Wnętrza Domowe

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata. Dobry Rzut / Plan domu cz. 1z2

W kilku poprzednich postach omówiłam z Tobą rozmieszczenie wybranych pomieszczeń względem siebie w budynku. Dziś opowiem Ci, które strony świata są najlepsze dla wybranych pomieszczeń.

  1. Wymarzony Dom 1z10 – Garaż i wejście główne
  2. Wymarzony Dom 2z10 – Pralnia, Suszarnia, Kotłownia
  3. Wymarzony Dom 3z10 – Kuchnia Salon i Jadalnia

Prawdopodobnie na końcu zastanowisz się jak to wszystko można pogodzić skoro przecież działki są różne a ich otoczenie niepowtarzalne. Do tego potrzebny będzie Ci architekt jeśli poskładanie tego tematu okaże się dla Ciebie za mocno absorbujące.

W przypadku kupna projektu typowego będzie to pewnie konsultacja. Nie myśl, że wszystko „da się” jeśli zamówisz projekt indywidualny. W przypadku domu indywidualnego, z uwagi na większą możliwość wybierania będziesz musiał ponieść szereg kompromisów tak czy siak. Przygotuj się więc na solidną rozkminkę.

Strefa wejściowa nowoczesnego domu

Położenie wejścia domu względem stron świata.

Powiesz pewnie, że przecież lokalizacja wejścia zależy od działki którą kupiłeś. Tak i nie. Tak na prawdę może być usytuowane z każdej strony jeśli Twój Plan Miejscowy albo WZtka nie mówią inaczej. Nie musisz mieć też do tego dróg z każdej strony działki.


Zdarzył mi się Inwestor, który miał 2 opcje drogi a nawet 3 i 4. Jeśli nie masz jasnych wytycznych odnośnie domu, 4 opcje wejścia mogą solidnie namieszać w projekcie.


W idealnym polskim świecie wejście główne i wjazd do garażu położone są od północy albo od wschodu. Jeszcze bardziej idealnie jest wtedy, kiedy linia granic działek przebiega pod kątem 45 stopni do północy, wtedy najbardziej idealny wjazd masz na północny wschód!
Jeśli szerokość działki pozwala na to, możesz zlokalizować wejście od lewej albo prawej strony budynku wraz z wjazdem.


Kiedy takie rozwiązanie jest dobre? Wtedy, kiedy działka którą masz styka się z drogą od „niewłaściwej strony” czyli południa czy co gorsza od zachodu.
Taka opcja powoduje jednak, że przeznaczasz całkiem dużo miejsca na podjazd i skręt do garażu.

Położenie garażu domu względem stron Świata.

W naszej kulturze garaż lokalizujemy od frontu i w nielicznych przypadkach z boku domu. Wynika to z wielkości działki i tego, że nasze drogi dojazdowe w Polsce lokalizowane są z jednej strony działki a z tylnym sąsiadem stykacie się ogródkami.

Bardzo podobało mi się w Stanach, że ulice otoczone były drogami i działkami tak, że dawały możliwość posiadania drogi z tyłu a domu i wejścia głównego z przodu. Z przyczyn finansowych i kulturowych raczej nie mamy co liczyć na takie rozwiązanie, więc mówię o tym dla czystej ciekawostki.

Mamy więc garaż i podobnie jak wejście w idealnej sytuacji leży na północnym-wschodzie albo na północy czy wschodzie.

Jeśli działka jest mała ważne jest aby przed garażem zostawione było miejsce na parkowanie tak aby brama garażowa mogła się swobodnie zasunąć.

Położenie Kuchni w domu względem stron świata

Najlepsza jest na wschodzie a podobno najbardziej uciążliwa na zachodzie.
Oczywiście na jej odbiór ma wpływ wiele czynników – np. wielkość i ilość przeszkleń, zadaszenia werandy obok czy położenie w terenie lub sąsiadująca roślinność.
Najbardziej optymalna lokalizacja to wschód. Pięknie jest jeść szybkie poranne śniadania w promieniach wschodzącego słońca – prawda?

Kuchnia przy oknie wschodnim zawsze będzie bardzo pozytywna!


Tutaj musimy wspomnieć o kąciku śniadaniowym. Kiedy jest przy wschodniej kuchni przy pięknym oknie, choć byłby niewielki to i tak sprawi, że poranne śniadania będą milsze niż przy oknie bez światła – północnym.

Położenie Jadalni w domu względem stron świata.

W domach które projektujemy jadalnia jest miejscem oprócz kącika śniadaniowego. Miejscem dla dużych i oficjalnych spotkań rodzinnych, świąt Bożego Narodzenia czy weekendowych obiadów. Moim zdaniem nie ma znaczenia na jaką część świata jest otwarta. Dużo większe znaczenie ma tu lokalizacja względem innych pomieszczeń, ale o tym opowiadam Wam w poprzednim odcinku.
Tak więc sama jadalnia nie musi być powiązana ze stroną świata. Może być nawet w środkowej części domu bez specjalnie dużego dostępu do światła.

Jadalnie przeważnie umieszcza się w ciągach z kuchnią i salonem – po sobie, w literkę L czy po przekątnej.

Dalsza część tego artykułu to opowiadanie o Salonie, strefie SPA i Sypialni dzieci oraz rodziców.

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia Was ze swojego biura projektowego w Rzeszowie i zaprasza do oglądania kanału YouTube Urban Project ;]

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button