regularność i powtarzalność
Warszawa, róg Poznańskiej i Lwowskiej

Powtarzalność Regularność – Architektura

Kwestią sporną jest, czy regularność i powtarzalność jest formą piękna, czy też objawem braku pomysłu. Czy regularność i powtarzalność jest harmonią? Czy ma związek ze spokojem, prostotą formy, może zwięzłością i jasnością przekazu? 

Budynek przy ulicy Poznańskiej (róg Wilczej) w Warszawie. Pijąc kawę w skądinąd wspaniałym Lenivcu zaciekawiłam się, jak z pozoru niezauważany przeze mnie obiekt przypadł mi dziś tak bardzo do gustu. 

Warszawa, róg Poznańskiej i Lwowskiej

Kiedy na elewacji pojawiało się słońce budynek stawał się niezwykle ciekawy. Ściana – czysta i prosta, podzielona na kwadratowe moduły z wyśrodkowanymi oknami, subtelne płyty okładzinowe dobrane jako mniejsze moduły lub ich powielenia bądź pomniejszenia. Słabo zarysowane podziały w okładzinie mocno podkreślają rzędy parzystych okien. 

Kiedy na niebie pojawiały się chmury, zainstalowane w środku rolety ukazywały jeszcze wyraźniej urodę okien – chaotycznie zasunięte-rozsunięte – bez rytmu i ładu, dobrze udawały niebo. Można by nabrać się na to, że ściana jest tylko murem, a za nią jest tylko przestrzeń.

W całym naszym rozgardiaszu formy, bardzo miło było obcować z czymś tak dokładnie wykreślonym- jest to dobry przykład na regularność i powtarzalność.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Pani Dyrektor

 

ZOBACZ TAKŻE

WSPANIAŁE STODOŁY ZAMIENIONE W DOMY 6Z9

PRZEBUDOWA EP.4 DOMY W STARYCH MŁYNACH

PRZEBUDOWA EP.1- ZAMEK ASTLEY

Kliknij aby zobacz bazę projektów domów indywidualnych 3D na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.
.: PaniDyrektor.pl