Piękna Polska – Bydgoszcz – Dlaczego mieszkanie w mieście się opłaca?
FunkcjaJaka jest funkcja miasta? Inaczej „do czego miasto służy”. Odpowiedź zdaje się być wyjątkowo prosta, ale czy jest nią rzeczywiście? Aby znaleźć odpowiedź należy zadać sobie serię pytań mieszkańca miasta:
- Dlaczego mieszkam w mieście?
- Do czego potrzebne mi mieszkanie w mieście?
- Co znajduję w mieście czego nie ma gdzieś indziej?
- Co dało mi mieszkanie w mieście?
Pytań można stworzyć jeszcze kilka/kilkanaście. Większość z nich prowadzi jednak do rozwiązania typu:
Miasto daje mi możliwości rozwoju, większe prawdopodobieństwo znalezienia pracy, rozrywkę, miejsca aktywności grupowej typu ZOO, planetarium, wesołe miasteczko, w mieście mam lepsze szkoły, przedszkola.
Z punktu widzenia ekonomii kosztów życia i architektury, można na pytanie odpowiedzieć również następująco:
- Miasto daje mi możliwość przyłączenia ciepłej wody i ogrzewania z miasta.
- W miastach jest nieco cieplej, straty energii w budynkach są więc mniejsze.
- W mieście są krótsze przyłącza więc ich budowa nie jest tak kosztowna.
- W mieście do wyboru mam gaz, kanalizację sanitarną i deszczową oraz wodę, nie muszę budować instalacji sam.
- W mieście odległości od podstawowych urzędów, szkół czy usługodawców i handlarzy są mniejsze.
Oczywiście możecie sprzeczać się co do „fajności” mieszkania w mieście. Ja dodatkowo za miasto nie uważam już przedmieść, zwanych „suburbiami”. Dla mnie miasto kończy się tam gdzie stara, historyczba tkanka albo tam, gdzie najnowsza dzielnica typu biurowo-kongresowego.
MIXO architekturze nowoczesnej pośród tkanki historycznej. Wielce wskazana jest chęć aplikowania rozwiązań nowoczesnych. Historyzm jest już przeżytkiem. Pośród setek fantastycznych rozwiązań znaleźć można coś, co wpasuje się kontekstem do otoczenia i nie będzie jedynie powtarzalnym elementem nawiązującym do zabudowy historycznej miejsca.
Przykładem do mojego wywodu powyżej jest budynek znajdujący się przy Rynku Bydgoskim, dokładnie przy ul. Krętej i ul. Jatki. Dwa obiekty połączone zadaszeniem są świetnym przykładem na to, jak stworzyć przestrzeń miejską, małe wnętrze urbanistyczne w strukturze miasta.
RóżnorodnośćJedną z wspaniałych cech miasta jest jego różnorodność. Poniżej macie 3 zdjęcia zrobione na 3 strony świata z niemal jednego miejsca ;] Zobaczcie jak ma się do siebie targowisko, centrum biurowe, kościół i na koniec oddalony o 50 kroków uniwersytet ;] To wszystko zobaczyć możecie w zasięgu 50 kroków ;]
PD Architekt pozdrawia Was ze spływającego słońcem Rzeszowa!
Hm
Ciekawią mnie te dwa budynki o cylindrycznym przykryciu. Jaka funkcje mieszczą? przypominają mi Lyon i opere autorstwa Jeana Nouvela
Nie znam dobrze Bydgoszczy, ale mniemam, że było ty jakiegoś rodzaju spichrze/magazyny.