Miejsca zapomniane, ciche i spokojne – Stary Cmentarz w Rzeszowie

Potrzebowałam dziś uciec od moich zwyczajowych sobotnich zajęć (od pracy ma się rozumieć). Jako że lubię odwiedzać miejsca spokojne udałam się dziś na Stary Cmentarz w centrum Rzeszowa. Nie jest on, jak głosi tytuł artykułu „zapomniany” ale wydaje się być niefunkcjonujący. Nie ma w nim nowych pochówków a stare starzeją się godnie . Bez współczesnego liftingu zostają powoli wchłonięte przez naturę.

Na Starym Cmentarzu spędziłam dłuższą chwilę. Głównie dlatego, że spotkała mnie tam ulewa. Na szczęście, jak to w starych parkach bywa znalazło się drzewo które nie pozwoliło mi doszczętnie zmoknąć. Nie jest to cmentarz pełny dzieł sztuki jak ten Lwowski ani nie jest pełen „magii i tajemnic” jak kirkuty żydowskie. Ma jednak swój urok i przede wszystkim jest wspaniałym parkiem położonym w samym sercu miasta.Stary_Cmentarz_w_Rzeszowie_Dawno_temu_w_domu_miejska_przestrzeń-19

Zrobiłam dla Was kilka zdjęć a w międzyczasie dopadły mnie przemyślenia…

Skoro nie ma na Cmentarzu nowych pochówków znaczy że Cmentarz się „zamyka”. Tzn. oczekuje się od niego by przestał nim być, by umarł, rozpadł się etc?
Co dzieje się ze starymi Cmentarzami? Rozumiem, że te w centrum miasta to smakowity kąsek dla potencjalnych nabywców. Może nie na mieszkaniówkę – ludzie nie zapominają tak szybko, ale na biura, sklepy, galerie etc?? Z pewnością miasto nie chce zrobić tam parku bo to jest tak samo „nieopłacalne” (po Polsku).

Co więc dzieje się ze starym cmentarzem? Znam wiele miejsc pokrytych starodrzewem w różnych małych miejscowościach i nie są to tereny zabudowy poszlacheckiej. To stare miejsca pochówków. Niefunkcjonujące.Stary_Cmentarz_w_Rzeszowie_Dawno_temu_w_domu_miejska_przestrzeń-16

Czy byłoby zasadnym … przekształcanie takich miejsc w bardziej otwarte – bardziej publiczne  – takie jak np… miejsce pamięci w parku??

Stary_Cmentarz_w_Rzeszowie_Dawno_temu_w_domu_miejska_przestrzeń-13

Znam przypadki gdzie masowe mogiły przenoszone były a na ich miejscach stawiano osiedla budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Nieładnie. Ale miejsce pamięci które byłoby zawsze zielone ale uczęszczane przez ludzi? Dzięki temu nigdy nie popadłoby w niepamięć i nigdy nie stałoby się poletkiem dla niestosownej zabudowy.

A tak na prawdę .. cóż jest stosowne a cóż nie jest …

Stary_Cmentarz_w_Rzeszowie_Dawno_temu_w_domu_miejska_przestrzeń-12

Oglądajcie dalej – Dawno temu w Domu ;]

Stary_Cmentarz_w_Rzeszowie_Dawno_temu_w_domu_miejska_przestrzeń-11

Stary_Cmentarz_w_Rzeszowie_Dawno_temu_w_domu_miejska_przestrzeń-10

Stary_Cmentarz_w_Rzeszowie_Dawno_temu_w_domu_miejska_przestrzeń-3

Stary_Cmentarz_w_Rzeszowie_Dawno_temu_w_domu_miejska_przestrzeń-1

Stary_Cmentarz_w_Rzeszowie_Dawno_temu_w_domu_miejska_przestrzeń-5

Jeśli lubicie Cmentarze zobaczcie Kirkut w Lesku i porzucony Kirkut w Lutowiskach.
Jeśli natomiast jesteście ciekawi jak współczesne cmentarze są zbudowane – zaglądnijcie do artykułu o ich konstrukcji ;]

PD Architekt pozdrawia Was z Rzeszowa które najwidoczniej dziś przezywa klimakterium :P (Raz słońce a raz deszcz a potem jeszcze kilka razy to samo)

Kliknij aby zobacz bazę projektów domów indywidualnych 3D na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

  1. piękne zdjęcia

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl