej;]), informuje nas, że będzie ona stanowić integralny element całości pomieszczenia z całym jego wyposażeniem, więc trzeba uważać, aby półkę materiałowo i estetycznie dobrać do już istniejących mebli i dodatków. Jak widzicie, drodzy czytelnicy MT rozpatruje wykonanie takiej półki pod każdym względem;]Więc jaką półkę my będziemy robić? Odpowiedź znajdziemy w Młodym Techniku ;]
Nie chcąc jednak rozpraszać swojej uwagi w różnych kierunkach i możliwościach zastosowań półki, zakładamy po prostu, że ma to być półka do książek i zeszytów szkolnych dla jednej lub dwóch osób uczących się i odrabiających lekcje w domu przy jednym stole.
Jak już wiemy co mamy robić, dla kogo i gdzie ma być umiejscowiona nasza ozdobna półka na książki to zabieramy się do pracy.
Materiały
- stalowy płaskownik o przekroju 2 x 14 mm albo 3 x 16 mm,
- płyta szklana o wymiarach 200 x 220 x 6 mm lub 700 x 220 x 6 mm,
- nity o średnicy 2,5 – 3 mm.
Przykładowe rozwiązania budowy ażurowej części takiej półki jest przedstawione na rysunkach poniżej (ilustracje oczywiście z MT).
Wykonanie Przystępując do projektowania naszej wiszącej półki Młody Technik przedstawia nam widok boczny jednej z ażurowych ścianek półki i namawia nas do… otóż to! Do SZKICOWANIA!!!;] Ha! Prawie jak na studiach;] MT dokładnie tłumaczy nam jak wykreślać poszczególne kształty i motywy, ja liczę na kreatywność moich czytelników ;] Dla mniej wytrwałych poniżej podpowiedź z MT i jedna z możliwości wykonania ścianki bocznej półki;]Poniżej zamieszczam tabelkę, gdzie kolejno, krok po kroku Młody Technik tłumaczy nam co będzie nam potrzebne, jakich narzędzi i materiałów w danym kroku będziemy używać, aby w efekcie końcowym powstała nasza ozdobna półka na książki. No to do dzieła!
Na blogu w podobnym temacie z serii Młodego Technika pisałam również o:
- Rozsuwanych podpórkach do książek,
- Półce na czasopisma,
- oraz o innej półce tj. Półeczce do łazienki.
Na koniec, jeszcze kilka inspiracji innych ciekawych rozwiązań półek na książki, bo, jak pamiętamy, dobrych inspiracji nigdy za wiele ;] Moim zdaniem nasza ozdobna półka na książki idealnie tu pasuje ;] Nie musicie giąć elementów chyba, że chcecie styl chabby chic lub Rustic Italia.
PD Architekt pozdrawia Was z Warszawy wieczorową porą ;] Ostatnio bywam tam prawie co tydzień.
Z takich fajnych rozwiązań do półek w nowoczesnych wnętrzach super wyglądają półeczki na wspornikach typu square – z takim kwadratowym wzorem. Widziałem to w jakimś katalogu i strasznie mi się spodobało.
Ja zawsze bylem pod dużym wrażeniem elementów wystroju które da się zrobić samemu. Akurat półka jest stosunkowo łatwa do wykonania. Tak naprawdę możesz mieć wspornik do półki i doskonale sobie poradzisz z tematem. Kwestia tylko czy forma ma być nowoczesna czy raczej tradycyjna.
Niedawno zrobiłem półki ze starych skrzynek na owoce. Wygląda super na tle czarnej ściany :)
Brawo ;]!