Architektura

Wymarzony dom 3z10 – Prania Suszarnia i Kotłownia – Pomieszczenia względem siebie

Wracamy znowu do funkcji gospodarczej. Tej brudnej i tej czystej. Pralnia i Suszarnia to bardzo ważne pomieszczenie. Kiedy go nie ma – pranie i suszenie z pewnością wyląduje na korytarzu. A kotłownia czy pomieszczenie gospodarcze… to to najbardziej potrzebne a najbardziej pomijane!

Domowa Pralnia i Suszarnia – czy jest dla niej miejsce idealne?

Wspomnieliśmy wcześniej, że przy garażu i pomieszczeniu niezła jest pralnia i suszarnia. Ale czy na pewno tam? Lokalizacja tego pomieszczenia moim zdaniem powinna być całkowicie uwarunkowana preferencjami osobistymi Inwestora.

Pralnia w dużym domu (800m) z dostępem ukryty przez garderobę właścicieli lub zewnętrznym z sypialni dzieci / gości

Oczywiście nie mówimy tu raczej o przeniesieniu jej do salonu. Chodzi bardziej o to, czy ma znajdować się na górze czy na dole domu jeśli ten jest piętrowy.
Jeśli lokalizuję pralnię i suszarnię w strefie brudnej na dole, staram się zaprojektować zsyp na pranie dostępny z części ogólnodostępnej strefy nocnej na górze.

Po lewej poziom 0 po prawej +1
Pomieszczenia mają szybki dostęp do Zsypu ALE trzeba pamiętać, że na górę pranie się samodzielnie już nie teleportuje ;] Dom średni – 300m2

Nie zawsze jest taka możliwość. Pralnia i suszarnia blisko strefy nocnej w domu to również dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy jeśli Inwestor nie chce suszyć prania w ogrodzie.

Pralni i suszarnia na poziomie +1 – sypialnie dzieci / gości mają szubki i łatwy dostęp, Sypialnia Master, jako że jest w dalszej części budynku już nie. Dom duży – 600m2

„Ale czy nie można zaprojektować pralni tak, aby była położona na środku i każdy miałby wtedy do niej szybki dostęp?”

Projektowanie całości budynku pod optymalne położenie pralni ma sens tylko wtedy, kiedy nie ma innych większych priorytetów!
Zsyp na dole z dostępem zewnętrznym dla Sypialni dzieci / gości oraz bezpośrednim przed jedną z garderób rodziców. Dom doży – 800m2

Kompromis, czyli dodanie na górę domu balkonu do suszenia sprawi tylko, że widok wieszaka z praniem będzie na stałe związany z widokiem na elewację. Myślę, że nie szukamy takiego rozwiązania. Choć i z tego jest wyjście projektowe. Duży balkon obwiedziony daszkiem, czyli zasłonięty na stałe do wysokości 120cm.

Kotłownia / Pomieszczenie Gospodarcze w Domu.

„Proszę zmniejszyć pomieszczenie gospodarcze – nie potrzeba mi tam aż tyle miejsca!”

Pomieszczenie gospodarcze to pomieszczenie z którego rezygnujecie pierwsi i pierwsi żałujecie jego braku jeszcze zanim skończy się budowa!

W części przy garażu musi znaleźć się kotłownia i/lub pomieszczenie gospodarcze jeśli nie ma potrzeby posiadania kotłowni z kominem. Pomieszczenie gospodarcze jest najczęściej pomijane w domach jednorodzinnych i pierwsze, którego brakuje zaraz po wybudowaniu domu.

Pomieszczenie gospodarcze / techniczne w domu na poziomie piwnic – poziom -1 z wyjściem na zewnątrz przez rampę – pochylnię.

Przy ilości nowoczesnych technologii jakie upychamy w domy w dzisiejszych czasach, świadome rezygnowanie z pomieszczenia gospodarczego jest kiepskim pomysłem. Dobrem rozwiązaniem w takim pomieszczeniu jest wyjście robocze. Posłuży do wyjazdu kosiarki, i innych maszyn, wniesienia drewna czy taczek. Jeśli takie wyjście prowadzi do garażu a kolejne z garażu na ogród, to też dobre rozwiązanie.

Można założyć, że w osobnym pomieszczeniu przy garażu pomieszczenie techniczne również będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście w domu jest również mała kotłownia.

W niektórych przypadkach, przy domach z technologią czystą – czyli bez kotłowni na paliwo stałe a nawet gaz, pomieszczenie gospodarcze może być równocześnie śluzą brudu. W wielu starych polskich domach takie rozwiązanie było stosowane bez nazywania tego śluzą czy brudnym przejściem.

Oczywiście, jeśli d domu nie ma miejsca na pomieszczenie gospodarcze, rzeczy brudne typu kosiarka pewnikiem znajdą się w małym drewnianym gospodarczym obok. Tak czy siak szukamy miejsca na pomieszczenie gospodarcze!

I dopiero teraz uporaliśmy się z parterem domu!!!

Na górze sytuacja jest o wiele łatwiejsza. I o tym opowiadam w następnym odcinku!

Dowiedz się więcej o pozostałych pomieszczeniach:

A po najnowsze dawki inspiracji do słuchania i oglądania zapraszam na naszego firmowego Youtuba:

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button