Pralnia i suszarnia na dole czy na górze? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 14z15
Pralnia i suszarnia to bardzo przydatne pomieszczenia z tzw. gospodarczych w domach jednorodzinnych. Ale gdzie najlepiej, aby zostały zlokalizowanie w przestrzeni domu? Na dole czy na górze? O plusach i minusach obydwu wariantów przeczytacie poniżej. Zapraszam do lektury!
Sam fakt posiadania takowego pomieszczenia ma wiele zalet. Możliwość zamknięcia niepotrzebnego hałasu i bałaganu w ustronnie zlokalizowanym pomieszczeniu to nieodzowna zaleta tego pomieszczenia. Tego typu pomieszczenie sprawdzi się zarówno przy rodzinie z gromadką dzieci, ale i singielka czy singiel na pewno będą zadowoleni z posiadania w swoim domu pralni. Warto powiedzieć jakie jeszcze zalety wiążą się z posiadaniem pralni i suszarni w domu:
- Możliwość przechowywania wszystkiego co z praniem związane w jednym pomieszczeniu. Będą to kosze na brudne ubrania, środki do prania czy suszarki do ubrań.
- Zachowanie estetycznego wyglądu łazienki czy salonu (który często jest jedynym miejscem, gdzie da się suszarkę rozłożyć)
- Pranie można wykonać w każdym momencie bez zastanawiania się czy ktoś aktualnie korzysta z łazienki.
- Zwiększenie wygody w korzystaniu z łazienki bez uciążliwego hałasu.
Pralnia i suszarnia – gdzie mogą zostać zlokalizowanie w przestrzeni domu?
Zastanówmy się teraz gdzie tak na prawdę możemy zlokalizować pralnię i suszarnię. Podzielny sobie te rozważania według rodzaju domu:
- parterowy
- z poddaszem użytkowym/piętrem
- z piwnicą i poddaszem/piętrem
DOM PARTEROWY
Tutaj opcja jest jedna parter :D, ale warto, aby umiejscowić ją w części prywatnej domu, gdzie nie będzie ona dostępna dla wszystkich
DOM Z PODDASZEM UŻYTKOWYM/PIĘTREM
PARTER
W tym wypadku sprawdzi się umiejscowienie jej w okolicach kotłowni, pomieszczenia gospodarczego czy WC. Z dwóch względów, wydzielimy w ten sposób małą strefę techniczna w przestrzeni parteru. Dodatkowo ważna jest lokalizacja blisko pionu kanalizacyjnego, dlatego wspominałam o wc czy kotłowni.
+ możliwość zastosowania zsypu, dzięki któremu połączycie łazienkę na piętrze z pralnią na parterze
+ dzieci na oku, dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice małych dzieci są cały czas na jednym poziomi z pociechami
– problem ze strefowaniem, w tym wypadku trudnym może okazać się sprytne „ukrycie” pralni tak, aby nie kolidowała ze strefa dzienną
– hałas, wizja wirującej pralki podczas gdy goście siedzą w salonie, dla części z was może nie brzmieć zbyt dobrze
PIĘTRO
Jeśli zdecydujemy się na taką lokalizację to również warto, aby pralnia z suszarnią znajdowały się obok łazienki ze względu na wspomniane piony kanalizacyjne.
+ lokalizacja w strefie prywatnej, co pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu parteru dla gości
+ bliskość łazienki, gdzie każdy bierze wieczorną kąpiel i ściąga brudne ubrania
+ hałas, w tym przypadku zostanie on „ukryty” na górze i nie będzie zakłócał np. spotkań z rodziną czy przyjaciółmi
– konieczność wychodzenia na wyższą kondygnację, aby wykonać pranie, co może być problematyczne przy małych dzieciach
DOM Z PIWNICĄ
I PODDASZEM/PIĘTREM
Tutaj sprawa się nieco komplikuje bo mamy trzy opcje w dwóch pierwszych, czyli na parterze i piętrze będzie podobnie jak w przykładzie powyżej. Dlatego tutaj skupię się na trzeciej opcji czyli kondygnacji podziemnej.
PIWNICA
Jeśli dom jest podpiwniczony to mamy tą trzecią opcję, gdzie piwnica jest przestrzenią w całości lub w części gospodarczo/ techniczną dlatego umiejscowienie w niej pralni wydaje się opcją zupełnie słuszną.
+ możliwość zastosowania zsypu, który w tym wypadku może łączyć łazienkę zarówno na parterze jak i na piętrze
+ brak hałasu, który zostanie zupełnie oddzielony zarówno od strefy dziennej jak i nocnej
+ utrzymanie porządku w częściach typowo mieszkalnych, a ukrycie go w części technicznej
+ duża powierzchnia pralni, piwnica jest kondygnacją, która i tak jest częścią techniczną daje możliwość poświęcenia większej powierzchni na przestronną pralnię i suszarnię
– konieczność schodzenia na niższą kondygnację w celu zrobienie prania
Pralnia i suszarnia – którą opcję lokalizacji wybrać?
Jak widzicie każde z rozwiązań ma zarówno zalety jak i wady. Poziom kondygnacji podziemnej wydaje się najlepszą opcją, ale powiedzmy sobie szczerze budowa piwnicy nie jest standardem w polskich domach jednorodzinnych. (jeśli rozważacie budowę domu podpiwniczonego to koniecznie zaglądnijcie do tego wpisu >>> Dom z piwnicą czy bez piwnicy? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 1z15) No dobrze, ale wracając do sedna w większości przypadków wybór między górą i dołem to wybór parteru lub piętra/poddasza. Dlatego mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam wybrać rozwiązanie dopasowane do waszych potrzeb!
Tymczasem zapraszam Was do przeczytania również poprzednich postów z tej serii (część z nich podlinkuję wam poniżej). Koniecznie daj znać w komentarzu czy wiadomości zawarte w tych postach są dla Ciebie przydatne! A już niebawem pojawią się również kolejne domy marzeń, mam dla Was kilka nowoczesnych propozycji, ale pojawią się również propozycje klasyczne jak i domy amerykańskie. Śledźcie uważnie bloga ;) Zajrzyj również na mojego Instagram gdzie znajdziesz co nieco mojej codzienności oraz na Facebooku gdzie więcej inspiracji projektowych.
Przeczytaj również: