ArchitekturaArchitektura mieszkaniowaPoradnik InwestoraU Architekta PrzemyśleniaWspółpraca Projektowa

Ile trwa projektowanie domu indywidualnego? Kiedy rozpocząć współpracę z architektem i jak ona może wyglądać? – Q&A

Wielu z naszych Inwestorów nie wie kiedy jest odpowiedni czas, aby zgłosić się do architekta w sprawie indywidualnego projektu domu. W wielu przypadkach jest zbyt późno, aby udało się zrealizować budowę w zakładanym terminie. Ile tak na prawdę trwa projektowanie domu indywidualnego? Dzisiaj ma dla Was post w formie Q&A w którym odpowiem na pytanie najczęściej zadawane przez naszych Inwestorów!


Projektowanie domu indywidualnego – ile trwa?


Na początku podkreślę, że pod pojęciem czasu mam na myśli proces od pierwszego kontaktu, przez projekt i wszystkie dokumenty urzędowe po uzyskanie pozwolenia na budowę.

Kiedy jest już za późno na podjęcie współpracy przy projekcie indywidualnym?


Jeśli budowę chcesz zacząć na wiosnę a jest już grudzień, to istnieje wielka szansa, że jest już za późno i budowę zaczniesz dopiero za rok.

Ile trwa projektowanie domu?
Kiedy zacząć współpracę z architektem?

Czy w natłoku inspiracji, ilości informacji i moich nie do końca jasnych potrzeb poradzę sobie z projektem indywidualnym?

Architekt powinien pomóc Ci w określeniu priorytetów, krytycznych parametrów, których nie chcecie przekroczyć, oszacować stylistykę, w której zaczniecie projektować. Właściwie zadane pytania bardzo pomogą Wam. Praca z bliżej nieokreślonym celem nie jest możliwa. Im więcej omówicie na początku i im jaśniejsza będzie Wasza inspiracja tym bliższe zakończenie procesu projektowego.

Jaki styl domu wybrać?

Czy czas opracowania projektu zależy od czynników zewnętrznych na które nie mam wpływu?

Sam start zależy od tego jakie dokumenty posiadasz w chwili, w której postanowiłeś stworzyć projekt od podstaw.
Jeśli na działce obowiązuje Miejscowy Plan, media masz blisko, na samej działce albo będziesz musiał mieć je w własnym zakresie Twoje szanse na szybsze projektowanie są większe. Jeśli nie, architekt powie Ci o ile dłużej będzie trwał cały proces.

Ile trwa projektowanie? - projekt indywidualny domu

Kidy rozpocząć współpracę z architektem? – projekt indywidualny domu


Czy pracę nad projektem można zacząć z dnia na dzień?

Trzeba wziąć pod uwagę to, że wielu dobrych architektów nie może podjąć współpracy z dnia na dzień. Sam proces tworzenia pierwszej koncepcji trwa u nas od 30 do 45 dni od dnia podpisania umowy. Wszystko zależy od tego w jakiej jakości prezentowana jest pierwsza koncepcja, dlatego trudno powiedzieć czy tę samą jakość można otrzymać po 14 dniach.

Czy kiedy dostanę już koncepcję architektury to jest to już projekt?

Nie, pierwsza koncepcja to dopiero początek przygody.
Nie ma możliwości, aby dać gwarancję, że za pierwszym razem efekt końcowy koncepcji będzie w 100% zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Od roku mam nawet zapis w umowie o pomniejszeniu kosztów projektu, jeśli po pierwszej koncepcji nie będzie zmiany. Nikt z tego jeszcze nie skorzystał, mimo iż bardzo chciałabym aby tak się stało :D
Z naszego doświadczenia wynika, że mimo iż mamy 80% skuteczność w nakreśleniu pierwszej koncepcji, dalsze 20% trwa od 3 miesięcy do roku w nielicznych przypadkach.


Q&A – Ile trwa projektowanie domu indywidualnego? – wydłużenie procesu projektowego


Co wpływa na wydłużenie czasu projektowania koncepcji?

Inwestorowi wydaje się, że dobrze wie czego chce i wszystkie zamierzenia da się zrealizować. Jego plany weryfikuje nie tylko umiejętność wyczucia przez architekta intencji projektowej. Wiele wytycznych zadanych na początku wzajemnie się wyklucza. Bardzo często zdarza się, że założonej funkcji jest za dużo, przyjęty metraż jest za mały albo za duży. Do tego dochodzą jeszcze rzeczy na które nie mamy wpływu. Przykładem jest sytuacja w której plany na dużą piwnicę weryfikuje wysoki poziom wód gruntowych, a badania geologiczne nie są wykonane przed przystąpieniem do projektowania.

zakładana funkcja a powierzchnia domu

Czy nie lepiej zatem sporządzić badania wcześniej?

Najlepiej zrobić je przed kupnem działki, aby mieć pewność co do jej przydatności, ale to niestety nadal rzadkość. Jeśli działka jest bardzo duża i Inwestor nie wie na etapie koncepcji gdzie chce, aby budynek się znajdował to nawet nie jest możliwe wykonanie takich badań przed pierwszą koncepcją.

Ile zatem faktycznie trwa cały proces – od podpisania umowy do uzyskania pozwolenia na budowę?

Najłatwiej nam posługiwać się schematem 2 + 2 + 2, czyli 2 miesiące z koncepcją, 2 miesiące z pełnobranżową dokumentacją i 2 miesiące w urzędzie.

Czyli 6 miesięcy od umowy do pozwolenia to minimum? Jakie jest maksimum?

Ile trwa projektowanie?

12 miesięcy i więcej, jeśli pojawią się niesprzyjające okoliczności sąsiedzkie.
Przy ciężkiej administracji, bo czasem w zależności od działki procedur dodatkowych jest bardzo dużo.
Przy braku decyzyjności w sprawie koncepcji lub przesadnej dbałości o mało istotne szczegóły projekt może bardzo się przeciągać.

Ile trwa projektowanie domu indywidualnego?

Ile trwa projektowanie indywidualne domów – podsumowanie!


Projektowanie indywidualne jest wielką sztuką pogodzenia ze sobą mnóstwa sprzecznych założeń. Każde marzenie trzeba zweryfikować, dostosować do zastanych warunków, sprawić, by działało i wyglądało dobrze.

Jeżeli czekać na pozwolenie od kupna projektu chcesz tylko 3 miesiące, projekt indywidualny nie będzie dla Ciebie.

Pamiętaj jednak, że projekt typowy czasem może trwać dokładnie tyle samo. Sam projekt to połowa sukcesu i to ta na którą Ty i architekt macie wpływ. Na pozostałe 50% wpływ mają strony trzecie takie jak sąsiedzi i urzędy, a za nie nie możesz ani ręczyć ani gwarantować.

projekt to połowa sukcesu

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że proces projektowy i administracyjny jest bardzo trudny i skomplikowany. Nie mierz się z nim sam! Szukaj biura któremu dasz pełnomocnictwo i wyręczy Cię w niemal wszystkich procedurach robiąc projekt jednocześnie!


Inspiracjusze! Już niebawem pojawią się kolejne wpisy z serii Q&A. Dajcie znać na jakie pytania jeszcze szukacie odpowiedzi! Chętnie i na nie odpowiem w kolejnych wpisach :) Na koniec zapraszam Was również na moje social media. Na Facebooku i Instagramie dzielę się codziennie z Wami moimi przemyśleniami! Tymczasem śledźcie uważnie bloga!

A jeśli wolisz nas posłuchać to zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube!


Zobacz również:

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button