Piękna Polska – o miastach, miejscach, architekturze, przestrzeni i genius loci

Dla lekkiego odejścia od tematyki projektowej chciałam zaprezentować Wam moją nową serię – Piękna Polska.

Kiedyś napisałam Wam, że nie umiem robić zbyt dobrych zdjęć ale ćwiczę po to by móc inspirować Was i po to by mieć pamiątki. Oprócz tego, że kolekcjonuję Dawno Temu w Domu i Moje Kochane Maszyny Budowlane jakoś tak natrętnie fotografuję miejsca w których znajduję się przy okazji moich projektowych zadań.

MiejscaCzłowiek ma tak niewiele czasu na rzeczy które chce zrobić … Nie mam komfortu wyjeżdżania na zdjęcia celowo. Jeśli robię to – robię to bardzo bardzo rzadko. Tyle ciekawych rzeczy widzę naokoło. Zawsze – dosłownie zawsze zdarza się coś, nad czym rozmyślam, co mnie frapuje, porusza moją wyobraźnię. Kwestionuję to co widzę, rozmyślam nad tym, pochwalam albo ganię, czasami wartościuję, czasami tłumaczę.

Oprócz tego co wymieniłam – robię jeszcze jedną, chyba najważniejszą rzecz. ODCZUWAM/ODBIERAM. Jak termometr albo radio ;;]

Tymi odczuciami chciałabym się z Wami dzielić jak najczęściej bo myślę, że właściwa inspiracja polega również na tym by kierować czyjeś oczy, serce, rozum w stronę właściwych emocji. Emocji, które dają poczucie odkrywania, radość z obcowania czy swoiste „zen” czyli harmonię wewnętrzną.  Chciałabym pobudzić i Wasze odczuwanie/odbieranie. Nie powiem, że jeśli pogłębicie swoją wrażliwość będzie Wam łatwiej, wręcz przeciwnie, ale bogactwo które odkryjecie w sobie będzie nieocenione ;]

Przemyśl-najpiękniejsze-miasta-w-polsce-cudowne-miejsca-na-weekend-piękna-polska-kocham-11

Przemyśl ma wyjątkowo piękny rynek. Jest pod kątem, ma miejscami sporo schodów i jest całkiem obficie zadrzewiony. – Bardzo miła odmiana od równej niezazielenionej płyty.

Przemyśl-najpiękniejsze-miasta-w-polsce-cudowne-miejsca-na-weekend-piękna-polska-kocham-14

Przemyśl to miasto wielu kultur i religii. Przejawia się to w tutejszej architekturze sakralnej która dominuje w starym centrum.

Przemyśl-najpiękniejsze-miasta-w-polsce-cudowne-miejsca-na-weekend-piękna-polska-kocham-15

przemyśl to również miasto wspaniałych kamienic ;] (Kiedyś pytałam ile kosztują i są tak tanie, że nawet mnie niebawem byłoby stać na zakup. POLECAM wszystkim miłośnikom przygody i wymagającego ambitnego budownictwa!!

Przemyśl-najpiękniejsze-miasta-w-polsce-cudowne-miejsca-na-weekend-piękna-polska-kocham-7

Na koniec – Muzeum – dla mnie architektura bardzo dobra, przez Przemyślan bardzo nielubiana. Uważam, że głównie dlatego, że nierozumiana. Z prawej – gmach, który niedawno po zdjęciu paneli z elewacji obnażył swoje PRLowskie ciało i … to całkiem całkiem dobrze mu zrobiło!

Przemyśl-najpiękniejsze-miasta-w-polsce-cudowne-miejsca-na-weekend-piękna-polska-kocham-8

Nowoczesna bryła kwestionowana jest głównie przez „niedopasowanie do sąsiedztwa” i zbytnie „oderwanie” od charakteru miasta. Nawiązanie nie może być kiczowatym historyzmem a muzeum to jeden z przykładów architektury monumentalnej. Nie ma co narzekać ;] Muzeum jest bardzo dobre.

Zastanawiacie się co sprawia, że miasto jest wyjątkowe a ludzie czują się w nim wspaniale? ….

Na dziś kończę, wszyscy chorzy na jakąś żołądkową grypę, w biurach pustki a Pani Dyrektor – w pracy – czy wieje, czy grzeje, czy pada ;]

PD Architekt pozdrawia Was gorąco i zapowiada reportaż z podróży na Sycylię ;] Już od 16 lipca – codziennie – reportaż z mojej podróży. Architektura, sztuka, piękno i niepowtarzalne Włoskie klimaty.

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)
Piękna Polska - o miastach, miejscach, architekturze, przestrzeni i genius loci, 7.8 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl